title
کد خبر: 210908
00
دومین گردهمایی زنان جریان‌ساز «هینا» برگزار شد

تشکل زنان جریان ساز «هینا» در دومین نشست خود علاوه بر گزارش عملکرد شش ماهه خود، بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش بهداشت نیوز، دومین نشست عمومی شبکه جریان ساز زنان ایران «هینا» در محل بوستان گفتگو برگزار شد. در ابتدای این نشست خانم خسروی مسئول شبکه جریان ساز زنان گفت: «در مسیر تشکیل این تشکل، برخلاف همه جریان‌ها برای این‌که گام اول را باقدرت بردارد، بدون فراخوان عمومی آغاز کردیم و وارد فعالیت جدی در حوزه زنان شد. در وهله اول با ۱۰۰ نفر از فعالین حوزه زنان به صورت چهره به چهره کل تشکل هینا را پرزنت کردیم و از اهداف و خط مشی و چشم‌اندازمان گفتیم. بعد از این جلسات به این رسیدیم که باید یک نشست عمومی داشته باشیم. چون دنبال مخاطب متخصص در حوزه زنان بودیم نشست اول را برگزار کردیم و سعی کردیم خط قرمز هینا که میانه روی هست را مدنظر داشته باشیم. خانم فرهمندپور زحمت کشیدند و در خدمت‌شان بودیم و برنامه‌های جانبی دیگری هم داشتیم. بعد از نشست ۱۴ آبان مخاطبین زیادی داشتیم برای شرکت و فعالیت در کارها. از مهم‌ترین کارهای ما بعد از آبان‌ماه، تشکیل شورای سیاست‌گذاری بود. برخلاف تشکل‌های دیگر، شورای سیاست‌گذاری را از بین مخاطبان نشست اول انتخاب کردیم. همین الان هم از بین حضار عزیز می‌توانیم برای شورای سیاست‌گذاری انتخاب کنیم و عزیزانی که کارشناسی ارشد و دکترا هستند، گزینش می‌شوند برای این کار تا در صورت نیاز در خدمت‌شان باشیم. حدود ۲۰ نفر از بانوان متخصص و راه‌گشا را در این شورا در خدمت‌شان بودیم. برنامه‌ریزی جدی در بخش باشگاه بین‌الملل رقم خورد. برنامه‌ریزی بلندمدت برای باشگاه نوجوان داشتیم که فکر می‌کنم گل سرسبد کارهای ۱۴۰۱ همین «باشگاه نوجوان» باید باشد.

طبق برنامه‌ریزی که کردیم ما به صورت پایلوت می‌خواهیم از فروردین ماه در هفت استان کار را شروع کنیم و در نشست فصل بهار گزارشی خدمت عزیزان تقدیم شود. با توجه به این‌که هینا یک شبکه کاملاً مردمی است، نشست اول را خود افراد هیات موسس و این نشست را خانم‌های شورای سیاست‌گذاری برگزار کردند. اساس‌نامه و اهداف که از قبل کمی نگارش شده بود و با حضور دوستان شورای سیاست‌گذاری تکمیل شد و برنامه تا اینجا پیش رفته است. ما در شبکه زنان جریان‌ساز دنبال « نفر» نیستیم. دنبال پر کردن صندلی نیستیم. دنبال آدم‌های اثرگذار هستیم. دنبال آدم‌هایی که شب می‌خوابند فکرشان مشغول این است که چه کنند که در این جریان، اثرگذاری مثبت داشته باشند. به‌همین دلیل آهسته و پیوسته جلو می‌رویم.


اوضاع بحث زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران خوب نیست. ما در هر جلسه ای حاضر شدیم از طرف شبکه زنان جریان ساز این موضوع را گفتیم. تلاش ما این است که در بهبود این اوضاع کمک کنیم. یکی از اتفاقاتی که در بدنه دولت ها رقم خورده است، ترسی هست که نسبت به برون‌سپاری کارهای اجرایی، کاری که باید فرمانش دست یک بانو باشد، وجود دارد. عموماً انتصابات مربوط به حوزه زنان فرمایشی است و برون‌سپاری این سمت‌های اجرایی به خانم‌ها با ترس انجام می‌شود. تاسف آور است که به ایشان اطمینان نمی شود و بعضی اوقات که به‌راحتی گفته می‌شود این جایگاه را به یک مرد بسپریم و راحت باشیم. این نابسامانی برمی‌گردد به تیمی که انتخاب می‌کنند و تعدد و تشتت و زمان گذشتن و… این می‌شود که موضوعات قانونی مربوط به زنان می‌روند و برمی‌گردند و هنوز که هنوز است حل نشده است و الی ماشاالله از این مسائل در حوزه زنان داریم. تک تک شما عزیزان عضو شبکه جریان‌ساز باید این دغدغه را داشته باشید که دیده بشوید و ما هم کمک‌تان می‌کنیم که دیده شوید و دست به دست هم بدهیم و شبکه قوی‌ای از زنان جریان‌ساز تشکیل دهیم. یکی از ویژگی‌های هینا تبیین است. تبیینی که رهبری سالیان سال است تأکید دارند و اخیرا هم متذکر شده‌اند. ما به واقع در حوزه زنان و خانواده نیاز به تبیین مسائل مربوط به این حوزه داریم. و این محقق نخواهد شد مگر با حضور عالمانه و آگاهانه همه شما عزیزان که بسیارند دختران و مادران و مخاطبانی که تشنه شنیدن حقیقت و قرار گرفتن در مسیر درست هستند. همین فریادی که من اینجا بدون رودربایستی می‌گویم. یعنی دیگر نباید بترسیم و حرف‌های‌مان را مطرح کنیم. اگر بترسیم جهاد تبیینی رقم نخورده و باید پاسخگو باشند مخاطبین مسئولیت‌دار ما.

از شبکه زنان جریان ساز انتظار شق‌القمر نداشته باشید، به تنهایی هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. از تک‌تک شما شکل گرفته است و اگر شما در حوزه خودتان بدرخشید، شبکه هم می‌درخشد و اتفاقات خوب رقم می خورد. هر نفر در هینا باید فعال  و پرانرژی باشد و روابط عمومی خوبی داشته باشد. در بخش بعدی، باشگاه بین‌الملل، توسط مسئول این باشگاه خانم صفوی معرفی شد.

در بخش سوم تریبون آزاد برقرار شد و چند نفر از افرادی که در سالن حضور داشتند ، صحبت کردند که در این میان موضوعاتی از قبیل طب اسلامی، دغدغه زنان حوزه خوزستان، حضور بین‌المللی زنان ایرانی، فرزندآوری و مطالبات اجتماعی بانوان، پژوهش در حوزه زنان و... توسط افراد حاضر مطرح شد و در انتها شبهات و سوالت بیان شده در این میان پاسخ داده شد.

در بخش بعدی از خانم مریم شعبانی، نویسنده و کارگردان نمایش (لکچر پرفورمنس) «فاطمه» به‌عنوان یک زن توانمند، به‌خاطر کار هنری ارزشمندی که ۳۰ شب همراه با هشتاد هنرور خانم در سالن نمایش اجرا شده بود، تقدیر به‌عمل آمد. شعبانی بعد از دریافت این جایزه گفت: «جهان برای ۵ نور آفریده شد که در آن هم زن حضور دارد و هم مرد، اما علت خلقت جهان یک زن بود و او حضرت فاطمه زهرا (س) هست. خودتان را جدی بگیرید که علت خلقت یک زن بوده است. همه پشت هم باشیم تا به کار بزرگی دست پیدا کنیم.

در انتهای مراسم بیانیه نشست دوم زنان جریان‌ساز هینا توسط راحله امینیان یکی از اعضای موسس هینا قرائت شد که متن بیانیه به این قرار است:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم»
با گذشت بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، عرصه زنان و خانواده با تعلق خاطر به تمدن‌سازی پیش می‌رود، تا فتوحات ارزشمندی را به ارمغان آورد. این مسیر بدون تردید مشحون از سختی‌ها و سهل‌های بسیاری بوده است و راهی که در عرصه زنان و خانواده پیموده‌ایم از داده‌های درست و غلط پراست. اما امید به تحول و تعالی سبب می‌شود تا برای کشف مرزهای روشن و جدید در این عرصه پیشتازی کنیم. سالی که گذشت این تحول و تغییر رویکرد را به بهترین شکل ممکن نمایانده است. امید به شناخت درست اولویت‌ها و مسائل اصلی در دوره جدید قوت گرفته و عرصه‌ای برای حضور منطقی و عالمانه زنان نخبه و فهیم این سرزمین را فراهم کرده.
در این میان گروه‌های مردمی و در یک کلام برخاسته از مردم، مهم‌ترین نقش را در شکل‌دهی مطالبات درست و فهم درست از اولویت‌ها خواهند داشت و ما امروز به این جریان‌های اصیل مردمی به‌شدت محتاجیم. شناخت و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و توان گروه‌های مردم نهاد و مردم پایه در عرصه زنان و خانواده همواره یک نقطه‌ی عزیمت مطمئن برای هدایت و حمایت از جریان‌های اصیل این عرصه است. امروز «هینا» به‌عنوان شبکه زنان جریان‌ساز ایران، که برخاسته از تعلق به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی در موضوع زنان و خانواده است، آغازگر راهی است که فرصت مغتنم استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دختران و بانوان این سرزمین را به نیکی می‌شناسد. هینا در یک سال فعالیت و شبکه‌سازی مستمر این سرزمین به نیکی زنان را می‌شناسد. هینا در یک حضور گفتمان‌پرور و شبکه‌ساز هدفمند برای زنان و خانواده‌های مسلمان ایرانی فضای اندیشه‌ورزی و گفتگوی تعاملی را بر اساس سیاست‌های کلام نظام پیش می‌برد و جریان‌ساز یک مسیر درست برای حرکت و عملیات در این موزه می‌باشد. امروز هینا پس از یک سال فعالیت خود را مرام دار و متعلق به دختران و بانوانی می‌داند که هویت اصیل خویش را به نیکی شناختند و اتفاقاً در متن و مرکز، گفتمان‌ساز و جریان ساز شدند. هینا در این زمان از فعالیت‌های خویش به لطف خداوند و همراهی شبکه مستعد و توانمندش، توانسته ضمن شناخت رهبران ولایی این نهضت و ایجاد یک شبکه گفتمانی، موضوعات و اولویت‌های اصلی خویش را به عنوان یک نقشه راه، شناسایی و در عرصه کار میدانی نیز ظرفیت‌هایی را به میدان آورد. هینا به عنوان شبکه زنان جریان‌ساز کشور عرصه ملی و بین‌الملل را فرصت مناسبی برای تلاش مجاهدانه با حضور همه دختران و زنان ایران می‌داند این تلاش مداوم سبب اقداماتی شد که خوشبختانه امروز ما را با جامعه هینایی‌های با بصیرت مواجه ساخته و ان‌شاءالله به زودی شاهد تشکیل شبکه‌های عمومی و استانی هینا در سراسر کشور خواهیم بود. این فراخوان ملی فعالیت‌های گفتمانی رسانه‌ای ترویجی و همه ظرفیت‌های فعالیت مردمی را آغاز کرده و به زودی هینا به عنوان یک شبکه جریان‌ساز ملی با حضور زنان و دختران ایرانی و به عنوان یک شبکه مطالبه‌گر گفتمان ساز، در عرصه بین الملل شناخته خواهد شد. در بزرگداشت یک سالگی شبکه زمان جریان سازی ایران «هینا» مفتخر است، گام‌های خویش را با مساعدت و همراهی همه دختران و بانوان این سرزمین، محکم‌تر از قبل بردارد تا با این همراهی، هینایی به وسعت ایران و بلکه به وسعت جامعه تشنه معنویت جهانی شکل بگیرد. این آغاز راه هینایی‌هاست و ما آغاز کردیم.»
در حاشیه این نشست سارا هوشمندی عضو هیئت مؤسس این تشکل گفت: «هدف هینا کنار هم قرار گرفتن و تعامل تمام دغدغه مندان حوزه زنان و خانواده، یافتن گفتمان مشترک و راهکارهای واقعی متناسب با مشکلات این حوزه به‌دور از افراط و تفریط، و تسهیل‌گری برای پتانسیل‌های بالقوه زنان توانمند است.

معتقدیم باید با به حداقل رساندن اختلافات فعالان حوزه زنان و ایجاد حداکثر هم‌افزایی فکری و اجرایی، از ظرفیت‌ تمام افراد و گروه‌های دلسوز در این حوزه که مقید به چارچوب‌های جمهوری اسلامی هستند استفاده کرد.»
لازم به ذکر است شبکه جریان‌ساز زنان فعلا در هفت باشگاه در حال فعالیت و جذب نیرو است که: باشگاه خیرانه، باشگاه نخبگان، باشگاه فقهی-حقوقی، باشگاه بین الملل، باشگاه رسانه، باشگاه مادران، باشگاه دختران (نوجوانان) از این جمله است.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز