title
کد خبر: 209652
00
بنیاد احسان بدنبال توانمندسازی و رفع مشکلات بانوان با مرکز نوآوری اجتماعی

توانمندسازی و رفع مشکلات اجتماعی بانوان همواره یکی از دغدغه‌های دستگاه‌های حاکمیتی بوده و نقش آفرینی تخصصی بانوان در عرصه های مختلف و مبتنی بر دانش و تجربه، در دستور کار همیشگی بوده است. 

به گزارش بهداشت نیوز، بانوان در عرصه اجتماع همواره تلاش کرده‌اند تا ضمن رفع مشکلات و دغدغه‌های خود گامی بلند برای بهبود زندگی خود و دیگران بردارند اما دنیای امروز دنیای معضلات زیادی است ؛ بر همین اساس دستگاه‌های حاکمیتی نظیر بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) وظیفه خود می‌دانند تا بتوانند باری را از دوش بانوان ایرانی بردارند. 
 یک سال از تاسیس مرکز نوآوری اجتماعی بانوان "مه نو" با حمایت بنیاد احسان ستاد فرمان امام (ره) می‌گذرد که یکی از اهدافش توانمندسازی بانوان بوده و زنان ایرانی و گروه‌های فعال در این حوزه هم از اقدامات این مرکز نوآوری اجتماعی استقبال زیادی کرده‌اند. 
بر همین اساس، افراد دغدغه‌مند با ارسال ایده یا روزمه فعالیتشان در حوزه توانمندسازی بانوان، می‌توانند از حمایت های مالی، امکاناتی و آموزشی این مرکز بهره‌مند شوند. همچنین باتوجه به دغدغه و پروژه فعلی مجموعه مبنی برای هدایت و توانگری زنان سرپرست خانوار، از گروه ها و افرادی که در این حوزه فعال هستند یا طرحی دارند حمایت خواهد شد.
این مجموعه هم‌اکنون با 7 ایده تحت حمایت و شبکه‌سازی بیش از 2000 گروه فعال در حوزه زنان سرپرست خانواده سعی دارد با نگاهی متفاوت به مشکلات این زنان و ارتباط ظرفیت‌های مردمی به راه‌حل‌های نوینی در این مسیر برسد. 
خانم رجبی مسئول مرکز نوآوری اجتماعی بانوان مه‌نو درباره ماموریت اصلی این مرکز گفت:  مرکز نواوری اجتماعی بانوان مه نو سال گذشته به همت بنیاد احسان ستاد اجرایی تاسیس شد که ماموریت اصلی خود را نقش آفرینی تخصصی بانوان در عرصه های اجتماعی مبتنی بر دانش و تجربه می داند. در راستای این ماموریت، شناسایی و شبکه سازی فعالان اجتماعی و هدایت این ظرفیت ها برای ارائه خدمات به محرومین، جزو اهداف این مرکز است 
وی درباره نحوه حمایت این مرکز از ایده های مرتبط افزود: مه نو در واقع کارگزار بنیاد احسان ستاد اجرایی امام (ره) در حوزه نوآوری اجتماعی بانوان است. افراد یا گروه هایی که طرحی در حوزه نوآوری اجتماعی بانوان دارند می توانند طرح خود را به این مرکز ارسال کنند 
مسئول مرکز " مه‌نو " تصریح کرد: گام اول مه نو شناسایی پرسونای مخاطب هایش( گروه های جهادی ، فعالین اجتماعی و ...) بود. در این راستا حدود ۲۳۰۰ گروه جهادی، خیریه، کارآفرین و فعال اجتماعی خانم که در حوزه محرومین فعالیت داشتند را در سراسر کشور شناسایی کردیم و ارتباط گرفتیم. در ادامه ۲۰ نفر از شاخص‌های این افراد و گروه ها غربال و درنهایت با ۷ نفر سمینار نقش بانوان در پیشرانی حرکت های اجتماعی برگزار شد که در کنار سمینار، کارگاه های آموزشی برای شرکت کنندگان سمینار برگزارشد. خروجی اصلی گام اول مه نو روشن شدن این واقعیت بود که فعالین حوزه بانوان در عرصه خدمت به محرومین و نقش آفرینی در پازل پیشرفت کشور نیاز به آموزش دارند. 
وی خاطرنشان کرد: گام دوم مه نو ورود به حوزه آموزش و انتقال تجربه بود. یک دوره آموزشی کشوری در سه محور برگزار شد که نیاز اصلی مخاطبین برای ما مشخص شود. به همین خاطر مدرسه جهادگران" پیشران " ویژه بانوان را تاسیس کردیم که ان شالله در این مدرسه جهادگران میتوانند در محورهای مختلف به صورت تخصصی آموزش ببینند. همچنین در حال حاضر هم سلسله نشست های انتقال تجربه نصرا برای بانوان جهادگر در حال طراحی و برگزاری است که اولین نشست نصرا چهارشنبه ۴ ام اسفند با حضور یکی از بانوان نخبه جهادگر خانم دکتر نظری به صورت حضوری و مجازی برگزار خواهد شد.
خانم رجبی گفت: از آنجا که مه نو رویکرد مساله محوری دارد علاوه بر کمک به ارتقا عملکرد بانوان به صورت تخصصی ، از میان مسائل مختلف موجود در حوزه بانوان ، مسئله بانوان سرپرست خانواده را به عنوان اولین مسئله پیش رو خود انتخاب کرد. در حال حاضر ۱۲ درصد از خانواده های کشور را خانواده هایی تشکیل می دهد که مسئولیت خانواده را یک خانم بر عهده دارد . این آمار نشان می دهد بانوان سرپرست خانواده یکی از مسائل مهم پیش رو جامعه و کشور است. 
وی افزود: مه نو برای ورود به این مسئله در قدم اول به شناخت وضعیت موجود در این حوزه پرداخت که به  نتایج خوبی هم رسیدیم در حال حاضر به دنبال این هستیم که نسخه اسلامی الگوی توانمندسازی بانوان سرپرست خانواده در نظام جمهوری اسلامی چگونه است و در این الگو نقش مردم و حاکمیت چگونه تقسیم بندی شده است چراکه نگاه فعلی موجود نقشی برای مردم که ظرفیت بزرگی هم هست، دیده نشده است.
هم اکنون مرکز مه‌نو بعنوان مهم‌ترین مرکز فعال در حوزه‌ زنان سرپرست خانواده، از طریق سایت mahenocenter.com  یا راه ارتباطی واتس آپ با شماره 9925007022 پذیرای تمامی طرح‌ها و رزومه گروه‌های فعال در این حوزه است به نظر می رسد باتوجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بهترین کسانی که این مساله (مسئله زنان) را می توانند دنبال کنند و حل کنند خود خانم ها هستند، ورود و مشارکت بانوان فرهیخته کشورمان در این حوزه امری ضروری است.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز