title
کد خبر: 217097
00
تب حصبه در حال مقاوم شدن به آنتی بیوتیک‌ها

تحقیقات جدید محققان بین الملل در خصوص سویه های مختلف باکتری عامل تب حصبه یا تیفوئید نشان می دهد که این باکتری به شدت در حال مقاوم شدن به آنتی بیوتیک ها است و در این خصوص باید تدبیری جهانی اندیشید.

به گزارش بهداشت نیوز، بر اساس مطالعه جدیدی که یافته های آن در مجله معتبر و بین المللی The Lancet Microbe منتشر شده است، سویه های مختلف باکتری عامل تب تیفوئید به طور فزاینده ای در برابر برخی از مهم ترین آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند. 

بزرگ ترین تجزیه و تحلیل ژنوم باکتری سالمونلا انتریکا سویه تیفی که توسط محققانی از دانشگاه موناش استرالیا و دانشگاه استنفورد آمریکا انجام شده است، همچنین نشان می‌دهد که سویه‌های مقاوم که تقریباً همگی از جنوب آسیا منشأ گرفته اند، از سال 1990 تقریباً 200 بار در کشورهای دیگر گسترش یافته‌اند.

تیفوئید یا تب حصبه، یک نگرانی بهداشت عمومی جهانی است که باعث 11 میلیون عفونت و بیش از 100 هزار مرگ در سال می شود. در حالی که بیشترین میزان شیوع بیماری فوق در جنوب آسیا یعنی جایی است که 70 درصد بار جهانی بیماری را تشکیل می دهد، این بیماری همچنین تأثیرات قابل توجهی در جنوب صحرای آفریقا، آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه دارد که نیاز به واکنش های جهانی را برجسته می کند.

آنتی بیوتیک ها را می توان برای درمان موفقیت آمیز عفونت های تب حصبه استفاده کرد، اما امروزه اثربخشی آن ها به دلیل ظهور سویه های مقاوم باکتری سالمونلا انتریکا سویه تیفی تهدید می شود. 

حالا در مطالعه جدید، محققان به توالی یابی کل ژنوم بیش از سه هزار سویه باکتری فوق از نمونه های خون جمع آوری شده بین سال های 2014 تا 2019 از افرادی در بنگلادش، هند، نپال و پاکستان دارای تب پرداخته اند. همچنین مجموعه ای از بیش از چهار هزار سویه دیگر نیز از بیش از 70 کشور دیگر توالی یابی شده و در تجزیه و تحلیل گنجانده شدند.

مقاومت این باکتری ها به آنتی‌بیوتیک‌های خط مقدم و کلاسیک یعنی آمپی سیلین، کلرامفنیکل و تری متوپریم/سولفامتوکسازول بررسی شد و آن هایی که به چند دارو مقاوم شده بودند، مقاومت می‌کنند، تحت ‌عنوان MDR طبقه‌بندی شدند. 

نتایج تجزیه و تحلیل نشان دادند که سویه های مقاوم بامتری S. Typhi از سال 1990 حداقل 197 بار بین کشورها پخش شده اند. بر این اساس، در حالی که این سویه ها اغلب در جنوب آسیا تا آسیای جنوب شرقی، شرق و آفریقای جنوبی پراکنده شده بودند، ردپاهایی از آن ها در در بریتانیا، آمریکا و کانادا نیز دیده شد.

به گفته مجریان این پژوهش، سرعت ظهور و انتشار سویه‌های بسیار مقاوم باکتری S. Typhi در سال‌های اخیر، یک دلیل واقعی برای نگرانی است و نیاز به گسترش فوری پیشگیری های جهانی به ویژه در کشورهای در معرض خطر را برجسته می‌کند. 

 این یافته ها بار دیگر بر پدیده رو به گسترش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و راه های مقابله جهانی با آن ها تاکید کرده اند.

منبع: سیناپرس


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز