title
کد خبر: 216346
00
نحوه چک کردن بارکد و اطمینان از اصالت کالا

از آنجایی که شرکت های تولید کننده محصول تقلبی، محصول را از لحاظ ظاهری بسیار نزدیک به محصول مورد نظر طراحی می کنند، پس تنها یک کارشناس می تواند کیفیت و اصالت محصول را از ظاهر آن مورد بررسی قرار دهد.

از آنجایی که شرکت های تولید کننده محصول تقلبی، محصول را از لحاظ ظاهری بسیار نزدیک به محصول مورد نظر طراحی می کنند، پس تنها یک کارشناس می تواند کیفیت و اصالت محصول را از ظاهر آن مورد بررسی قرار دهد. بنابراین افراد عادی که نمی توانند نظر کارشناسانه ای در مورد جنس محصول و متریال مورد استفاده در تولید آن ارائه دهند، بهتر است از عملیات چک کردن بارکد استفاده کنند. در این محتوا قصد داریم به بررسی فرآیند بررسی بارکد و مزیت های فوق  العاده آن بپردازیم. پس تا انتهای محتوای پیش رو ما را همراهی کنید.

چک کردن بارکد به چه منظوری انجام می شود؟

چک کردن بارکد یک محصول را می توان از جنبه های مختلفی مورد نظارت و ارزیابی قرار داد. در واقع انجام این عملیات می تواند برای شما بسیار کلیدی و موثر باشد. حتما شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که هنگام خرید محصولات مختلف دچار تردید می شوید. علت عمده و اصلی این تردید در خرید محصول، زیاد شدن محصولات فیک، تقلبی و بی کیفیت در بازار داخلی است.

لازم است بدانید، چک کردن بارکد می تواند باعث اطمینان خاطر کامل حین خرید محصول شود. از آنجایی که این روزها محصولات فیک و تقلبی در بازار گسترش ویژه ای پیدا کرده اند باید حتما راهی برای شناسایی محصول اصل از تقلبی پیدا کنیم. در غیر این صورت ممکن است پول و سرمایه خود را صرف خرید محصول تقلبی و بی کفیت کنیم. اما برای اطمینان از اصالت یک محصول چه می توان کرد؟ شاید به این موضوع فکر کنید که می توان جنس اصل و تقلبی را از روی ظاهر شناسایی کرد. اما در این مورد باید گفت که شناسایی محصول اصل از تقلبی تنها از لحاظ ظاهری امری سخت و عملا غیر ممکن است.

به همین منظور ابتدا شما را با تفاوت برچسب های اصالت کالا و بارکد های درج شده روی آن ها آشنا کرده, سپس مزایای مشترک استفاده از آنها را بیان میکنیم.

لیبل اصالت و ارتباط آن با کیفیت مواد خوراکی

امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های مردم شناسایی کیفیت و اصالت مواد غذایی و خوراکی است. لیبل اصالت به شما این امکان را می دهد تا از کیفیت و اصالت محصول داخلی و یا خارجی مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

به عنوان نمونه، در سال های اخیر قیمت برنج افزایش شدیدی داشته است. از آنجایی که این محصول جزء سبد غذایی اکثر خانواده های ایرانی است، پس خرید آن حتی با قیمت بالا، جزء ضروریات محسوب می شود. به هر حال مصرف کننده حق دارد که در انتظار مبلغی که برای خرید برنج پرداخت می کند، عملا به محصولی با کیفیت دسترسی پیدا کند.

برچسب اصالت برنج به عنوان یک پل ارتباطی بین مصرف کننده و نهاد های نظارتی شناخته می شود. در واقع این لیبل ها به مصرف کننده امکان نظارت بر بازار فروش محصول برنج داخلی و خارجی را می دهند. شما به عنوان یک مصرف کننده برنج، می توانید با استفاده از لیبل اصالت به اطلاعات ساختاری آن دست پیدا کنید. به این ترتیب می توانید در صورت وجود محصول تقلبی و یا فاقد کیفیت، مراتب را به واحد های نظارتی اطلاع دهید. بنابراین با استفاده از لیبل اصالت برنج مردم می توانند به مسئولین کمک کنند تا فعالیت های بازار برنج را کنترل کنند.

برچسب اصالت

متاسفانه این روزها درصد فروش محصولات تقلبی در بازار برنج به شدت افزایش یافته است. عدم نظارت بر بازار برنج باعث بروز این مسئله شده است. از آنجایی که تشخیص ظاهری محصول اصل از تقلبی کار سختی است، ممکن است بسیاری از افراد، منبع مالی خود را صرف خرید برنج های بی کیفیت کنند. در صورتی که محصولات داخلی و خارجی دارای برچسب اصالت را خریداری کنید، خیال شما از بابت کیفیت و سلامت آن راحت خواهد شد.

برچسب اصالت مواد شوینده و لوازم بهداشتی

امروزه خرید هر محصولی بدون چک کردن بارکد می تواند ریسک پذیر و خطرناک باشد. محصولاتی که قیمت بیشتری دارند، باید حتما مورد بررسی قرار گیرند. زیرا مشتری علاقه دارد بابت هزینه گزافی که برای خرید محصول پرداخت می کند، کالایی با اعتبار و مورد اطمینان خریداری کند. از جمله این محصولات می  توان به مواد بهداشتی و شوینده اشاره کرد. 

احتمالا در سال های اخیر تا کنون بارها اسم برچسب اصالت مواد شوینده و بهداشتی به گوش شما خورده است. اما ممکن است با کاربرد این برچسب ها آشنایی نداشته باشید. در این مورد باید گفت که الصاق لیبل اصالت بر روی مواد شوینده و کالاهای بهداشتی به منظور ایجاد نظارت مردم بر فرآیند فروش این دسته از محصولات مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد.

در واقع مصرف کننده با بررسی اطلاعات درج شده روی لیبل اصالت لوازم بهداشتی و استعلام آن می تواند به کیفیت و سلامت محصول پی ببرد. در صورت آگاهی از عدم اصالت محصول نیز مصرف کننده می تواند مراتب را به نهادهای مربوطه یعنی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و… اطلاع دهد. در این صورت این نهادها فورا وارد عمل شده و برخورد لازم با نهادهای خاطی را انجام می دهند.

تاثیر چک کردن بارکد روی فرآیند خرید لوازم آرایشی

همانطور که می دانید، قیمت فروش  عطر و ادکلن تحت برندهای مختلف تقریبا بالاست. از طرفی تشخیص اصل یا تقلبی بودن این محصولات بدون امتحان و مصرف چندین باره آنها امکان پذیر نیست. چک کردن بارکد عطر می تواند به شما کمک کند تا اصالت و برند آن را مورد بررسی قرار دهید.

عطرها و ادکلن ها از جمله محصولاتی هستند که از انواع مختلف وارد کشور می شوند. گاهی این محصولات از طریق درگاه های قانونی و گاهی از طریق غیر قانونی وارد کشور می شوند. همانطور که می دانید، به ورود غیر قانونی محصول به کشور در اصطلاح قاچاق کالا گفته می شود. قاچاق کالا می تواند صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد کند. در واقع طی قاچاق، نهادهای قانونی تولید کننده و یا وارد کننده محصول دچار مشکلات فراوانی خواهند شد.

لازم است بدانید، محصولات قاچاق نمی توانند بارکد دریافت کنند. در واقع تنها محصولاتی که از طریق نهادهای قانونی وارد کشور شده اند و شناسه آنها در سامانه گمرک ثبت شده است، حق دریافت بارکد و پخش و توزیع در سراسر کشور را دارند. بنابراین چک کردن بارکد ادکلن علاوه بر افزایش اطمینان شما در مورد کیفیت و سلامت محصول، می تواند به کاهش قاچاق در کشور نیز کمک کند. البته مثالی که در این بخش از محتوا در مورد خرید عطر و ادکلن بیان شد، برای تمامی محصولات دیگر نیز صدق می کند. پس چک کردن بارکد محصول امری مورد اهمیت بسیار و ضروری است که می تواند مزیت های فراوانی برای خریدار، شرکت تولید کننده یا وارد کننده و حتی کشور به همراه داشته باشد.

روش های چک کردن بارکد محصولات مختلف

بارکد، یک روش رمز گذاری شده برای تشخیص اصالت محصول بر شمرده می شود. حال که با اهمیت و ضرورت چک کردن بارکد آشنا شدیم، بهتر است با نحوه انجام عملیات نیز آشنا شویم. نکته اولی که باید بدانبد این است که عملیات چک کردن بارکد محصولات مختلف نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد. شما با استفاده از دستگاه های بارکد خوان، نرم افزارهای اسکن بارکد نصب شده روی گوشی، سامانه های الکترونیکی و... می توانید تنها طی چند دقیقه، عملیات چک کردن بارکد را انجام دهید.

روش های چک کردن بارکد محصولات

البته بارکدها به شکل های مختلفی دیده می شوند. مهم ترین شکل های بارکد به صورت خطی و QR CODE می باشند. در مورد بارکدهای خطی می توان گفت که از نظر ظاهری نیز می توان اطلاعاتی در مورد آنها به دست آورد. اعداد درج شده روی این بارکدها می توانند در شناسایی محصول نقش ویژه ای ایفا کنند. برای مثال سه رقم اول سمت چپ بارکد خطی، نشان دهنده کد کشور مبدا آن محصول است. پس با بررسی ظاهری بارکد یک محصول نیز می توانید به اطلاعاتی در مورد آن از جمله کشور تولید کننده محصول دسترسی پیدا کنید.

تشخیص کشور تولید کننده کالا از روی بارکد

گاهی بررسی بارکد کالا به منظور تشخیص کشور سازندده آن محصول صورت میگیرد. تشخیص کشور سازنده از روی بارکد به عنوان یکی از مهم ترین عملیات ها در شناسایی اصالت کالا به شمار می رود. این روزها بسیاری از افراد برای تشخیص اصالت اجناس مختلف خریداری شده، نیاز به آگاهی از مبدا برند آن ها دارند. این مسئله در خرید محصولاتی که تحت برند خاصی تولید می شوند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید، محصولاتی که تحت برندهای معتبر دنیا تولید می شوند دارای قیمت بالایی در سراسر دنیا می باشد.

تشخیص کشور تولید کننده از روی بارکد محصولات تحت برند معتبر، به شما کمک می کند تا از اصالت آن ها اطمینان کامل پیدا کنید. به طور کلی هر یک از برند های معتبر دنیا در کشورهای خاصی تولید می شوند. پس یکی از راه های اطمینان از اورجینال بودن محصولات، شناسایی کشور تولید محصول می باشد. روی تمامی محصولات معتبر و با کیفیت ایرانی و خارجی، بارکد هایی درج می شوند. این بارکدها تنها به محصولاتی ارائه می شوند که استاندارد و معتبر باشند.

خرید و چاپ بارکد کالا برای محصولات مختلف

چک کردن بارکد برای محصولات مختلف امکان پذیر است. تقریبا تمامی محصولات مورد معامله در بازارهای داخلی دارای بارکد هستند. بعضی از مجموعه های تولید کننده و یا وارد کننده محصول، عملیات چاپ این بارکدها را در مجموعه خود انجام می دهند و بعضی دیگر نیز برچسب های مربوط به آن را خریداری می کنند. تمامی محصولات دارای بارکدی منحصر به فرد و یکتا هستند. پس اگر پس از استعلام اطلاعات محصول متوجه شدید که قبلا محصولی با این بارکد وجود داشته، باید متوجه تقلبی بودن آن شوید.

خوشبختانه شناخت بارکد اصل از بارکدهای تقلبی کاری بسیار آسان است. بررسی بارکد این امکان را برای شما فراهم می کند تا از اصل یا تقلبی بودن بارکد محصول، اطلاع حاصل کنید. در صورتی که متوجه تقلی بودن یک محصول شدید، باید به سرعت نهادهای مربوطه را در جریان بگذارید. این نهادها طبق گزارش شما بررسی های لازم را انجام می دهند و در صورت تایید با ارگان های خاطی برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. امید است مطالب ارائه شده زمینه آشنایی شما با فرایند بررسی بارکد را فراهم کرده باشد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز