title
کد خبر: 210193
00
تاثیر لمینت دندان در جذابیت چهره شما

خدمات زیبایی دندان یکی از خدماتی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و جایگزین بسیاری از روش های قدیمی در ترمیم و جراحی دندان ها شده است.

خدمات زیبایی دندان یکی از خدماتی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و جایگزین بسیاری از روش های قدیمی در ترمیم و جراحی دندان ها شده است. یکی از این خدمات لمینت دندان است که علاوه بر به صرفه تر بودن و به روزتر بودن نسبت به سایر روش های قدیمی، تاثیر به سزایی نیز در زیبایی و جذابیت ظاهری شما دارد. ما در این مطلب هر آنچه که باید درباره لمینت دندان بدانید را ارائه خواهیم کرد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان که در ادبیات دندانپزشکی به آن ونیر دندان (veneer) نیز گفته می شود، نوعی روکش سرامیکی و همرنگ دندان است که به صورت جداگانه و بر روی دندان ها قرار می گیرد و به دلیل هم اندازه، هم رنگ و سفید بودن، شکلی مرتب و زیبا به دندان ها می دهد. در واقع لمینت روشی است که به وسیله آن عیوب و ناهمترازی های دندان ها برطرف می شود. واحدهای لمینت می تواند از دو جنس متفاوت سرامیکی و یا کامپوزیتی باشد که در ادامه به هر کدام اشاره خواهیم کرد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان دارای دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی است که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربردهای خاص خود است.

1)   لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی با کیفیت ترین و البته گران ترین نوع لمینت دندان است که البته این افزایش قیمت به دلیل کیفیت و کارایی بیشتر آن می باشد. جنس این نوع از لمینت هماهنگونه که گفته شد، از سرامیک یا نوعی چینی مقاوم به نام پرسلن است علاوه بر شفافیت و رنگ بسیار سفید، از مقاومت و ماندگاری بالایی نیز برخوردار است و حداقل تا 15 سال می تواند بدون هیچگونه آسیبی باقی بماند. همچنین در برابر لکه و مواد خوراکی رنگی نیز مقاوم بوده و تغییر رنگ نمی دهد. این نوع لمینت در لابراتوار ساخته می شود و استفاده از آن بر روی دندان، نیازمند تراش و فرم دهی دندان ها می باشد.

2)   لمینت کامپوزیتی

نوع دیگر لمینت دندان، از جنس مواد کامپوزیتی است و لایه های آن در مقایسه با لمینت سرامیکی ضخامت کمتری دارد. به دلیل همین ضخامت کمتر و البته تراکم کمتر است که مقاومت و دوام کمتری نیز نسبت به نوع سرامیکی داشته و اغلب نیازمند ترمیم و اصلاح مداوم است. ماندگاری و دوام کامپوزیت دندان به طور میانگین بین 5 تا 7 سال است و پس از آن نیازمند تجدید کامل و یا تغییر به حالت سرامیکی می باشد. همچنین به دلیل جنس متفاوتش علاوه بر اینکه امکان لکه دار شدن آن در برابر مواد خوراکی رنگی وجود دارد، ممکن است با ایجاد فشار و یا ضربه کنده شده و از روی دندان جدا شود. با این شرایط قیمت لمینت کامپوزیتی نیز حدودا نیم برابر کمتر از لمینت سرامیکی است.

موارد کاربرد لمینت دندان

اولین و مهم ترین کاربرد لمینت برای دندان های نامرتب و ناموزون است و منجر به نظم و ترتیب آن ها می شود. این ناموزونی نه تنها شامل دندان هایی با فواصل کم که بر روی هم سوار شده اند، می شود، بلکه دندان هایی با فواصل زیاد و دور از هم را نیز در بر می گیرد.

علاوه بر این دندان هایی که بر اثر ساییدگی و مرور زمان، تغییر شکل داده اند نیز می توانند با استفاده از لمینت ترمیم شوند. دندان های شکسته یا ترک خورده نیز دیگر مخاطب لمینت دندان هستند و می توانند به حالت اولیه خود باز گردند. هر گونه تغییر رنگ دندان ها نیز با استفاده از لمینت قابل ترمیم می باشد. بنابراین موارد استفاده از لمینت را می توان در چند گروه دسته بندی کرد:

  • دندان های شکسته و ترک دار
  • دندان های نامرتب و چسبیده به هم یا فاصله دار
  • دندان های تغییر شکل داده و ساییده شده

 

زیبایی دندان ها با لمینت دندان

 

مزایای استفاده از لمینت دندان

همانگونه که گفته شد، لمینت دندان می تواند با برطرف کردن عیوب و بی نظمی های دندان، منجر به زیبایی و البته دوام آنها شود. در گذشته این کار اغلب به روش ارتودنسی یا سیم کشی دندان ها انجام می شد. بدین نحو که اگر فردی دندان هایی نامرتب و ناموزون داشت، با قرار دادن نوعی سیم مخصوص بین دندان ها، آنها را تحت فشار قرار داده تا از هم فاصله گرفته یا به هم نزدیک تر شوند. این روش اگر چه در زمان خود روش مطلوبی محسوب می شد، اما بسیار زمانبر و آزار دهنده نیز بود.

سیم های مربوط به ارتودنسی، باید مدت زمان طولانی، به صورت دائمی در دهان می ماند تا بتواند اثر مناسبی بر جای بگذارد و این امر فرآیند تغذیه و خواب فرد را با اختلال بسیار مواجه می کرد. با این حال باز هم بسته به سن و شرایط فیزیکی فرد مراجعه کننده، ممکن بود اثر آن متفاوت باشد و علی رغم گذشت مدت زمان طولانی دندان ها به طور کامل مرتب نمی شدند.  

اما امروزه لمینت دندان، بدون صرف مدت زمان طولانی و تنها در یک یا دو جلسه، نظم و ترتیب دندان ها را به طور کامل و برای همه سنین فراهم می آورد. علاوه بر این، با مقاومت و دوام بالایی که دارد، دندان ها را در برابر آسیب های احتمالی از جمله شکستن یا تغییر رنگ و زرد شدن، حفظ می کند.

نتیجه همه این فرآیندها، چیزی جز زیبایی و جذابیت ظاهری نخواهد داشت. از آنجا که دندان ها یکی از عوامل مهم وموثر در صورت افراد است و تغییر در شکل و فرم آن، می تواند موجب تغییر در فرم صورت شود، تغییری که نظم و ترتیب و سفیدی دندان ها را به همراه می آورد، زیبایی و جذابیت است و این تغییر با لمینت دندان ها به خوبی حاصل می گردد.

بسیاری از افرادی که دندان هایی نامرتب و یا سائیده دارند یا افرادی که به دلیل مصرف دخانیات و یا دلایل دیگر رنگ دندان هایشان تغییر کرده است، ممکن است با این مشکل اعتماد به نفس مواجه شده و ترجیح دهند که برای نمایان نشدن دندان ها، کمتر صحبت کرده و یا کمتر لبخند بزنند. این امر در برخی موارد، موقعیت های شغلی و تحصیلی افراد را به خطر می اندازد و امکان پیشرفت و ترقی آن ها را محدود می کند. لمینت دندان با از بین بردن این نواقص، تاثیر چشمگیری در افزایش اعتماد به نفس و رفع عواقب احتمالی آن خواهد داشت.

عوارض و معایب احتمالی لمینت دندان

علیرغم همه ویژگی های مثبت و مزایا، لمینت دندان می تواند در برخی موارد، دارای معایبی نیز باشد. از جمله آنکه برای نصب لایه سرامیکی بر روی دندان، باید بخشی از لایه رویی دندان تراشیده شود و این تراشیدگی، قابل برگشت نیست. این تراشیدگی، بخشی از مینای دندان را نیز شامل می شود و در نتیجه ممکن است پس از آن، دندان ها در برابر خوراکی های سرد و گرم حساس شوند. علاوه بر این در صورت شکست یا آسیب دیدن لمینت سرامیکی، امکان ترمیم آن وجود نداشته و باید لایه سرامیکی آن دندان مجدد تغییر کند. البته این عوامل در خصوص لمینت سرامیکی بیشتر صادق بوده و لمینت کامپوزیتی، با قابلیت ترمیم همراه است.

علی رغم مقاومت بیشتر لمینت سرامیکی در مقابل لمینت کامپوزیتی، باز هم این مقاومت به اندازه دندان اصلی نبوده و در صورت فشار بیش از اندازه و یا ضربه های شدید، احتمال شکستن دندان لمینت شده بیشتر از دندان طبیعی می باشد. با این حال همه این موارد، بسته به تخصص و مهارت دندان پزشک و مرکز مورد نظر دارد و انجام لمینت توسط افراد غیر متخصص، می تواند احتمال و میزان این آسیب ها و عوارض را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

 

 

درمان دندان های شکسته

 

انتخاب کلینیک مناسب برای لمینت دندان

دندانپزشکی زیبایی دکتر یوسف بالوی پور، با کادر پزشکی کاملا مجرب و متخصص و با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات و مواد درمانی، تلاش می کند تا با ارائه خدمات زیبایی کاملا اصولی و تخصصی، در کنار انجام خدمات زیبایی، سلامت و کیفیت دندان شما را نیز تضمین کرده و لبخندی زیبا و رضایت بخش به شما هدیه دهد.

 

 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز