title
کد خبر: 213649
00
دانشگاه های علوم پزشکی ماموریت محور و مسئله محور شوند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مقدماتی گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: دانشگاه های علوم پزشکی ماموریت محور و مسئله محور شوند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر یونس پناهی با بیان اینکه هدف از برگزاری نشست‌های مقدماتی پیش از برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت این است که با منابع اعتباری، زمان و منابع محدود به حداکثر دستاورد برسیم، گفت: در گردهمایی که آذر ماه سال گذشته در مشهد داشتیم و متناسب با آن بازدیدهای میدانی که از دانشگاه‌های مختلف داشتیم اعلام شد که در برنامه تحولی به دنبال تحقیقات پاسخگو و مسئله محور هستیم تا در حوزه سلامت اثرات آن در میان مردم قابل رویت باشد. برای تحقق این هدف دانشگاه‌ها باید در کنار تمام برنامه‌ها و ماموریت‌هایی که دارند به حل یک مشکل کشور بپردازند. 


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به حوزه ترافیک، آلودگی هوا، بیماری‌های مزمن لاعلاج، بیماری‌های واگیر و غیرواگیر گفت: باید حتما از مراکز تحقیقاتی و شبکه های تحقیقاتی کمک بگیریم تا در زمان کوتاه با هزینه اندک پاسخ آن مشکل را بدهند. این به این معنا نیست که دانشگاه به دیگر امورات خود رسیدگی نکند.

 

ماموریت ها بدون جعبه ابزارهای نوین محقق نمی شوند

دکتر شقایق حق‌جوی جوانمرد رییس مرکز توسعه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت، با اشاره به نوآوری ماموریت‌ محور گفت: رسیدن به نظام سلامت پیشرو، پاسخگو و با کیفیت بدون نوآوری ناممکن است. استراتژی نوآوری دیگر در هیچ کشور پیشرفته ای غیر ماموریت محور نیست. یعنی هیچ کشور بزرگ و ثروتمندی در دنیا ادعای حل همه مشکلات جهان را ندارد. از یک سو، اسناد و اطلاعات موجود در کشور از جمله اسناد بالادستی، همواره بر لزوم مسئله محوری و ماموریت مداری در دانشگاه های کشور، در راستای حل مشکلات جامعه تاکید داشته و از سوی دیگر عمدتا دانشگاه ها مشغول انجام تحقیقات و فناوری بر اساس تمایل و توانمندی اعضای هیات علمی خود هستند. در نتیجه در مورد مسائلی با حدت و حساسیت بیشتر مقالات زیادی داریم اما مشکلات همچنان باقی است.

 

دکتر حق جوی به فرآیند واگذاری ماموریت ها به دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در این مدل دانشگاه‌های کشور را به 8 تیم تقسیم شده‌اند؛ سرگروه هر تیم دانشگاهی است که مجموع امتیاز پژوهش و فناوری نسبت به بقیه دانشگاه‌ها بالاتر بوده است. هدف این است تا به مفهوم عدالت در توزیع منابع نزدیک شویم. 

 

وی با تاکید بر اینکه قصد داریم منابع اعتباری را به سمت تیم، امکانات و زیرساخت مناسب وجود دارد هدایت کنیم، گفت: تامین منابع این طرح از محل یک درصد شورای عالی عتف مبنی بر اینکه اعتبارات هزینه ای دستگاه ها که باید صرف تحقیقات و فناوری شود، انجام می‌شود. می‌خواهیم برای اولین بار در کشور یک کار تیمی را در میان دانشگاه های علوم پزشکی تجربه کنیم. زمین بازی بزرگتر ایجاد کنیم و تا همه دانشگاه ها در کنار هم توانمند شوند.

 

رییس مرکز توسعه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت در خصوص تعیین ماموریت‌ها، گفت: اسناد بالادستی نظیر اولویت‌های تحقیقات و فناوری و نقشه جامع علمی کشور، وضعیت موجود شاخص های سلامت (بار بیماری ها و عوامل خطر، مرور منابع و رایزنی با آگاهان کلیدی)، توجه به برنامه‌ها و سیاست های جاری در نظام تحقیقات، امکان سنجی قابلیت اجرای برنامه ها در قالب ماموریت همه مورد بررسی قرار گرفت.

 

دکتر حق جوی جوانمرد افزود: طبق آخرین آمار بیماری های قلب و عروق، دیابت، سرطان، سوانح جاده ای بالاترین میزان مرگ و میر ایرانیان را دارد. پس از آن موضوعات بیوتکنولوژی تغذیه و تولید دارو، آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی و مدیریت و اقتصاد سلامت در ردیف های بعدی قرار دارد. هدف ما کاهش 25 درصدی ریسک مرگ زودرس ناشی از بیماریهای قلب و عروق، سرطان، دیابت و غیره است.

 

دکتر حق جوی جوانمرد ماموریت واگذار شده به دانشگاهها و سرگروه انتخاب شده برای هر ماموریت را برشمرد و گفت: ماموریت سرطان با محوریت سرطان‌های شایع به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تیمی از دانشگاه های علوم پزشکی که دارای مرکز تحقیقاتی فعال مرتبط با این حوزه هستند؛ واگذار شد. ماموریت بیماری‌های غدد و متابولیسم با محوریت دیابت به دانشگاه علوم پزشکی تهران و ماموریت بیماری های قلب و عروق به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز ماموریت سوانح و حوادث با محوریت سوانح جاده ای محول شد.

 

وی در ادامه افزود: ماموریت دانشگاه تبریز و مشهد فناورانه است. ماموریت علوم دارویی با محوریت تامین داروهای بیماری‌های خاص و صعب العلاج به این دانشگاه ماموریت بیوتکنولوژی با محوریت تغذیه سالم و فراگیر به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار خواهد شد. دانشگاه علوم پزشکی ایران سرگروه ماموریت مدیریت و اقتصاد سلامت ایران، و کلان چالش اثر آلودگی هوا بر سلامت به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سپرده شده است.

 

دکتر حق جوی جوانمرد در ادامه به تعدادی ماموریت احصا شده اشاره کرد که هنوز به دانشگاهی محول نشده است و افزود: این ماموریت‌ها شامل سالمندی، اصلاح ساختار جمعیتی، معلولیت‌ها، چاقی و اضافه وزن، سلامت روان (افسردگی و اضطراب)، اعتیاد، بیماری‌های عفونی باز پدید و نوظهور و بیماری‌های تنفسی است.

 

در پایان نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی در خصوص مدل ارائه شده برای واگذاری ماموریت‌ها به بحث و گفتگو پرداختند. 

گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت 21 و 22 اردیبهشت ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار خواهد شد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز