title
کد خبر: 217066
00
وضعیت تولید واکسن در کشور چگونه است؟

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نخستین جلسه کمیته واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک گفت: تجربه شیوع ویروس کرونا ضرورت ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی، فنی و علمی تولید و تامین واکسن در کشور را آشکار کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب، اهداف تشکیل کمیته را برشمرد و گفت: بررسی وضعیت موجود کشور در حوزه واکسن‌های انسانی، ساماندهی و تقسیم کار ملی با استفاده از پتانسیل‌های ایجاد شده در جریان شیوع ویروس کووید-19از جمله اهداف این کمیته به شمار می‌رود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به اسناد بالادستی در زمینه تامین واکسن‌های مورد نیاز کشور افزود: وزارت بهداشت مسئولیت تامین واکسن کشور را عهده دار است و مسئول تولید محصول نیست اما طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از تولید از وزارت بهداشت خواسته شده است به این حوزه وارد شود. این امر نیز از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری یا صندوق نوآوری و شکوفایی امکان پذیر خواهد بود.

در ادامه نشست دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک با بیان اینکه در سال‌های اخیر همواره تلاش بر این بوده که به واکسن به عنوان مساله امنیت ملی نگریسته شود، افزود:  پیگیری یک نهاد بالاسری در این خصوص و جهت منسجم ساختن اسناد قبلی و ایجاد سندی بالاسری مورد نیاز است.

همچنین دکتر حیدری، معاون بهداشت که در این نشست حضور داشت، بر لزوم ایجاد نهاد بالاسری تاکید کرد.

دکتر قانعی از جمله وظایف مورد انتظار این نهاد بالاسری را برشمرد و گفت: تعیین اولویت‌های واکسن، تولید داخل، تعیین تکلیف واکسن‌های اولویت‌دار برای برنامه واکسیناسیون ملی و چگونگی خرید واکسن باید توسط این نهاد مشخص شود.

سپس دکتر کاغذیان دبیر کمیته واکسن و فرآورده های بیولوژیک، به ارایه ای در خصوص بررسی وضعیت موجود کشور در حوزه واکسن‌های انسانی، ساماندهی و تقسیم کار ملی با استفاده از پتانسیل‌های ایجاد شده در پاندمی کووید-19 پرداخت و به واکسن‌های موجود در برنامه ملی واکسیناسیون و وضعیت تولید و تامین آنها در داخل کشور و جایگاه سایر واکسن‌های اولویت‌دار در برنامه‌های واکسیناسیون جهانی و شرکت‌های داوطلب برای تولید آنها در بخش خصوصی اشاره کرد.

در ادامه رئیس موسسه رازی در خصوص سلامت حوزه دامپزشکی (واکسن‌های دام، طیور و آبزیان) و لزوم وجود برنامه‌ای برای پاندمی‌های احتمالی نکاتی را مطرح کرد.

دکتر بنی هاشمی عضو هیات علمی موسسه رازی نیز به اهمیت حوزه رصد و پایش بیماری‌ها در کشور پرداخت و امکان‌سنجی اقتصادی واکسن‌ها برای آغاز به کار را به عنوان نکته ضروری یادآور شد.

دکترخدامی از شرکت درمان گستر رناپ به توضیحاتی در خصوص پلتفرم m-RNA پرداخت و این مدل را در پاندمی‌های احتمالی سریع‌ترین پلتفرم طراحی واکسن برشمرد.

دکتر ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله (عج) تقسیم‌بندی و اهمیت واکسن‌ها را بر اساس مطالعات آینده‌نگری، امنیت ملی و واکسیناسیون گسترده یادآور شد و وجود ذخایر امنیتی و دارا بودن زیرساخت‌های تولیدی واکسن را امری لازم برای کشور دانست.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز