title
کد خبر: 207515
00
ضرورت تزریق دُز سوم واکسن کرونا در چیست؟

باتوجه به شیوع واریانت‌های مختلف کرونا، به منظور جلوگیری از کاهش عملکرد واکسن‌های قبلی، تزریق دُز بوستر الزامی است.

به گزارش بهداشت نیوز، چند ماهی می‌شود که بسیاری از هموطنان ۲ دُز واکسن کرونای را تزریق کرده‌ و با گذشت مدت زمانی خاص، اقدام به تزریق دُز سوم یا بوستر کرده‌اند و با شروع تزریق دُز سوم واکسن کرونا، پرسش‌هایی درباره ضرورت تزریق این دُز تقویتی واکسن کرونا در بین هموطنان ایجاد شده است که در ادامه که به آن می‌پردازیم.

طبق گفته بسیاری از متخصصان حوزه عفونی، اثربخشی واکسن‌ها و میزان ایمنی آن در بدن افراد با گذشت چند ماه از زمان تزریق واکسن قبلی، نیاز به یک بازنگری دارد و تزریق دُز سوم واکسن کرونا به ویژه در میان جمعیت‌های خاص مانند سالمندان و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، بسیار مورد نیاز است. در همین راستا با توجه به عملکرد مناسبی که دُز سوم واکسن کرونا در سیستم ایمنی بدن دارد، توصیه شده هموطنان نسبت به این موضوع اقدام کنند.

صدُز سوم واکسن چه تاثیری در بدن دارد؟
تزریق واکسن، یک جهش اولیه را در تعداد سلول‌های ایمنی بدن افراد ایجاد می‌کند تا آنتی‌بادی‌ها و سایر مولکول‌های بدن، ایمنی مناسبی را در بدن تولید کنند. دُز تقویتی یا همان بوستر واکسن کرونا باعث تکثیر سلول‌های B سازنده آنتی‌بادی در بدن خواهند شد و به دلیل اینکه با گذشت زمان میزان اثرگذاری واکسن از بین می‌رود، دُز بوستر سطح ایمنی را یک بار دیگر افزایش می‌دهد.

در همین راستا شاید بسیاری از افراد این سوال را در ذهن خود داشته باشند که با گذشت زمان، آیا این دُز از بین نمی‌رود؟ بهتر است بدانید که با گذشت زمان تعداد آن‌ها دوباره کاهش پیدا می‌کند، اما مجموعه سلول‌های ایمنی حافظه از قبل بزرگ‌تر خواهند شد و ایمنی حاصل از دُز سوم واکسن کرونا منجر به واکنش سریع‌تر و قوی‌تر بدن در مقابل ویروس کرونا می‌شود.

آخرین جزئیات از سطح آنتی‌بادی موجود از واکسن‌های قبلی در بدن
در حال حاضر سطح آنتی‌بادی که توسط اکثر واکسن‌های کرونا در بدن افراد ایجاد شده رو به کاهش است و در بسیاری از کشورهایی که تزریق واکسن کرونا در آن زودتر از مابقی کشورها شروع شده، میزان اثربخشی واکسن از ۹۰ درصد در ماه‌های اولیه به ۴۰ درصد در ماه‌های بعدی رسیده و این کاهش می‌تواند ناشی از ظهور انواع واریانت‌های جدید کرونا مانند دلتا و امیکرون باشد.

همچنین متخصصان و پژوهشگران ۲ شرکت فایزر و مودرنا نیز با گذشت ۶ ماه از اولین تزریق واکسن، توجه کاهش اثربخشی واکسن‌ها علیه بیماری شدند که این تحقیق باعث شد تا در بسیاری از کشورها تزریق دُز سوم واکسن شروع شود و تا به امروز مشخص شده که واکسن‌های کرونا به خوبی تواسنته‌اند از بیماری‌های شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر جلوگیری کند. در همین راستا کاهش ایمنی بدن ناشی از واکسیناسیون قبلی در برابر انواع سویه‌های ویروس کرونا یا همان به اصطلاح واریانت‌های ویروس مانند دلتا، امیکرون، باعث شده تا محققان تاکید بر تزریق این دُز داشته باشند

تزریق نکردن دُز سوم واکسن کرونا، چه عواقبی دارد؟
خطر ابتلا نوع شدید کرونا، با افزایش سن افزایش پیدا می‌کند می‌تواند برای افراد بزرگسال نیز در هر سنی با بیمارهای زمینه‌ای افزایش داشته باشد که این موضوع نیز، بحث دیگری است که نیاز به تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا را تشدید کرده و این گروه‌ها در حال حاضر در اولویت تزریق دُز بوستر واکسن کرونا در بسیاری از کشورها هستند. همچنین در حال حاضر بحث‌هایی میان دانشمندان و نهادهای بهداشتی کشورها برای تصمیم‌گیری درباره لزوم تزریق دُز سوم یا تقویتی واکسن کرونا برای همه افرادی که ۲ دُز قبلی واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، توصیه می‌شود.

حال باتوجه به شیوع واریانت‌های مختلف ویروس کرونا در تمامی کشورها، می‌طلبد هموطنانی که ۲ دُز قبلی واکسن خود را دریافت کرده‌اند، هرچه زودتر نسبت به تزریق دُز سوم اقدام کنند. همچنین به آن دسته از هموطنانی که نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدامی نکرده‌اند، توصیه می‌شود هرچه زودتر نسبت به این موضوع اقدام کنند.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز