title
کد خبر: 213467
00
خون ریزی | کنترل و پیشگیری از انواع خونریزی با محصولات پیشرفته تریتا

خون یکی از مایع‌های ارزشمند و اساسی بدن هر موجود زنده به ویژه انسان است. به نحوی که با کوچک‌ترین مشکل یا اختلال در میزان خون و گردش آن در بدن، فرد دچار مشکلات متعددی می‌شود.

خونریزی

خون یکی از مایع‌های ارزشمند و اساسی بدن هر موجود زنده به ویژه انسان است. به نحوی که با کوچک‌ترین مشکل یا اختلال در میزان خون و گردش آن در بدن، فرد دچار مشکلات متعددی می‌شود. بدن انسان در اثر  صدمات و حوادث گوناگون دچار انواع خونریزی داخلی و خارجی می‌شود، که شدت و میزان آن با توجه به محل و نوع رگ متفاوت است. به همین دلیل درمان انواع خونریزی نیز با توجه به شرایط ایجاد شده متغیر است و می‌بایست همه افراد با نحوه کنترل خونریزی آشنایی داشته باشند. تا در صورت نیاز بتوانند جان خود و سایر افراد را از بروز مشکلات حاد و حتی مرگ نجات دهند.

همان‌طور که می‌دانید رگ‌ها، تمامی بخش‌های بدن را پوشش داده‌اند و به‌صورت مستمر خون در آن‌ها جریان دارد. بر اثر عوامل متعدد نظیر بریدن دست، پا، شکستن قسمت‌های مختلف بدن، رگ‌ها دچار پارگی و خون به بیرون انتقال پیدا می‌کند. از آن‌جایی‌که هر یک از رگ‌های بدن اندازه مشخصی دارند و میزان خون معینی را جابجا می‌کنند؛ به نسبت نوع پارگی رگ‌ها نیز متفاوت است و با توجه به شرایط ایجاد شده باید ضمن کنترل میزان خونریزی‌ از ادامه آن جلوگیری نمود. در این‌صورت قطعاً فرد آسیب دیده به روال عادی زندگی باز می‌گردد و هیچ خطری سلامتی و جان او را تهدید نمی‌کند. در ادامه برای آشنایی با درمان خونریزی برای گروه‌ های مختلف خونی با ما همراه باشید.

انواع خونریزی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، خونریزی با توجه به نوع رگ، محل قرارگیری و شدت جریان خون انواع مختلفی دارد. علاوه‌بر این هر یک از خونریزی‌های به وجود آمده، یک‌سری علائم و مشخصات خاص دارند. به‌طورکلی مدل‌های مختلف خونریزی براساس نوع صدمه، محل آسیب‌دیدگی و غیره عبارتند از:

طبق بررسی‌های به عمل آمده در زمینه انواع جراحت، محل آسیب یا بریدگی عروق خونریزی به سه دسته اصلی شریانی، وریدی و مویرگی تقسیم‌بندی شده است:

بندآورنده خونریزی

1- خونریزی شریانی:

بعضی از عروق و رگ‌ها به‌طور مستقیم خون را از قلب به قسمت‌های مختلف بدن و اندام ها منتقل می‌کنند. به این دسته از رگ‌ها، شریان  گفته می‌شود و براساس اینکه فشار خون در این رگ‌ها زیاد است، در صورت جراحت یا بریدگی، شاهد خونریزی نسبتاً شدید خواهیم بود. خاطر نشان می‌شود خونریزی شریانی یکی از شایع‌ترین عوامل خونریزی در حوادث جاده‌ای است.

2- خونریزی وریدی:

برخلاف رگ‌های شریانی بعضی از رگ‌ها، خون را از تمامی بخش‌های بدن به قلب منتقل می‌کند و بدین صورت عمل پمپاژ انجام می‌شود. در اصطلاح پزشکی به این دسته از رگ‌ها، ورید گفته می‌شود.. کنترل خونریزی وریدی آسان‌تر بوده و در مدت زمان کوتاه می‌توان با استفاد از پودر بندآورنده خونریزی، بیمار را معالجه کرد. در این راستا شرکت تریتا با تولید و ارائه بندآورنده سریع خونریزی پاسخگوی بیماران سراسر کشور است. محصولات زخم تریتا از نظر کیفیت و کارایی در سطح بالایی قرار دارند.

3-خونریزی مویرگی:

وریدها تعداد زیادی مویرگ متصل شده و از این طریق خون را به قسمت‌های مختلف بدن نظیر گردن، دست، پا و کمر منتقل می‌کنند. به این رگ‌ها، مویرگ گفته شده و در صورت بروز خونریزی از آن به‌عنوان خونریزی مویرگی یاد می‌شود. شدت این خونریزی بسیار اندک است و برای تمامی انسان‌ها به دفعات مکرر اتفاق می‌افتد. در بین انواع خونریزی، کنترل این دسته از خونریزی بسیار ساده و جزئی است. به همین جهت با کمترین وسایل امدادی مانند چسب زخم، بتادین، دستمال کاغذی یا پنبه می‌توان جلوی روند خونریزی را گرفت. شایان ذکر است که خونریزی‌های شریانی با جهش، خونریزی وریدی دارای استمرار و خونریزی‌های مویرگی به‌صورت اندک و چکه مانند هستند. بدین ترتیب هنگام بروز هرگونه حادثه و خونریزی براساس شدت خروج خون از بدن می‌توانید نوع آن را تشخیص داده و در جهت درمان انواع خونریزی اقدامات لازم را انجام دهید.

نکته قابل توجه اینکه شدت خونریزی با توجه به سن، انواع گروه خونی، بیماری‌های زمینه‌ای و غیره متفاوت است. به‌طور مثال اگر افراد میانسال و مسن دچار خونریزی داخلی و خارجی شوند، به جهت این‌که دچار بعضی بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل کم‌خونی، غلظت خون و دیابت هستند، باید فرآیند امدادرسانی و درمان خونریزی برای گروه‌‌های مختلف آنان با سرعت بیشتری انجام شود. اگر با این رویکرد پیش برویم، در آینده کمتر شاهد تلفات ناشی از خونریزی‌های شریانی و وریدی خواهیم بود.

کنترل و درمان انواع خونریزی داخلی و خارجی

اکنون که با انواع مختلف خونریزی و علائم حیاتی عارضه در بیماران آشنا شدید؛ زمان آن رسیده تا مراحل کنترل و معالجه انواع آن را نیز فرا بگیرید. در این‌صورت حتماً می‌توانید جان خود و سایر هم‌نوعانتان را در زمان حوادث غیرمترقبه و ناگهانی نجات دهید.

  •  کنترل و درمان خونریزی‌های شریانی

خونریزی شریانی عمدتاً بر اثر واردن شدن آسیب یا ضربه مستقیم به اندام‌های حیاتی و رگ‌های اصلی بدن ایجاد می‌شود. این نوع خونریزی شدت زیادی دارد و به همین دلیل خون زیادی از بدن خارج می‌گردد. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت خونریزی‌های شریانی اورژانسی‌ترین نوع خونریزی هستند و رسیدگی به این‌گونه مشکلات در اولویت کاری جامعه پزشکی و سایر نیروهای امدادی قرار گرفته است. به‌طورکلی مراحل درمان خونریزی برای گروه‌‌های مختلف خونی دچار آسیب به شریان‌های اصلی عبارت است از:

«در ابتدا باید گفت خونریزی‌های شریانی اعم از داخلی و خارج با فشار زیاد همراه هستند و به هیچ عنوان منتظر بند آمدن خونریزی به سادگی نباشید.»

1- در ابتدا مانند سایر آسیب‌های جسمی و انواع خونریزی با استفاده از دستکش لاتکس و گاز استریل روی محل خونریزی را فشار دهید.

2- در صورت مشاهده کاهش خونریزی و شدت آن از گاز استریل و پانسمان با حجم بیشتر برای افزایش فشار استفاده کنید.

3- در صورتی که اعضایی از بدن مثل دست و پا دچار آسیب شده‌اند، به منظور کاهش خونریزی آن‌ها را بالا نگه دارید. با این کار عضو صدمه دیده بالاتر ازپانسمان بندآورنده خونریزیسطح قلب قرار می‌گیرد و شدت خونریزی کاهش می‌یابد. این روش برای درمان انواع خونریزی با شدت بالا مؤثر است و  توسط همه نیروهای امدادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- اگر روش‌های بالا مؤثر واقع نشده از رگ‌بند یا بندآورنده سریع خونریزی جهت کاهش شدت خروج خون از بدن استفاده کنید. در این‌گونه موارد پودر بندآورنده خونریزی جهت کاهش شدت خونریزی بسیار مؤثر خواهد بود.

 

  •  کنترل و درمان خونریزی‌های وریدی

خون در رگ‌های وریدی با سرعت نسبتاً کمتری نسبت به شریان‌های اصلی در حرکت است. از این‌رو کنترل خونریزی وریدی آسان‌تر بوده و حساسیت کمتری دارد. روند کنترل و درمان انواع خونریزی وریدی به شرح زیر است:

1- محل زخم را از خون ریزی پاکسازی کنید.

 2 – مقدار مناسبی از پودر بند آورنده را مستقیما بر روی محل خون ریزی بریزید به طوری که محل خون ریزی را پوشش دهد.

3- یک گاز استریل را بر روی محل خون ریزی قرار دهید و محکم فشار دهید.

 کنترل و درمان خونریزی‌های مویرگی

خونریزی‌های مویرگی یکی از عمده‌ترین و شایع‌ترین دلایل خونریزی در انسان هستند. به نحوی که با یک خراش کوچک روی پوست، خون از سطح آن خارج می‌شود. شدت این نوع خونریزی بسیار کم است و به همین سبب کنترل و درمان خونریزی مویرگی بسیار راحت و سریع است. خونریزی‌های مویرگی معمولاً به روش زیر کنترل و درمان می‌شوند:

  1.  در ابتدا محل بریدگی را با استفاده از محلول آنتی سپتیک و یا سرم شستشو (نرمال سالین) شستشو دهید .
  2.  برای جلوگیری از هرگونه عفونت می‌توانید شستشوی محل آسیب دیده را  تکرار کنید.
  3.  در آخر نیز با استفاده از پانسمان و گاز استریل محل بریده شده را ببندید. پس از مدت کوتاهی خواهید دید که جریان خون قطع شده و خونریزی برطرف گردیده است.

خونریزی

خونریزی‌های داخلی؛ بی‌صدا و کشنده

همان‌گونه که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، خونریزی‌ های خارجی قابل مشاهده هستند و انتخاب بهترین روش درمان خونریزی و استفاده از پودر بندآورنده سریع خون ریزی  برای گروه‌های مختلف خونی آسان‌تر است. اما شناسایی خونریزی‌ داخلی کمی حساس و پیچیده است. به همین دلیل با مشاهده کوچک‌ترین علائم توسط پزشک، بیمار به اتاق عمل منتقل می‌شود. در غیر این‌صورت ممکن است منجر به عوارض شدید و حتی مرگ فرد مصدوم شود.

علائم انواع خونریزی داخلی

1- خونریزی‌های داخلی معمولاً با علائمی نظیر لکه‌های قرمز کوچک روی پوست یا کبودی نمایان می‌شوند.

2- تجمع خون در یک نقطه از بدن و وارد شدن آسیب به بخش‌های اصلی مانند قلب، ریه، پرده دیافراگم. این عارضه یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ افراد دارای خونریزی داخلی است.

3- خونریزی‌های شکمی از جمله، معده، کبد و کلیه

4- آسیب دیدگی طحال و رگ‌های خونی در شکم

5- خونریزی داخل جمجمه و جمع شدن خون در اطراف مغز

6- خونریزی دستگاه گوارش

7- خونریزی ناشی از شکستگی دنده‌ها

شایان ذکر است که میزان انواع گروه خونی در شبکه بهداشت و بیمارستان‌ها متفاوت است. زیرا بعضی از گروه‌های خونی کمتر یافت می‌شوند و دسترسی به آن‌ها دشوار است. بنابراین در صورت بروز هرگونه آسیب و جراحت حتماً در خصوص گروه خونی و میزان آن با پزشک معالج مشورت کنید.

جمع‌بندی

دلایل متعددی موجب بروز انواع جراحت و خونریزی می‌شود. از آنجایی‌که خون عنصر اصلی و حیات‌بخش بدن است؛ ارائه راه‌کاری مؤثر جهت کنترل و درمان خونریزی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا با حفظ خونسردی و رعایت نکات پزشکی از تشدید خونریزی جلوگیری نمایید و با کاهش اثرات سوء آن سلامتی را به خود و اطرافیان‌تان هدیه کنید. بدین منظور شرکت  تریتا با تولید بندآورنده سریع خونریزی بستری فراهم نموده تا انواع خونریزی در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شود.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز