title
کد خبر: 216456
00
رنگبندی شهرها می تواند اساس استفاده از ماسک باشد

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در تمامی مجامع علمی دنیا، استفاده از ماسک را عاملی موثر برای جلوگیری از انتقال چرخش ویروس در جوامع می دانند. در حال حاضر استفاده از ماسک می تواند بر اساس وضعیت رنگبندی شهرها و شرایط افراد، متفاوت باشد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر حمید رضا جماعتی اظهار داشت: : باتوجه به شرایط موجود، نظر کمیته علمی کشوری کرونا این است که بر اساس رنگبندی شهرها، می توان از ماسک استفاده کرد. در حال حاضر وضعیت رنگبندی اکثر شهرهای کشور، زرد و آبی است بنابراین افرادی که بیماری های زمینه، سیستم ایمنی ضعیف و سن بالا ندارند و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی نیستند در محیط های باز الزامی به استفاده از ماسک ندارند.

چه افرادی در چه مکان هایی ماسک بزنند

وی افزود: در محیط های سربسته به ویژه محل هایی که افراد زیادی حضور داشته و سیستم تهویه مناسبی ندارند، استفاده از ماسک همچنان مورد تاکید است. همچنین افرادی که ریسک بالا دارند مانند افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، بیمارانی که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، بیماران پیوندی و سالمندان، توصیه این است که استفاده از ماسک، استمرار داشته باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در بیمارستانها و مراکز درمانی که احتمال مراجعه بیماران مبتلا به کووید19 وجود دارد و پرسنل آن احتمالا در معرض خطر قرار می گیرند، استفاده از ماسک باید الزامی باشد. این تصمیم کمیته علمی کشوری کرونا باتوجه به شرایط موجود اتخاذ شده و ممکن است در هفته ها و ماه های آینده بر اساس شرایط جدید، نظر کمیته علمی هم تغییر کند.

کاهش اثربخشی محدودیت های اجتماعی در صورت کاهش بیماری

وی افزود: اگر میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران کووید19 در یک کشور کاهش قابل توجهی داشته باشد بنظر می رسد که انتقال ویروس در آن جامعه کاهش یافته است. مطالعات نشان داده اند که هر قدر میزان ابتلا و بستری کووید19 کاهش می یابد، محدودیت های اجتماعی مانند استفاده از ماسک هم می توانند اثربخشی کمتری داشته باشند البته فواید استفاده از ماسک بر همگان ثابت شده است.

پاندمی کرونا هنوز پایان نیافته است

دکتر جماعتی با بیان اینکه هنوز پاندمی کرونا در جهان پایان نیافته است، گفت: در برخی کشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، میزان ابتلا به کرونا در هفته های اخیر، افزایش یافته و میزان مرگ و میر بیماران در آمریکا، مختصری افزایش داشته و احتمال چرخش بالای ویروس در برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی(باتوجه به کم بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی) وجود دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: نوع ویروس در چرخش در کشورهای مختلف، عمدتا BA2 بوده اما اخیرا گزارش هایی از افزایش موارد ابتلا به BA4، BA5 و BA2.x وجود داشته و در برخی کشورها مانند پرتغال، شرایط قدری نگران کننده بوده چراکه در این کشور، سویه ای از اُمیکرون(BA5) در حال افزایش است که از نظر شدت، به دلتا شبیه است که البته هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

هنوز هم مواردی از ابتلا به سویه دلتا در جهان وجود دارد

وی با اشاره به وجود مواردی از جهش دلتا در موارد ابتلا به کرونا در جهان، یادآور شد: هنوز هم مواردی از ابتلا به این سویه در کشورهای مختلف وجود دارد و این نشان می دهد که این سویه، در حال چرخش است که جای نگرانی دارد چون امکان دارد بازهم باتوجه به شرایط کشورها و جهش های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماه های آینده روبرو شویم بنابراین به همین دلیل، توصیه کمیته علمی باتوجه به اثبات کارآیی واکسن در مطالعات مختلف، این است که حتما واکسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم(برای افراد واجد شرایط)، تکمیل شود.

از فرصت طلایی موجود برای تکمیل واکسیناسیون استفاده کنیم

دکتر جماعتی گفت: تکمیل واکسیناسیون کودکان به ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال، مورد تاکید کمیته علمی است چراکه ممکن است باتوجه به شرایط ماه های آینده، بازهم با موجی از بیماری کرونا با جهش های جدید روبرو باشیم بنابراین باید از این فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: با عبور از مرحله حاد پاندمی کرونا، واکسیناسیون روند کاهشی داشته و توصیه تمامی صاحب نظران حوزه سلامت در دنیا این است که مردم حتما واکسیناسیون خود را به ویژه تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج های جدید با سویه ها و زیرسویه های جدید، پیشگیری کنیم.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به لزوم اجرای دوباره طرح شهید سلیمانی برای تقویت واکسیناسیون به ویژه در نوبت سوم و چهارم و گروه سنی 5 تا 11 سال، گفت: در این طرح می توان با مشارکت بسیجیان، به تقویت پوشش واکسیناسیون کمک کرد. برخی پیشنهادات برای ارائه واکسن کرونا در داروخانه ها بوده که نیاز به ساختار قوی و برنامه ریزی مدون دارد.

با کاهش کرونا در کشور می توان آمار را هفتگی ارائه کرد

دکتر جماعتی به تداوم تک رقمی شدن آمار مرگ و میر روزانه در هفته های اخیر اشاره کرد و یادآور شد: یکی از پیشنهادات کمیته علمی کشوری کرونا این است که باتوجه به آمار تک رقمی مرگ و میر روزانه بیماران کرونایی، توصیه می شود که بهتر است ارائه آمارهای کرونا از روزانه به هفتگی تغییر یابد تا استرس جامعه کمتر شود البته این پیشنهاد، مقطعی و تا زمانی است که مرگ و میر روزانه کرونا، دو رقمی و افزایش قابل توجهی نباشد.

رمدسیویر سرپایی توصیه نمی شود

وی اظهار داشت: در شرایط کنونی که تعداد مبتلایان کووید19 در کشور کاهش چشمگیری یافته، بیمارستانها ظرفیت پذیرش بیماران را دارند. در حال حاضر، اکثر بیماران کرونایی که بستری می شوند، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و واکسن نزده ها هستند بنابراین در این شرایط، رمدسیویر سرپایی توصیه نمی شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: پروتکل تجویز و مصرف رمدسیویر در بخش سرپایی، مربوط به زمان قله های پیک بیماری و پر بودن ظرفیت بیمارستانها بود تا با کمک آن، فشار بالای بیمارستانها و نیروهای آن را مهار کرد. در حال حاضر توصیه کمیته علمی کشوری کرونا حذف تجویز و مصرف رمدسیویر در بخش سرپایی از پروتکل درمانی است چون خیلی از مواردی که در بخش سرپایی، رمدسیویر دریافت می کنند ممکن است تایید نشده باشند و به عنوان مورد محتمل تحت درمان قرار می گیرند که در این شرایط، تست و بررسی این بیماران و حذف رمدسیویر سرپایی می تواند در سلامت این افراد اثرگذار باشد.

شناسایی 1356 مورد قطعی آبله میمونی در جهان

دکتر جماعتی از شناسایی یک هزار و 356 بیمار مبتلا به آبله میمونی در جهان بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت خبر داد و گفت: باید در برابر آبله میمونی احتیاطات لازم شود. وزارت بهداشت نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده اما خوشبختانه تا کنون گزارش رسمی از شناسایی آبله میمونی در ایران نداریم و تا کنون یک هزار و 356 مورد قطعی از این بیماری در جهان شناسایی شده که برخی از این بیماران، فاقد بیماری های زمینه ای و تماس با مبتلایان آبله میمونی بوده اند و اکثر آنها نیز بهبود یافته و مشکل جدی ندارند.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز