title
کد خبر: 212496
00
مرز باریک بین شیطنت با بیش فعالی را بشناسید

دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که مرز باریکی بین شیطنت و بیش فعالی وجود دارد که تشخیص آن فقط توسط پزشک متخصص ممکن است، گفت: زمانی که بازیگوشی و یا اصطلاحا شیطنت کودکانه از حد طبیعی خارج شود باید برای بررسی های بیشتر حتما به پزشک مراجعه کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر امین ماهورام در تعریف اختلال بیش فعالی اظهار کرد: بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات عصب تکاملی است که جمعیت زیادی از کودکان را درگیر می کند.

وی با اشاره به شیوع بالای اختلال بیش فعالی افزود: این اختلال علاوه بر مشکلاتی که برای کودک ایجاد می کند خانواده و والدین را نیز به شدت نگران و مضطرب می کند.

این عضو هیت علمی دانشگاه ادامه داد: اختلال بیش فعالی مستقیما عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی افراد از کودکی تا بزرگسالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ردپای ژنتیک در بروز بیش فعالی

دکتر ماهورام نقش ژنتیک در بروز اختلال بیش فعالی را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: معمولا مجموعه ای از عوامل عصب تکاملی و محیطی ایجاد کننده این اختلال، در والدین کودکان بیش فعال بیش از سایرین دیده می شود.

وی به نشانه‌های تشخیصی اختلال بیش فعالی در کودکان اشاره کرد و توضیح داد: این نشانه ها در دو گروه تقسیم بندی می‌شوند به این شکل که برخی از علامت‌ها مربوط به بیش فعالی هستند و دسته ای دیگر در گروه نقص توجه می‌گنجد، به طور کلی  این اختلالات با عنوان بیش فعالی و نقص توجه معرفی می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بیشتر کودکان این دسته از اختلال عصب تکاملی همزمان نشانه های هر دو بیماری بیش فعالی و نقص توجه را دارند ولی در عین حال ممکن است که برخی از کودکان نیز فقط به یکی از این اختلالات مبتلا باشند.

کودکان بیش فعال آرام و قرار ندارند

دکتر ماهورام به علامت های ابتلای کودکان به بیش فعالی اشاره کرد و افزود: بیشترین شکایت والدین از این کودکان در اولین مراجعه به پزشک این است که این کودکان آرام و قرار ندارند، دائما در حال جنب و جوش هستند و اصطلاحا از دیوار راست بالا می‌روند.

وی افزود: کودکان بیش فعال معمولا نمی‌توانند حتی برای مدت کوتاهی یک جا بنشینند و یا حتی حین نشستن دائما دست و پای خود را حرکت می دهند و یا حرکات تکانشی انجام داده و به یکباره از بلندی می پرند و یا بدون هیچ ترسی ناگهان وسط خیابان می‌روند.

نشانه های بیش فعالی و نقص توجه در کودکان را جدی بگیرید

عضو هیئت علمی دانشگاه به دیگر نشانه های ابتلا به بیش فعالی در کودکان اشاره کرد و گفت: این کودکان معمولا زیاد صحبت می کنند، کم صبر و تحمل هستند(نمی توانند صبر کنند تا نوبتشان فرا برسد) ودائما وسط حرف دیگران می پرند.

دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه در ادامه به نشانه های اختلال نقص توجه در کودکان اشاره کرد و افزود: مهمترین نشانه این اختلال حواس پرتی است به این شکل که زمانی که با کودک صحبت می کنیم اصلا توجهی ندارد و هر عامل محیطی به راحتی می تواند حواس این کودکان را پرت کند، همچنین این کودکان توانایی دنبال کردن کار خاصی را ندارند و مدام حین انجام تکالیف و یا کارهای شخصی از این شاخه به آن شاخه می پرند.

وی تاکید کرد: کودکانی که مبتلا به اختلال نقص توجه اند از انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارند گریزانند و مشخصا در انجام تکالیف درسی دچار مشکل می‌شوند بنابراین اغلب این کودکان نسبت به درس خواندن و انجام تکالیف بی‌علاقه هستند، به طور مثال اگر فعالیت چند مرحله ای از این کودکان درخواست کنید توانایی انجام آن را ندارند و کارها را نصفه رها می کنند.

دکتر ماهورام ادامه داد: اگر کودکی نشانه‌هایی از دو گروه نقص توجه یا بیش فعالی داشته باشد، مبتلا به بیماری بیش فعالی و نقص توجه است.


دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه با اشاره به این که بیماری های سرشتی که ارتباط قوی با ژنتیک دارند به طور کلی درمان نمی‌شوند ادامه داد: در عین حال می توان با کمک درمان های دارویی، روش‌های غیر دارویی و کمک درمانی و آموزش اصول فرزندپروری، تظاهرات بیماری را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.

وی دیدگاه اکثر خانواده‌ها نسبت به درمان های دارویی در کودکان مبتلا به بیش فعالی را مورد انتقاد قرار  داد و هشدار داد: این سوء برداشت که دارو درمانی در کودکان مبتلا به این اختلالات اعتیاد آور است یا عملکرد مغز کودک را تخریب می کند، از اساس غلط است.

آینده خطرناک؛ پیش روی بیش فعالان درمان نشده

دکتر ماهورام افزود: مشکلاتی که بر اثر عدم درمان بموقع می تواند برای مبتلایان به اختلال نقص توجه یا بیش فعالی ایجاد شود به مراتب بیشتر مضرات مصرف داروست به این معنی که درمان نکردن این کودکان به مراتب خطرات بیشتری دارد.

دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه با بیان این که کودکانی که به اختلال نقص توجه مبتلا هستنند در درس خواندن و انجام تکالیف با مشکل مواجه هستند گفت: بدون شک زندگی و آینده کودکی که درس نمی‌خواند، وظایف اولیه خود را انجام نمی‌دهد و یا صبر و تحمل یادگیری ندارد دچار چالش خواهد شد.

وی ضرورت درمان‌های کودکان مبتلابه اختلال نقص توجه و بیش فعالی را یادآور شد و تاکید کرد: متاسفانه روابط اجتماعی این کودکان نیز در خانواده به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد، این کودکان به دلیل رفتارهایی که دارند معمولا در جمع خانواده یا دوستان مورد غضب و بی‌مهری قرار می گیرند بنابراین برای پیشگیری از این موارد درمان این کودکان ضرورت دارد.

آموزش اصول فرزند پروری به والدین درمان مبتلایان به بیش فعالی را تسهیل می کند

وی خطاب به والدین  با اشاره به این که اختلال نقص توجه و بیش فعالی معمولا در تمام طول زندگی همراه این افراد است توصیه کرد: آموزش اصول درست فرزند پروری و ارتباط موثر با درمانگر از راهکارهایی است که می تواند درمان مبتلایان به این اختلالات را تسهیل کند.

دکتر ماهوارم به خانواده ها توصیه کرد: درمان‌ها در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه یا بیش فعالی باید هرچه سریعتر پیگیری شود چرا که رفتارهای این کودکان تاب آوری خانواده ها را کم می کند و متاسفانه در صورت عدم درمان بموقع شخصیت اجتماعی  و خلق و خوی کودکان بیش فعال نیز خدشه دار می شود.

دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه با بیان این که کودکانی که مبتلابه اختلال نقص توجه یا بیش فعالی درمان نشده هستند با بالاتر رفتن سن با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند شد ادامه داد: این افراد از همان کودکی در معرض آسیب‌های فیزیکی، تصادفات، شکستگی‌ها قرار می گیرند و متاسفانه با بالاتر رفتن سن در صورت عدم درمان، گرایش بیشتری در مقایسه با سایرین به سمت استفاده از مواد مخدر، خلافکاری و بزهکاری دارند.

عدم توانایی یافتن شغل مناسب و شریک زندگی از دیگر عارضه های درمان نشده در مبتلایان به اختلال نقص توجه یا بیش فعالی است که دکتر ماهورام به آن اشاره کرد.

بیش فعالی فقط بیماری مختص کودکان نیست

وی با اشاره به این که ۶۰ درصد کودکانی که مبتلابه نقص توجه یا بیش فعالی هستند چنانچه درمان نشوند تا بزرگسالی همچنان درگیر عارضه های این بیماری هستند خاطرنشان کرد: این بیماری تنها مختص به کودکان نیست و در بزرگسالی نیز مطرح است.

 ارایه خدمات تخصصی و فوق تخصصی به مبتلایان به بیش فعالی در مراکز دانشگاه

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که تشخیص و درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی مربوط به حوزه روانپزشکی کودک ونوجوان است، اظهار کرد: در بیمارستانهای امام حسین(ع) و کودکان مفید خدمات تخصصی و فوق تخصصی برای شناسایی و درمان این اختلال به صورت دولتی و تحت پوشش بیمه ها ارایه می شود.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تالار کده
اینستاگرام بهداشت نیوز