title
کد خبر: 215135
00
لزوم عملکرد حرفه ای روابط عمومی ها برای تسهیل رابطه دولت و دانشگاه و تحقق دانشگاه مسئله محور

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهوری، نقش روابط عمومی برای تحقق «دانشگاه مسئله‌محور» را کلیدی توصیف کرد و گفت: اگرچه مشارکت فعالانه نهاد علم در نظام حکمرانی نیازمند مسئله‌محوری دانشگاه‌هاست اما این کنشگری بدون توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای و عملکرد حرفه‌ای روابط عمومی‌ها به نتیجه مطلوب منتج نخواهد شد.

به گزارش بهداشت نیوز، عباس هنرمند، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور امروز یکشنبه اول خرداد ماه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره روابط عمومی واحدهای دانشگاه تهران، بر اهمیت نقش روابط‌عمومی مراکز علمی دانشگاهی تاکید کرد و با اشاره به بخش ویژه این جشنواره که با عنوان «دانشگاه مسأله‌محور» برگزار شد، گفتمان رئیس‌جمهوری در حوزه دانشگاه‌ها را ناظر بر «دانشگاه مسئله محور» دانست و گفت: دانشگاه مسئله‌محور تلاش می‌کند برای حل مشکلات جامعه و همچنین رفع آسیب‌ها در حوزه حکمرانی به ارائه راهکار بپردازد.

هنرمند تاکید کرد: دانشگاه مسأله‌محور هم در شناسایی مسائل کشور و هم در ارائه راه‌حل می‌تواند نقش‌آفرینی کند و روابط عمومی‌ها در هر دوی این حیطه‌ها می‌توانند تسهیل‌گری کنند. دغدغه رئیس‌جمهور که در روز ۱۶ آذر هم مطرح کردند این است که دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد، اینکه مکانیسم این مسأله چه باشد، بخشی از آن به ابتکار عمل و خلاقیت روابط‌عمومی‌ها بازمی‌گردد. 

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در ادامه با ذکر نمونه‌هایی از چالش‌ها و مشکلات پیش روی کشور و دغدغه‌های دستگاه اجرایی، ایفای نقش مراکز علمی و دانشگاهی را در این حوزه‌ها گره‌گشا دانست و گفت: دولت عمیقا تمایل دارد از نگاه علمی دانشگاه در موضوعات مختلف و مسائل مهم کشور استفاده کند. برای این کار نیاز است اولاً دانشگاه به یک نظام تشخیص و صورتبندی مسائل کشور دست پیدا کند و در درجه دوم، باید ارتباطی مستمر، ساختارمند و موثر میان دانشگاه و دولت بوجود بیاید. 

هنرمند راه اندازی میز «دانشگاه-دولت» در مراکز دانشگاهی کشور و راه‌اندازی سامانه سرآمدان برای ارتباط دولت با شبکه نخبگانی کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری را دو اقدام مهم در حوزه تسهیل‌گری ارتباط دولت با نهاد علم خواند و گفت: معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور نیز آمادگی دارد بیش از گذشته در این زمینه ایفای نقش کرده و در راستای تقویت این ارتباط گام بردارد. 

وی نقش روابط‌عمومی مراکز علمی و دانشگاهی در انعکاس دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور را به جامعه  نقشی خطیر دانست و اظهار کرد: در روزهایی که مردم کشورمان بیش از همیشه در معرض اخبار تلخ و ناامیدکننده هستند، انعکاس حرفه‌ای اخبار و دستاوردهای تحقیقات و نوآوری‌های علمی می‌تواند منجر به امیدآفرینی در جامعه شود. 

هنرمند، تحقق این امیدآفرینی را مستلزم ارتباط وثیق تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی با دغدغه‌های مردم و جامعه دانست و خاطرنشان کرد: روشن است که نباید این تلقی در ذهن مردم وجود داشته باشد که اصحاب علم و اساتید دانشگاه در جزیره‌ای مجزای از جامعه و مسائل روز به تولید علم لاینفع می‌پردازند. بعد از اصلاح جهت‌گیری نهاد علم به سمت مسئله‌محور شدن، این روابط عمومی‌ها هستند که با انگاره‌سازی اصولی و عالمانه از دستاوردهای دانشگاهیان، می‌توانند اذهان عمومی را معطوف به این اخبار امیدآفرین کنند. 

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور، انعکاس دغدغه‌ها و مسائل دانشگاهیان به دولت و شخص رئیس‌جمهور و همچنین تقویت ارتباط دانشگاه و دولت را حائز اهمیت خواند و گفت:  پیشنهاد می‌کنم روابط عمومی مراکز دانشگاهی کشور، بخش خاصی را در سایت دانشگاه‌ها با عنوان «ارتباط با رئیس جمهور» یا «جهت اطلاع رئیس‌جمهور» ایجاد کنند تا دستاوردها و نتایج پژوهش‌ها و یا اظهارنظرهای خردورزانه دانشگاهیان درباره مسائل و مشکلات کشوردر این بخش درج شود و روابط عمومی دانشگاه‌ها نیز این موارد را به صورت متمرکز به معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور جهت انتقال به ایشان منعکس کنند. 

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری تاکید کرد: اگر فضای تعامل مستمر بین دفتر رئیس‌جمهور و مجموعه دانشگاه‌های کشور ایجاد و روابط عمومی دانشگاه‌ها در زمینه بسترسازی برای انتقال دغدغه مفاخر و استادان دانشگاه به رئیس‌جمهوری نقش‌آفرینی کند، بخشی از مشکلات دانشگاه و جامعه حل می‌شود.

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران،هنرمند خاطرنشان کرد: از طرف دفتر رئیس‌جمهوری این آمادگی وجود دارد که این تسهیل‌گری را با مجموعه دانشگاه‌ها و روابط‌عمومی‌ها برقرار کنیم و از دل آن به یک جریان تولید محتوای مستمر و امیدبخش که باعث قوت قلب مردم است، دست یابیم.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز