title
کد خبر: 207822
00
از کجا بفهمم رژ لبم سرب دارد؟

چه در طول روز و برای رفتن به ملاقات‌های کاری و اداری از یک رژ لب نود و کمرنگ استفاده کنید و چه در طول شب و مهمانی‌ها، یک رژ لب قرمز را روی لب‌هایتان بکشید، فرقی نمی‌کند. امروزه رژ لب ها در هر شرایطی بخشی از روتین زندگی روزمره هستند و جایگاه تثبیت شده ای دارند.

چه در طول روز و برای رفتن به ملاقات‌های کاری و اداری از یک رژ لب نود و کمرنگ استفاده کنید و چه در طول شب و مهمانی‌ها، یک رژ لب قرمز را روی لب‌هایتان بکشید، فرقی نمی‌کند. امروزه رژ لب ها در هر شرایطی بخشی از روتین زندگی روزمره هستند و جایگاه تثبیت شده ای دارند.

اهمیت استفاده از رژ لب اصل و بدون مواد مضر

کمی به طول ساعاتی که از رژ لب روی لب‌هایتان استفاده می‌کنید فکر کنید. چندبار هنگام غذا خوردن، نوشیدن و حتی صحبت کردن، رژ لب خود را وارد دهانتان می‌کنید؟ اغلب اوقات ممکن است چندین بار آنها را تمدید کنید و یا ترجیح دهید در شرایط مختلف رنگشان را عوض کنید.

به همین پروسه که در طول روز حداقل چندین بار تکرار می‌شود کمی دقیق باشید. این روند به وضوح نشان می‌دهد رژ لب‌ها چطور به صورت مستقیم بر سلامت ما تاثیر گذار هستند. چقدر باید در انتخاب یک رژ لب مناسب، نوع مواد تشکیل دهنده، خوشنامی برند و مواردی شبیه به این دقت کنیم و سپس اقدام به انتخاب و خرید آنها نماییم.

خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، آگاهی مردم نسبت به تمام آنچه در طول روز از آنها استفاده می‌کنند و مضرات و مزایای موثر آنها بر کیفیت و سلامت زندگی‌شان بسیار افزایش یافته است؛ به خصوص در حیطه تهیه لوازم آرایشی که ارتباط مستقیمی با سلامت پوست، مو و بدن آنها دارد.

رنگ موی فاقد آمونیاک، لاک ناخن بدون استون، شامپوی فاقد سولفات و ... در چک لیست خرید اکثر خانم‌ها وجود دارد و ضروری است رژ لب اصل و بدون سرب را هم به لیست ضروریات خود اضافه نماییم.

علت وجود سرب در رژ لب و مضرات آن برای بدن

اکثر ما بدون توجه به محتویات به کار رفته در رژ لب‌ها و مارک آنها، از هر کدام که خوشمان بیاید؛ آن را می‌خریم و استفاده می‌کنیم. بدون اینکه بدانیم ممکن است فلزات سنگین و مواد مضری همچون سرب که یک ماده شیمیایی بسیار مضر برای سلامت بدن است در فرمولاسیون آنها به کار رفته باشد.

ممکن است شما هم شنیده و خوانده باشید که تجمع سرب در بدن باعث ایجاد اختلالات متابولیکی می‌شود. بنابراین لازم است قبل از اقدام به خرید هرگونه رژلبی، ابتدا این واقعیت را درنظر بگیرید که رژ لب‌ها می‌توانند واقعا سلامت شما را به خطر بیندازند.
اما متاسفانه نکته‌ای در این مورد وجود دارد و آن، عدم درج مقدار سرب به کار رفته و دیگر مواد مضر شیمیایی موثر بر سلامت بدن، در مشخصات و اطلاعات رژلب‌هایی است که خریداری می‌کنید.

طبق مطالعات جدید درباره وجود سرب در رژ لب، در وهله اول باید گفت، اینطور نیست که همه شرکت‌های ساخت لوازم آرایشی از عمد سرب را به مواد اولیه رژ لب‌ها بیفزایند؛ بلکه وجود مقداری سرب در فرمولاسیون آنها می‌تواند ناشی از وجود سرب در دیگر محتویات به کار رفته در مواد اولیه ساخت رژ لب باشد.
رنگ‌های معدنی، تثبیت کننده‌ها، نگهدارنده‌ها و دیگر مواد اضافی به کار رفته در فرمولاسیون محصولات آرایشی، طبیعتا ناخالصی‌هایی نیز با خود به همراه خواهند داشت و مقدار بیش از حد آن ممکن است سلامت مصرف کنندگان را به خطر بیندازد.

اما نکته قابل توجه درباره وجود ناخالصی‌های مضر در محصولات آرایشی و بهداشتی، مقدار و غلظت این فلزات سنگین مضر در ترکیب آنهاست. برای مثال با توجه به بیانیه سازمان جهانی غذا و دارو درباره غلظت مجاز فلزات سنگین موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی، مقدار غلظت یک دهم ppm سرب در این نوع محصولات مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ اما اگر مقدار آن از این مرز تجاوز کند، تجمع تدریجی سرب در بدن ممکن است باعث ایجاد مسمومیت و برخی مشکلات عصبی و گوارشی گردد.

به طور کلی فلزات سنگین در رنگ‌ها و مواد معدنی به کار رفته در ساخت محصولات آرایشی در دوزهای متفاوتی وجود دارند و برخی از آنها بدون دیدن نتایج آزمایشات شیمیایی این محصولات قابل تشخیص نخواهند بود. شما نیز هرگز متوجه وجود این نوع از مواد مضر که ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازند نخواهید شد. اما راهکار چیست؟ چگونه باید رژلب بدون سرب و اصل را با اطمینان خاطر تهیه کنیم؟

تشخیص وجود سرب در رژ لب

تشخیص وجود سرب و مقدار آن و حتی فلزات سنگین مضرتری همچون جیوه، آلومینیوم و منگنز در لوازم آرایشی بدون وجود آزمایشات تشخیصی شیمیایی کار آسانی نخواهد بود.
بنابراین بهترین و مطمئن‌ترین راهکار برای تهیه یک رژ لب بدون سرب، اقدام به تهیه رژ لب‌ اصل با برندهایی است که نتایج آزمایشات محتویات شیمیایی محصولات خود را منتشر کرده‌اند و با حفظ قوانین سازمان غذا و دارو
FDA محصولاتشان را تولید و عرضه می‌نمایند.
به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است برای خرید رژ لب‌ و مواد آرایشی مورد نظر خود، حتما به یک مرکز معتبر و یا نمایندگی خود برندها مراجعه نمایید.

با این حال چند نکته کوچک برای تشخیص وجود سرب در رژ لب نیز وجود دارد و دانستن آنها ممکن است کمک کننده باشد:

 • یک روش مرسوم برای تشخیص وجود سرب در رژ لب استفاده از طلاست. برای انجام این تست کافی است مقداری از رژ لب را روی پوست دستتان بمالید و سپس با استفاده از یک تکه طلا مثل انگشتر تان، در حد 30 ثانیه روی رژ لب با حرکت رفت و برگشتی بکشید.
  سپس به تغییر رنگ حاصل از آن دقت کنید.
  اگر رژ لب حاوی سرب باشد، در
  اثر مجاورت با طلا دچار اکسیداسیون می‌شود و رنگ رژ لب را تیره‌تر و به سمت قهوه‌ای و مشکی سوق می‌دهد.به این ترتیب به راحتی می‌توانید از وجود سرب در رژ لب اطمینان حاصل کنید.
  چنانچه رژ لب تغییر رنگ نداد نیز به این معنی است که فاقد سرب بوده و یا مقدار سرب موجود در آن در حدی نیست که سلامت شما را به خطر بیندازد.
 • اگر از رژ لب‌های با ماندگاری بالا استفاده می‌کنید، لازم است خیلی بیشتر جانب احتیاط را رعایت نمایید. رژ لب‌هایی با ماندگاری بالا معمولا دارای مقدار سرب بیشتری هستند؛ پس برای حفظ سلامت خود سعی کنید از استفاده این مدل رژ لب‌ها خودداری کرده و یا محصولی اصل و مطمئن را جایگزین نمایید.

قرار گرفتن در برابر سرب چه مضراتی به همراه دارد؟

ممکن است برای بسیاری از شما این سوال پیش آمده باشد که وجود سرب و تجمع آن در بدن ما چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟ بر حسب تحقیقات ارائه شده توسط سازمان غذا و دارو، سرب تاثیر مستقیمی بر ایجاد یا زمینه سازی سرطان نخواهد داشت؛ اما وجود مقدار زیاد آن به مدت طولانی در بدن برخی بیماری‌ها و مشکلات را با خود به همراه دارد.

 • سرب تجمع یافته در بدن میان بافت‌های مختلف مغز، استخوان، قلب و دستگاه گوارش توزیع می‌شود و عملکرد هر یک را با اختلال مواجه می‌کند.
 • وجود سرب در قلب افزایش فشار خون و ریسک سکته قلبی را به دنبال دارد.
 • بی‌نظمی‌ها و تغییرات هورمونی نامنظم در آقایان و خانم‌ها نیز از دیگر مضرات آن است و با مشکلات خلقی و جنسی همراه خواهد بود.
 • تجمع سرب در بدن باعث کاهش احتمال باروری در مردان و زنان می‌شود.
 • وجود فلز سنگین سرب سبب ایجاد مسمومیت عصبی شده و احتمال تشنج و اختلال یادگیری و رفتاری را به دنبال خواهد داشت.

نکته بسیار مهمی درباره نگهداری مواد آرایشی دارای سرب وجود دارد؛ تا حد امکان آنها را از دسترس کودکان خود دور نگه دارید. چرا که کودکان در برابر مسمومیت با سرب آسیب پذیرترند و ممکن است درگیر عوارض جبران ناپذیری شوند.

نکاتی که باید برای خرید یک رژ لب مرغوب در نظر بگیرید

اگرچه عدم وجود سرب به عنوان یک عامل موثر و مهم برای سلامتی در رژ لب‌ها، از جمله اولویت‌های انتخاب و خریداری آنهاست، اما صرف فاقد سرب بودن رژ لب برای خرید آن کافی نیست و باید دیگر فاکتورهای موثر را نیز در نظر گرفت.

 

بوی رژ لب

اولین فاکتوری که برای خرید رژ لب اصل باید آن را چک کنید بوی آن است. هنگام خریداری رژ لب، حتما آن را بو کنید و مطمئن شوید بویی شبیه فلز، ترش شدن و یا نفت خام را استشمام نمی‌کنید.

وجود آبرسان و مرطوب کننده در رژ لب

رژ لب‌ها قرار است در تمام طول روز روی پوست لب شما باقی بمانند؛ اگر آبرسان و مرطوب کننده کافی و مرغوب در فرمولاسیون آنها به کار نرفته باشد، باعث خشکی و پوسته پوسته شدن لب‌هایتان خواهند شد. این امر علاوه بر تاثیری که بر ظاهر و زیبایی میکاپ می‌گذارد، سلامت لب را نیز ممکن است به خطر بیندازد.

قدرت رنگدانه رژ لب

از سری نکات مهم خرید رژ لب مرغوب، در نظر گرفتن قدرت رنگدانه آنهاست. قدرت رنگدانه بالا در رژ لب باعث یکدست شدن آن بر روی لب‌ها می‌شود، از خود رد و لکه‌ای به جا نمی‌گذارد و در نهایت جلوه زیبایی به آرایش صورتتان می‌بخشد. همچنین یکبار استفاده از آن تمام سطح لب را پوشش می‌دهد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه خواهد بود.

مارک رژ لب

با توجه به نقش رژ لب‌های مورد استفاده در سلامتی، بهتر است یک مارک رژ لب مطمئن را برای استفاده خود انتخاب و از خریداری هر مارک نامعتبر و یا غیر اصل جدا اجتناب کنید. همچنین همیشه مطمئن شوید رژ لب اصل را خریداری می‌کنید.

معرفی رژ لب بدون سرب

رژ لب این لی

اگر به دنبال رژ لبی همه چیز تمام می‌گردید، یکی از برترین انتخاب‌های شما همین جاست. رژ لب ایرانی این لی فاقد سرب و هرگونه مواد آلرژی زا و تحریک کننده می‌باشد و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.
مطمئن باشید هیچ خطری سلامت شما را با استفاده روزانه و مستمر از این محصول تهدید نخواهد کرد. این رژ لب علاوه بر اینکه فاقد سرب است، ماندگاری بسیار بالایی دارد و یکبار استفاده از آن در طول روز برای اطمینان از وجود رژ لب به همان کیفیت اولیه کفایت می‌کند.

پالت رنگی رژ لب این لی دارای 18 طیف مختلف است و با توجه به سلیقه و نیاز خود می‌توانید اقدام به تهیه رنگ مد نظرتان بنمایید. بافت این رژ لب بسیار نرم و سبک بوده و به خوبی روی پوست لب‌ها قرار می‌گیرد و با خاصیت مرطوب کنندگی و آبرسان فوق‌العاده خود از پوسته پوسته شدن لب جلوگیری می‌کند.


همچنین به سبب قدرت بالای رنگدانه‌های این رژ لب، بافتی یکدست و بدون رد و لکه بر لب‌های شما ایجاد می‌شود و زیبایی میکاپ‌تان را دو چندان خواهد کرد.

رژ لب جامد نیمه مات ولوت شون

فرمولاسیون تولید رژ لب ولوت شون کاملا طبیعی است و با استفاده از مواد اولیه 100 درصد ارگانیک و گیاهی تهیه شده است و همچنین فاقد سرب می باشد. شما می‌توانید مطمئن باشید استفاده از آن سلامت شما را به خطر نخواهد انداخت.

این محصول در ترکیبات خود حاوی روغن آووکادو است و ضمن حفظ رطوبت لب و آبرسانی به پوست آن، از خشک شدن و پوسته پوسته شدنشان جلوگیری خواهد کرد.
بافت رژ لب شون بسیار نرم و سبک می‌باشد و حین استفاده از آن روی لب‌هایتان احساس سنگینی نخواهید داشت. همچنین جلوه مات و مخملی آن، لب‌ها را برجسته‌تر و جذاب‌تر از قبل نشان خواهد داد. به خصوص اگر لب‌های کوچک و باریکی دارید، استفاده از رژ لب مخملی شون می‌تواند ضمن حفظ سلامتی‌، نمایی خارق‌العاده به لب‌های شما ببخشد.

رژ لب الگانس کوزارت

رژ لب آلمانی کوزارت، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای داشتن رژ لبی سالم، ایمن و باکیفیت است. این رژ لب فاقد سرب، پارابن و هرگونه ماده نگهدارنده و تثبیت کننده بوده و هیچ گونه ماده حساسیت‌زایی در فرمولاسیون آن به کار نرفته است.
بنابراین می‌توانید اطمینان حاصل کنید با استفاده روزانه و مداوم
رژ لب کوزارت دچار هیچ گونه آلرژی و حساسیتی نخواهید شد.

پالت رنگی این محصول بسیار گسترده است و طیف رنگ‌های بسیاری را شامل می‌شود. فرمولاسیون این رژ لب حاوی ویتامین E است که ضمن تحریک رشد سلول‌های پوستی، تولید کلاژن و الاستین را نیز در بافت پوست افزایش می‌دهد. همچنین باعث جوان سازی پوست لب و از بین رفت چین و چروک‌های آن خواهد شد.
علاوه بر این، وجود مرطوب کننده و نرم کننده در فرمولاسیون این رژ لب از پوسته پوسته شدن و ترک خوردن لب‌ها نیز جلوگیری می‌کند.
بافت این محصول بسیار نرم و سبک است و با داشتن قدرت بالای رنگدانه، به صورت یکدستی روی لب‌هایتان قرار می‌گیرد.

رژ لب ارگانیک living nature :

living nature برند نیوزلندی است که طراحی رژ لب‌های خود را کاملا بر پایه استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک بنا گذاشته است. فرمولاسیون آن بر پایه روغن نارگیل و کرچک طراحی شده و علاوه بر آنکه دارای قدرت آبرسانی فوق‌العاده‌ای است، فاقد سرب نیز می‌باشد.

رژ لب veg_up :

محصولی تماما ارگانیک و طبیعی که جلوه‌ای نیمه مات و جذاب دارد و با قدرت بالای رنگدانه‌های خود پوششی یک دست بر روی لب‌ها ایجاد می‌کند. این رژ لب فاقد سرب بوده و هدف از ساخت آن حفظ سلامتی و در عین حال بخشیدن زیبایی به چهره شماست. در ضمن وجود هیالورونیک اسید در ترکیب این محصول، به آن خاصیت جوان سازی و از بین بردن چین و چروک‌های پوست لب را نیز می‌دهد.

رژ لب logona:

از جمله رژ لب‌های ارگانیک و فاقد سرب که در دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است، می‌توان به این محصول اشاره کرد. رژ لب logona حاوی ترکیبات جوان کننده و ضد پیری در فرمولاسیون خود می‌باشد و بافتی نرم و سبک دارد. همچنین بدون خشک کردن پوست لب‌ها، جلوه درخشان و زیبایی به آنها می‌بخشد.

رژ لب ecco_bella:

از معدود کمپانی‌های تولید لوازم آرایشی بهداشتی که تمام محصولات خود را از نظر وجود فلزات سنگین آزمایش می‌کند و نتایج آن را در اختیار مشتریان خود می‌گذارد می‌توان به کمپانی ecco bella اشاره کرد. رژ لب‌های این برند فاقد سرب و هرگونه مواد شیمیایی تهدید کننده سلامتی شماست و با اطمینان خاطر از ارگانیک بودن فرمولاسیون آن، می‌توانید اقدام به خریداری محصولات این برند نمایید.

رژ لب pure:

برندی که پایه تولید محصولات خود را بر حسب ارگانیک بودن آنها بنا نهاده و علاوه بر آزمایش وجود فلزات سنگین و فاقد سرب بودن آنها، از رنگ‌ها و نگهدارنده‌های شیمیایی نیز در محصولات خود استفاده نمی‌کند. تمام رژ لب‌های این کمپانی حاوی رنگ‌های طبیعی و ارگانیک هستند و از دل طبیعت به دست آمده‌اند. همچنین وجود آبرسان و مرطوب کننده در فرمولاسیون محصولات این برند، از پوسته پوسته شدن و خشکی لب‌ها جلوگیری می‌کند و به طور کلی ضامن حفظ سلامتی‌تان خواهد بود.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز