title
کد خبر: 206863
00
خواص بی‌نظیر این حبوبات / مفید برای دیابت و کاهش وزن تا سلامت قلب و دستگاه گوارش

نخود با نام علمی Cicer arietinum، حبوباتی از خانواده Fabaceae میباشد. نخود را با نام های گرم، گرم بنگال، گاربانزو (نخود) و نخود مصری نیز می شناسند. نخود سرشار از پروتئین (که در درجه اول هم به خاطر همین دلیل است که معروف میباشد) است.

به گزارش بهداشت نیوز، نخود سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذی دیگری مانند ویتامین B6 و C، B9، منگنز و منیزیم میباشد. نخود همچنین حاوی کلسیم و مقداری پتاسیم که برای سلامت قلب ضروری است میشود .پروتئین به ساخت توده عضلانی و بهبود سلامت سلول های شما کمک میکند. منیزیم، منگنز و کلسیم استخوان های شما را قوی نگه می دارند. ویتامین C از بیماری هایی همچون سرطان جلوگیری و سلامت پوست را افزایش می دهد. و بله، آهن و فولات در دوران بارداری عالی عمل می کنند و نیز تاثیر خود را به خوبی میگذارند.

1. خواص نخود برای دیابت و تنظیم سطح قند خون
شاخص گلیسمی نخود 28 است که در پایین تر سطح قرار دارد. این خود یکی از دلایلی است که سطح قند خون شما را افزایش نمی دهد. برخی از تحقیقات اولیه ای وجود دارد که نشان می دهد افرادی که نخود میخورند می توانند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند. مصرف نخود به جای گندم نیز می تواند منجر به کاهش سطح گلوکز خون پس از غذا شود. نخود همچنین سرشار از فیبر – یکی از مواد مغذی که جذب قند خون را کند میکند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد - است. این نوع فیبر همچنین می‌تواند اشتهای شما را کنترل کند. این عمل خود به شما کمک می‌کند تا از غذاهایی با GI بالا که در غیر این صورت ممکن است با بی‌خیال شروع به خوردن میان‌ وعده بکنید، دوری کنید.

2. خواص نخود برای لاغری و کمک به کاهش وزن
خود فیبر این عمل را بسیار آشکار می کند. خوردن نخود باعث می شود که برای مدت طولانی احساس سیری کنید. این به شما کمک می کند تا از هله هوله ها و دیگر غذاهای غیر مفید دوری کنید. در واقع، نخود نیز ممکن است به کاهش چربی بدن کمک کند که این امر خود به کاهش وزن کمک می کند. ماده مغذی دیگری که باید در مورد آن صحبت کنیم. پروتئینی است که به تنظیم وزن معروف است. مطالعات نشان داده است که افراد دارای پروتئین بالا نه تنها وزن بدن خود را از دست دادند، بلکه قادر به دفع چربی بیشتری نیز بودند. همچنین اثر حرارتی پروتئین 30 درصد میباشد. این خود بدان معنا است که شما 30 درصد از کالری را در طول هضم پروتئین خواهید سوزاند.

فیبر با کم کردن اشتها و افزایش مدت زمان سیری به کنترل وزن کمک می کند. البته عوامل متعددی در این امر دخیل هستند. رفع کمبود رژیم غذایی با مصرف الیگوفروکتوز که یک فیبر محلول است، به سرکوب گرلین (هورمون گرسنگی) کمک می کند و در عین حال سطح گلوکز را نیز تنظیم می کند. مصرف حبوبات به طور خاص با افزایش مدت زمان سیری از 2 تا 4 ساعت را نشان داده است و مطالعات مشخص کرده اند که حبوبات از جمله نخود زرد هم به سیری زودتر از موقع کمک می کند. این بدان معناست که فرد به طور کلی کمتر غذا می خورد، حتی اگر باقی آن غذا دارای شاخص گلیسمی بالایی هم باشد بعد از مصرف غذا فرد سطح گلوکز خون کمتری دارد.

نخود نیز دارای مواد مغذی متراکم میباشد. بنابراین، اگر برای رسیدن به هدف های کاهش وزن خود نیاز به اجتناب از برخی غذاها را دارید، نخود می تواند این اطمینان را به شما بدهد که در مورد تغذیه بهینه از بقیه افراد عقب نمانید.

3. خواص نخود برای تقویت کردن سلامت دستگاه گوارش
این مطلب دوباره درمورد فیبر موجود در نخود میباشد. این امر به جلوگیری از یبوست و باقاعدگی آن کمک می کند. فیبر همچنین به عنوان یک عامل حجیم کننده در سیستم گوارش که در نتیجه سلامت کلی گوارش را بهبود می بخشد، عمل می کند. مهمتر از آن، فیبر همچنین به تعادل سطح pH و باکتری های سالم روده کمک می کند. همچنین تعداد باکتری های ناسالم را در روده کاهش می دهد. نخود همچنین حاوی نشاسته ای است که ممکن است به هضم غذا کمک کند.

فیبر با اثرگذاری بر روی تحرکات روده ای و حجیم شدن مدفوع باعث ایجاد عادات خوب روده می شود (فیبر به حفظ رطوبت در مدفوع کمک می کند). فیبر از طریق نقش خود به عنوان یک پری بیوتیک (مواد غذایی غیرقابل هضم در حبوبات،سبزیجات) منجر به تغییرات مثبت در میکروبیوتای روده می شود.

پری بیوتیک ها فیبرهای محلول و نامحلولی هستند که باکتری های سالم یا دوستانه ای که در روده ما زندگی می کنند را تغذیه می کنند. برای درک بهتر آنها به عنوان نشاسته و فیبرهایی شناخته می شوند که در برابر هضم شدن در روده کوچک مقاومت می کنند و سپس به روده بزرگ می روند و از طریق تخمیر ، این باکتری مفید را تغذیه می کنند. نخود زرد حاوی الیگوساکاریدها ، نشاسته های مقاوم و فیبرهای قابل تخمیر است که همگی به عنوان پری بیوتیک عمل می کنند و با بسیاری از اثرات مثبت آن مرتبط هستند ، مانند تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه که به ایجاد اثرات متابولیکی مثبت مختلفی کمک می کنند.

4. بهبود بخشیدن سلامت قلب
نخود حاوی پتاسیم، فیبر و ویتامین های C و B6 ای است که همگی سلامت قلب شما را بهبود میبخشند و از آن حمایت می کنند. فیبر به کاهش کلسترول کلی خون شما کمک می کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. همچنین پلاک ها را از شریان ها خارج کرده و سلامت آنها را بهبود می بخشد. این کار به نوبه خود برای قلب مفید میباشد.

مطالعات نشان داده است که فیبر محلول در نخود می تواند به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کند. و سپس، در آن پتاسیم را داریم، که این خود طبق یک مطالعه، می تواند خطر حملات قلبی را کاهش دهد. فولات موجود در نخود نیز به سلامت قلب کمک می کند. فولات با هموسیستئین، یک اسید آمینه که به تشکیل لخته های خونی کمک می کند، مقابله می کند. این کار می تواند فوایدی را برای قلب شما به همراه داشته باشد.

فیبر با کاهش ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط است زیرا مصرف هرچه بیشتر فیبرهای خوراکی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (CVD) و بیماری عروق کرونر قلب را کاهش می دهد. فیبر سطح کلسترول بد خون یا LDL را کاهش می دهد ، که این کاهش ممکن است به نحوه اتصال برخی از فیبرها به نمک های صفراوی یا چربی های خوراکی برای حمل این مواد مرتبط بوده باشد. در حقیقت ، یک مطالعه مشخص کرد که مصرف تنها 130 گرم غذای حاوی حبوبات در روز در مقایسه با گروه کنترل منجر به کاهش قابل توجهی کلسترول بد خون LDL می شود. مطالعه دیگری بطرز واضحی بیان کرد که فیبر نامحلول به ویژه برای کاهش فشار خون ، تری گلیسیرید و کلسترول کلی، سودبخش است.

5. خواص نخود زرد در کمک به پیشگیری از سرطان
اگرچه که سلنیوم در بیشتر میوه ها و سبزیجات یافت نمی شود، اما می توانیم آن را در نخود پیدا کنیم. این ماده معدنی به عملکرد صحیح کبد کمک می کند و آن را قادر می سازد تا برخی از ترکیبات سرطان زا را در بدن سم زدایی کند. سلنیوم همچنین التهاب را سرکوب و از رشد تومور ها جلوگیری می کند.

فولات موجود در نخود در سنتز و ترمیم کردن DNA نقش مهمی را ایفا میکند. به همین دلیل است که فولات از تشکیل سلول های سرطانی جهش یافته در DNA جلوگیری می کند. نخود شامل مواد شیمیایی گیاهی به نام ساپونین - که از افزایش و تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کنند - میشود. فیبر موجود در نخود به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک می کند. ویتامین C به عنوان یک نوع آنتی اکسیدانی که با رادیکال های آزاد مبارزه و به طور کلی از سرطان جلوگیری می کند عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف ایزوفلاون ها (که در نخود یافت میشود) می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

منبع: سلام دنیا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز