title
کد خبر: 210305
00
کالری شیرینی های نوروزی، سوهان تا قطاب و باقلوا

شیرینی و تنقلات شکردار بخش جدا نشدنی آیین نوروز و مراسم دید و بازدید عید هستند و طبیعتاً در ایام نوروز حجم بیشتری نسبت به سایر روز های سال شیرینی می‌خوریم.

به گزارش بهداشت نیوز ،شیرینی و  تنقلات شکردار بخش جدا نشدنی آیین نوروز و مراسم دید و بازدید عید هستند و طبیعتاً در ایام نوروز حجم بیشتری نسبت به سایر روز های سال شیرینی می‌خوریم. شاید بد نباشد بدانیم که این شیرینی ها چقدر کالری نهفته در خود دارند و میتوانند چه آثاری بر سلامتی مان بگذارند

کالری سوهان
کمتر کسی است که به سوهان خوشمزه قم  علاقه نداشته باشد. میزان روغن بالایی که در تهیه این شیرینی خوشمزه استفاده می‌شود، کالری آن را بسیار زیاد می‌کند. علاوه بر آن افزودن مغزها به‌ویژه پسته سبب افزایش کالری آن به شکل جداگانه هم می‌شود.
به‌طور متوسط هر 100 گرم سوهان معادل 550 کیلوکالری است و اگر هر تکه سوهان را معادل 20 گرم در نظر بگیریم، کالری هر سهم از آن حدود 110 کیلوکالری می‌شود که این میزان کالری برای یک شیرینی تقریبا بالاست. انواع جدید محصولات سوهان که ترکیب سوهان با گز است، کالری آن را از این مقدار هم بیشتر می‌کند.

محتویات : آرد جوانه گندم، آرد سفید، شکر، کره، عسل، بادکا، گلاب، زعفران، هل، خلال بادام و پسته

کالری نان نخودچی
یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های عید که شاید کمتر کسی آن را دوست نداشته باشد. اصل این شیرینی مربوط به شیرینی‌های سنتی قزوین است که با آرد نخودچی، روغن، پودر شکر و هل درست می‌شود. از آنجاکه سایز این شیرینی کوچک است، شاید انتخاب مناسبی برای خوردن باشد، چرا که کالری دریافتی مسلما خیلی بالا نخواهد بود. میزان کالری موجود در یک نان نخودچی متوسط حدود 37 تا 45 کالری است.

محتویات: آرد نخودچی، روغن، پودرشکر و پودر هل

کالری دانمارکی (گل محمدی)
شیرینی دانمارکی تقریبا در هر شهری تولید می‌شود اما اصل تولید آن در کشورمان مربوط به تهران است. به‌ طور متوسط در هر 100 گرم از شیرینی دانمارکی حدود 500 کیلوکالری انرژی نهفته است، بنابراین در یک سهم شیرینی دانمارکی که تقریبا بین 30 تا 40 گرم است حدود 150 تا 200 کیلوکالری انرژی وجود دارد. پس شمایی که حداقل به محض دیدن شیرینی دانمارکی چهار تا پنج عدد از آن را بی هیچ مکثی می‌خورید، حداقل هزار کالری را در یک چشم بهم زدن، نوش‌جان کرده‌اید!

محتویات : شیر، روغن، آرد، شکر، تخم‌مرغ، کره، پودر خمیر مایه، نمک، اسانس وانیل، کرم شیرینی برای داخل شیرینی، زرده تخم‌مرغ، شکر و آب

کالری گز
گز شیرینی محبوب اصفهانی‌هاست که طرفداران زیادی دارد. در تهیه این شیرینی خوشمزه ممکن است از مغز بادام و مغز پسته هم استفاده شود. از لحاظ کالری در هر تکه از گز محتوی مغز بادام یا پسته تفاوت چندانی وجود ندارد. ضمنا تفاوتی هم از نظر کالری درگزی که داخل آرد باشد یا در بسته‌بندی جداگانه وجود ندارد. در هر 100 گرم گز، حدود 380 کیلوکالری انرژی نهفته است و اگر وزن تقریبی هر تکه گز معادل 12 گرم باشد، بنابراین هر تکه معادل 5/ 45 کیلوکالری دارد.

محتویات: شکر، آب، بادکا همان گلوکوز مایع از نشاسته ذرت، سفیده تخم‌مرغ، گلاب و مغز پسته

کالری نان خامه‌ای
هیچ کجای ایران نان خامه‌ای‌هایش به پای تهران نمی‌رسد. این شیرینی واقعا خوشمزه، اما با کالری بسیار بالاست. البته به‌طور معمول شیرینی نان خامه‌ای در سایز‌های مختلف تولید می‌شود همچنین نوع خامه درون آن در میزان کالری نهایی‌اش موثر است. به‌ طور متوسط در هر 100 گرم از این شیرینی 500 کیلوکالری انرژی وجود دارد، بنابراین شیرینی خامه‌ای‌های سایز کوچک که وزنی حدود 50 گرم دارند، کالری‌شان به 250 کیلوکالری در هر سهم می‌رسد. حالا در نظر بگیرید شیرینی خامه‌ای‌های سایز بزرگ را!

محتویات: آرد، تخم‌مرغ، روغن، آب، شکر، وانیل، نمک، پودر قند و خامه

کالری قطاب
قطاب شیرینی خوشمزه و لذیذ یزدی‌هاست. از آنجایی‌که این شیرینی بسیار خوش‌طعم و دلچسب است ممکن است افراد هیچ احتیاطی در مصرف آن نکنند، اما باید بدانید که این شیرینی خوشمزه بسیار پرکالری است و به‌ طور تقریبی در هر قطاب حدود 120 کیلوکالری، انرژی وجود دارد، بنابراین سعی کنید در مصرف این شیرینی خوشمزه پرکالری، تعادل داشته باشید.

محتویات : زرده تخم‌مرغ، پودر قند، ماست، روغن جامد یا کره، بیکینگ پودر، آرد، پودربادام، پودر قند و هل کوبیده

کالری قرابیه
قرابیه شیرینی معروف و رسمی تبریزی‌هاست که به سبب داشتن مغز بادام و پسته از لحاظ ارزش غذایی و داشتن منبع آهن گیاهی در سطح خوبی قرار دارد، اما به موازات این ویژگی‌ها از کالری بسیار بالایی هم برخوردار است. به‌ طور تقریبی در هر قرابیه حدود 200 کیلوکالری انرژی وجود دارد که این میزان کالری برای یک شیرینی بسیار بالاست، بنابراین از مصرف زیاد آن اگر به تناسب اندام‌تان علاقه دارید، باید بپرهیزید. میزان کالری قرابیه قزوین تقریبا 40 کیلوکالری در هر سهم است.

محتویات : بادام پوست گرفته خام، شکر، سفیده تخم‌مرغ، مخلوط مغز پسته و بادام و شکر

کالری نان برنجی
وقتی سخن از شیرینی نان برنجی به میان می‌آید، همه ناخودآگاه یاد کرمانشاه می‌افتند. البته در قزوین هم شیرینی نان برنجی به شکل سنتی تولید می‌شود. نان برنجی‌های کرمانشاه از لحاظ وزنی از نان برنجی‌های قزوین درشت‌ترند و مسلما کالری بالاتری هم دارند. به‌ طور متوسط در هر نان برنجی تولید شده در قزوین حدود 37 تا 45 کالری وجود دارد اما در یک شیرینی نان برنجی کرمانشاه این مقدار بالاتر بوده و حدود 50 تا 55 کیلوکالری انرژی در آن نهفته است.

محتویات : پودر قند، کره، آرد برنج، تخم مرغ، گلاب، زعفران و خلال پسته

کالری باقلوا
باقلوا، شیرینی سنتی چند شهر از ایران است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به باقلوای قزوین، باقلوای یزد، باقلوای کاشان، باقلوای کرمان، باقلوای تبریز و. . . اشاره کرد. البته در این میان باقلوای قزوین و یزد شناخته‌شده‌تر از بقیه است. البته این روزها باقلوای استانبولی هم طرفداران زیادی پیدا کرده است.
باقلوای هر شهر تقریبا دستور پخت متفاوتی دارد، بنابراین کالری آن فرق می‌کند. باقلوای استانبولی و باقلوای یزد به سبب آنکه شیره و شهد بیشتری نسبت به باقلوای قزوین دارند، از کالری بالاتری هم برخوردارند. به‌طور کلی هر 100 گرم باقلوا محتوی 500 کیلوکالری است و اگر هر تکه باقلوا حدود 20گرم باشد، بنابراین کالری هر تکه 100 کیلوکالری خواهد بود.

محتویات : تخم‌مرغ، نمک، روغن مایع، آرد، شیر، شکر، گلاب، آب، پودرقند، پودر بادام، پودرفندق و پودر هل

کالری کلمپه
کلمپه شیرینی مقوی و بسیار خوشمزه کرمانی‌هاست. در تهیه این شیرینی خوشمزه از خرما و مغز گردو هم استفاده می‌شود که ارزش غذایی و کیفی این شیرینی را بالا می‌برد. میزان کالری کلمپه باتوجه به قطر خمیر (میزان کلفتی خمیر) و مقدار محتویات داخلش متفاوت است، اما به‌طور کلی تقریبا در یک سهم از شیرینی کلمپه با خمیر متوسط حدود 120 تا 140 کیلوکالری انرژی وجود دارد، بنابراین در مصرف آن تعادل را رعایت کنید.

محتویات : آرد، روغن جامد یا کره، تخم‌مرغ، شکر، شیر، هل و وانیل، خرمای بدون هسته، مغز گردوی خرد شده، هل، جوزهندی، رازیانه و زنجبیل و پودر پسته


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز