title
کد خبر: 207927
00
تولید چند میلیون دز واکسن در انستیتو پاستور در زمستان امسال

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به تولیدات واکسن انستیتو پاستور ایران گفت: تا اوایل دی ماه انستیتو پاستور ایران بر اساس تعهداتی که به وزارت بهداشت داشت، ۱۵ میلیون دز واکسن تولید کرد که ۸ میلیون دز آن تحویل وزارت بهداشت شده است و ۷ میلیون دز آن در انبار‌های انستیتو پاستور ایران موجود و آماده تحویل می‌باشد.

به گزارش بهداشت نیوز، علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به این نکته که پاستوکووک در حال حاضر یکی از دو واکسن مورد استفاده در کشور و نیز تنها واکسن تولید داخل است که مجوز استفاده در گروه‌های سنی زیر ۱۸ سال را هم دارد، افزود: از همان ابتدا، این برنامه ریزی وجود داشت که حدود ۱۰ میلیون از این ۱۵ میلیون دز تولیدی برای واکسیناسیون ۵ میلیون کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال استفاده شود که با توجه به اینکه واکسیناسیون کودکان دو دزه و با واکسن پاستوکووک انجام می‌شود، نیازی به دز یادآور یعنی پاستوکووک پلاس نبود.

وی در ادامه گفت: از ۵ میلیون دز باقی مانده، حدود ۳ میلیون دز واکسن پاستوکووک و حدود ۲ میلیون واکسن پاستوکووک پلاس تولید شد که این ۲ میلیون دز واکسن پاستوکووک پلاس، برای دز سوم افراد بزرگسالی که دو دز واکسن پاستوکووک را دریافت می‌کردند و عده محدودی از افرادی که سایر واکسن‌ها را دریافت می‌کردند، از جمله برای کادر درمان که اغلب واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنیکا دریافت کرده بودند، پیش بینی شده بود. به عبارت دیگر با وجودی که واکسن پاستوکووک پلاس تنها واکسن کووید۱۹ دنیا هست که اساسا به عنوان دز بوستر و یا یادآور طراحی و تولید شده و مجوز مصرف به عنوان دز سوم و یادآور تمام واکسن‌های تزریقی کشور را دارد، ولی از ابتدا قرار نبود این واکسن در حدی تولید شود که بتواند به عنوان دز سوم تمام واکسن‌ها و در حد بسیار زیاد و آن هم در زمانی کوتاه مورد استفاده قرار بگیرد.

رییس انستیتو پاستور ایران همچنین افزود: بنابراین انستیتو پاستور ایران به تعهدات خود در تولید سری اول واکسن‌های خود عمل کرده است و اگر در حال حاضر درخواست وزارت بهداشت، تولید بیشتر واکسن پاستوکووک پلاس باشد، آمادگی تولید آن در این مجموعه وجود دارد.

بیگلری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: البته استقبال بسیار گسترده و عمومی از واکسن یادآور کووید ۱۹ پاستور یعنی پاستوکووک پلاس که نشانگر اعتماد بی نهایت ارزشمند مردم به اعتبار یکصد و یک ساله انستیتو پاستور ایران و نیز کیفیت قابل توجه این فراورده است، علاوه بر اینکه جای قدردانی از هموطنان عزیز را دارد، افتخار بزرگی برای خادمان بی منت این موسسه نیز محسوب می‌شود.

وی ادامه دارد: ظرفیت تولید ماهانه این واکسن‌ها در حال حاضر در انستیتو پاستور ایران در حدود ۴ میلیون دز می‌باشد که بر اساس درخواست وزارت بهداشت از هر دو نوع پاستوکووک و پاستوکووک پلاس قابل تولید می‌باشد.

دکتر بیگلری گفت: در حال حاضر واکسن پاستوکووک پلاس به عنوان دز سوم تمام واکسن‌ها مجوز مصرف دارد، ولی با توجه به آنکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور با واکسن‌های غیر فعال شده مانند سینوفارم واکسینه شده اند، مطالعه‌ای طراحی شده است که کارآیی و بی خطری واکسن پاستوکووک نیز برای دز سوم واکسن سینوفارم بررسی شود و متعاقب آن بتوان علاوه بر واکسن پاستوکووک پلاس، واکسن پاستوکووک را هم به عنوان دز سوم واکسن سینوفارم مورد استفاده قرار داد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز