title
کد خبر: 207878
00
 اختصاصی/  راهکارهایی برای پایان زیاد فکرکردن

اگر شما هم تا پاسی از شب به برنامه‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده خود یا لیست کارهای فردا فکر می‌کنید، بدانید که تنها نیستید.

سرویس ترجمه بهداشت‌نیوز، ممکن است به نظر برسد شما تنها کسی هستید که شب بیدار بوده و روی تصمیم عجولانه‌ای که آن روز گرفته‌ یا نگران لیست کارهای فردا هستید، فکر می‌کنید. اما شما تنها نیستید – تحقیقات نشان می دهد که ۷۳ درصد از افراد ۲۵ تا ۳۵ ساله و ۵۲ درصد از افراد ۴۵ تا ۵۵ ساله به طور مزمن بیش از حد فکر می‌کنند.
در بسیاری از موارد، افراط اندیشی می تواند به عنوان نشخوار فکری نشان داده شود، که اغلب شامل استقامت تفکر درباره رویدادهای گذشته و حتی حال با ذهنیت منفی است. چه تمایل شما به تفکر بیش از حد شما را به گذشته ببرد و چه روی آینده تمرکز کنید، راه‌های مثبتی برای اصلاح افکار و استرس کمتر وجود دارد. در ادامه به این مساله اشاره شده که چرا برخی بیش از حد فکر می‌کنند و چگونه باید این کار را متوقف کرد.

چه چیزی باعث بیش از حد فکر کردن می شود؟
در حالی که بیش از حد فکر کردن به خودی خود یک بیماری روانی نیست، اما وقتی با شرایطی مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن و اختلالات مصرف مواد همراه است، یک بیماری محسوب می‌شود. نشخوار فکری می‌تواند در افرادی که درد مزمن و بیماری مزمن دارند نیز رایج باشد و به شکل افکار منفی در مورد آن درد ظاهر شده و بهبود یابد.
ناتالی داتیلو، دکترای تخصصی، روانشناس سلامت بالینی و استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی هاروارد توضیح می‌دهد که گاهی اوقات نگرانی و نشخوار فکری ممکن است مغز را فریب دهد تا خود را با چیزی مفید یا سازنده مرتبط کند. وی می‌گوید: «مثلاً نگرانی که یکی از ویژگی‌های بارز اختلال اضطراب فراگیر است. برخی از افراد ممکن است این تصور را داشته باشند که نگرانی نشان می‌دهد که آنها به چیزی اهمیت می‌دهند یا آنها را برای بدترین نتیجه آماده می‌کند، بنابراین به راحتی می‌تواند به یک عادت تبدیل شود -البته عادتی که می‌توانید (و باید) ترک کنید.

چگونه افراط‌اندیشی را متوقف کنیم؟
اگر مستعد افراط اندیشی هستید، دفعه بعد که متوجه شدید در حال حرکت از شیب نشخوار فکری هستید، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

۱. افکار خود را بپذیرید یا انکار کنید
مغز دائماً در حال خروج انواع افکار است. داتیلو می گوید: اما فکر کردن یک خیابان دوطرفه است. در حالی که مغز ممکن است «پیشنهادهای فکری» متعدد یا تقریباً ثابتی را ارائه دهد، در نهایت این به ما بستگی دارد که تصمیم بگیریم آیا آنها را بپذیریم یا خیر. لازم نیست هر فکر نگران‌کننده‌ای را که به ذهنتان خطور می کند حقیقت داشته باشد. در واقع، می‌توانید از آن لحظات پرتفکر برای پرسش و بررسی واقعیت استفاده کنید، بنابراین فکر نگران‌کننده قدرت زیادی بر شما نخواهد داشت.

۲. مغز خود را دوباره آموزش دهید
زمانی که مغز در حالت استراحت است، مناطقی که روشن می‌شوند، نواحی حل مسئله و نواحی مرتبط با تفکر خودارجاعی هستند. بنابراین، مغز وقتی به حال خود رها شود، بیش از حد فکر می‌کند. این بدان معناست که باید مغز خود را طوری آموزش دهید که در غیر این صورت عمل کند - به خصوص اگر در زمان‌های خاصی مانند قبل از خواب بیش از حد فکر می‌کنید. می‌توان این عادت را با سایر فعالیت‌های پاکسازی ذهن پاک و دوباره برنامه‌ریزی کرد.

۳. یوگا کار کنید‌‌
تمرین توجه یک تکنیک در یوگاست که می‌تواند برای افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی مفید باشد. ساده‌ترین راه برای تمرین این است که روی چیزی کاملاً عادی و معمولی تمرکز کنید، مانند شستن ظروف یا تا کردن لباس‌های شسته شده. داتیلو توصیه می‌کند: شما به سادگی توجه خود را به سمت کار معطوف می‌کنید. این تمرکز می تواند به آرام کردن سایر افکار مزاحم در سر شما کمک کند.

۴. به طبیعت بروید
مهم نیست که در کجا قرار دارید، هوای تازه می‌تواند برای شما مفید باشد. حتی بهتر می‌شود اگر بتوانید در طبیعت بیرون بروید. مطالعات نشان می‌دهد که پیاده‌روی ۹۰ دقیقه‌ای در محیطی مملو از درختان و گلها می‌تواند تمایل فرد به نشخوار فکری را کاهش دهد. این پاسخ بیشتر به فقدان سروصدا و حواس‌پرتی در محیط‌های طبیعی و همچنین توانایی برخی افراد برای فرونشاندن افکار منفی و قدردانی از چیزی بزرگتر از خود در محیط اطرافشان مربوط می شود.

منبع: Forbes

ترجمه: عباس میرزا حسینی


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز