title
کد خبر: 206829
00
بهترین پردازنده‌های لپ‌تاپ؛ AMD، اینتل و اپل

پردازنده یک کامپیوتر مغز آن است، جزئی که بیشتر عملکرد لپ تاپ در آن اتفاق می‌افتد. یک CPU سریعتر (واحد پردازش مرکزی) به شما امکان می‌دهد صفحات گسترده را خرد کنید، صفحات وب را مرور کنید، بازی کنید یا عکس‌ها را سریعتر ویرایش کنید، اما یک پردازنده با وات بالاتر نیز ممکن است عمر باتری را کاهش دهد.

پردازنده یک کامپیوتر مغز آن است، جزئی که بیشتر عملکرد لپ تاپ در آن اتفاق می‌افتد. یک CPU سریعتر (واحد پردازش مرکزی) به شما امکان می‌دهد صفحات گسترده را خرد کنید، صفحات وب را مرور کنید، بازی کنید یا عکس‌ها را سریعتر ویرایش کنید، اما یک پردازنده با وات بالاتر نیز ممکن است عمر باتری را کاهش دهد.

هنگام خرید لپ‌تاپ، معمولاً نام پردازنده را به‌طور برجسته در توضیحات هر محصول می‌بینید. با این حال، فقط دیدن نام مدل CPU، بدون هیچ زمینه‌ای، می‌تواند گیج کننده باشد. آیا لپ تاپ با پردازنده Core i7-1185G7 سریعتر از لپ تاپ با Ryzen 7 5700U است؟ و در مورد تراشه‌های Core i9 یا پردازنده M1 اپل چطور؟ شما واقعا به چه سرعتی نیاز دارید؟

اگرچه مدل‌های مختلفی از پردازنده‌های AMD و برخی از پردازنده‌های Qualcomm Snapdragon در لپ تاپ‌ها بکار رفته‌اند اما اکثر لپ‌تاپ‌های امروزی از پردازنده اینتل استفاده می‌کنند. ناگفته نماند اپل در حال تغییر لپ تاپ‌های خود به استفاده از سیلیکون سفارشی سری M است. حتی اگر فقط به مجموعه اینتل نگاه کنید، بیش از دوجین مدل مختلف وجود دارد که ممکن است در یک نوت بوک جدید مشاهده کنید.

TLDR: به کدام CPU نیاز دارم؟

نحوه خواندن نام مدل CPU

وقتی به برگه‌های مشخصات نگاه می‌کنید، نام پردازنده دارای ترکیبی گیج‌کننده از اعداد و حروف است.

اولین کلمه در نام پردازنده، نام تجاری است که معمولاً "Intel Core" است اما ممکن است با نام‌های Xeon، Celeron، Pentium یا Atom نیز مشخص شود. همچنین "AMD Ryzen" و "AMD FX" وجود دارد. به دنبال نام تجاری، اصلاح کننده برند را مشاهده می‌کنید که اغلب i3، i5 یا i7 یا برای AMD، Ryzen 5، 7 یا 9 است.

در پردازنده‌های اینتل، اولین عدد بعد از خط فاصله نشانگر تولید است. آخرین نسل 11 است، بنابراین جدیدترین CPU‌ها دارای 11 هستند. با این حال، برخی از لپ تاپ‌هایی که در حال حاضر در بازار هستند هنوز به آخرین پلتفرم آپدیت نشده‌اند و همچنان در شماره مدل دارای 10 (برای نسل دهم) خواهند بود.

سپس ترکیبی از یک عدد دو یا سه رقمی ‌را خواهید دید که نشان دهنده SKU خاص تراشه است. به دنبال آن یک G و یک عدد وجود دارد که سطح گرافیک را مشخص می‌کند. این با تراشه‌های قدیمی ‌که از یک حرف (U، Y، H) استفاده می‌کردند متفاوت است. خط بسیار مهم است زیرا به شما می‌گوید که این پردازنده به چه میزان وات نیاز دارد.

در پردازنده‌های AMD، اعداد و نام‌ها ساده‌تر هستند. پردازنده‌های جدید Ryzen 5000 این شرکت Ryzen 5 نام دارند که با سری Core i5 U رقابت می‌کند و Ryzen 7 که با سری Core i7 U اینتل رقابت می‌کند. همچنین یک Ryzen 9 برای مقابله با تراشه‌های Core i9 اینتل وجود دارد.

AMD Ryzen در مقابل Intel Core در مقابل Apple M1

برای سال‌ها، پردازنده‌های AMD تنها در سیستم‌های اقتصادی با عملکرد متوسط ​​و عمر باتری ظاهر می‌شدند. با این حال، در اواخر سال 2017، این شرکت با انتشار پلتفرم جدید Ryzen Mobile به قدرت خود بازگشت. در سال 2020، AMD با معرفی تراشه‌های سری Ryzen 4000، جهشی بزرگ داشت که بسیاری از آن‌ها از همتایان اینتل خود بهترعمل کردند. سپس در اوایل سال جاری، AMD تراشه‌های Ryzen 5000 خود را مانند تراشه‌های Asus Zephyrus G15 منتشر کرد.

در صورت وجود نسخه ارزان‌تر مجهز به AMD، هزینه اضافی برای دریافت Core i5 یا Core i7 اینتل نپردازید، زیرا تراشه‌های سری Ryzen 4000 و Ryzen 5000 از نظر عملکرد بسیار مشابه هستند.

سایر تراشه‌های AMD که غیر رایزن هستند، نسبت به Core i5 یا Core i7 مدرن توانایی کمتری دارند و فقط باید در هنگام دریافت قیمت بسیار پایین مورد توجه قرار گیرند، نه اینکه عملکرد قوی نگرانی اصلی شما باشد.

اپل، در حال حاضر یک تراشه لپ تاپ سفارشی به نام M1 دارد. تا زمانی که نرم افزار شما ‌بر روی معماری مبتنی بر ARM اجرا می‌شود، این قدرتمندترین CPU تلفن همراه موجود است. تا کنون، M1 تنها در مک بوک ایر و مک بوک پرو 13 اینچی موجود است، اما انتظار داریم نسخه ارتقا یافته تراشه (شاید M1X) را در مک بوک پرو 16 اینچی و مک بوک پرو 14 اینچی ببینیم.

Core i3، Core i5،Core i7

اکثر پردازنده‌های اینتل با نام‌های Core i3، Core i5 یا Core i7 شناخته می‌شوند. همانطور که از شماره گذاری نشان می‌دهد، Core i3 کندترین، i5 در وسط، و i7 سریع و Core i9 سریع ترین است. معمولاً مدل i5 برای یک کاربر معمولی و روزمره است که کارهای گرافیکی فشرده، مهندسی، علمی ‌یا بازی انجام نمی‌دهد.

 

هر دو Core i5، Core i7 و Core i9 از توربو بوست پشتیبانی می‌کنند که به شما امکان می‌دهد سرعت ساعت بر اساس وظیفه بالاتر برود، و Hyper-Threading که دو رشته منحصر به فرد (معروف به هسته‌های مجازی) را برای هر هسته به شما می‌دهد.

کدام Intel و AMD Gen را بخرم؟

AMD Gen همیشه در مورد نسل‌های CPU بهترین است، بنابراین توصیه می‌کنیم به دنبال تراشه‌های نسل یازدهم اینتل و سری Ryzen 5000 AMD باشید. تراشه‌های نسل یازدهم اینتل با دو حرف اول بعد از خط فاصله نشان داده می‌شوند: Core i7-1185G7. برای AMD، اگر شماره SKU با 5 شروع شود، می‌دانید که یک تراشه Ryzen 5000 است. به عنوان مثال،AMD Ryzen 7 5700U.

اینتل زمانی که از نسل دهم به نسل یازدهم منتقل شد، پیشرفت‌های زیادی کرد. به خصوص در مورد عملکرد گرافیکی با تراشه Iris Xe، بنابراین توصیه می‌کنیم جدیدترین پردازنده‌های اینتل را خریداری کنید.

مشخصات CPU: هسته، Hyper-Threading، سرعت ساعت

مهمترین مشخصات CPU به شرح زیر است:

هسته‌ها: پردازنده درون یک پردازنده، یک هسته قادر است روی یک کار مجزا کار کند در حالی که هسته (های) دیگر کار دیگری را انجام می‌دهد. اکثر پردازنده‌های لپ‌تاپ دارای چهار تا هشت هسته هستند، اما برخی از مدل‌ها با عملکرد بالاتر دارای هشت هسته هستند. با نسل یازدهم Core، لپ‌تاپ‌های اصلی Core i5 و Core i7 مانند تراشه‌های AMD Ryzen 5000 سری U دارای چهار هسته هستند.

Hyper-Threading: فرآیندی که در آن CPU هر هسته فیزیکی را به هسته‌های مجازی به نام thread تقسیم می‌کند. اکثر پردازنده‌های دو هسته‌ای اینتل از Hyper-threading برای ارائه چهار رشته استفاده می‌کنند در حالی که پردازنده‌های چهار هسته‌ای آن هشت رشته را ارائه می‌کنند.

سرعت ساعت: با واحد گیگاهرتز اندازه گیری می‌شود؛ تعداد سیکل‌هایی که CPU در ثانیه می‌تواند اجرا کند. عدد بالاتر بهتر است، اما این تنها عامل سرعت پردازنده نیست.

Turbo Boost: به طور موقت سرعت ساعت را از فرکانس پایه خود به یک بالاتر افزایش می‌دهد تا کار را سریعتر انجام دهد. اکثر پردازنده‌های Core i9، Core i5 و i7 این ویژگی را دارند، اما مدل‌های Core i3 این ویژگی را ندارند. فرکانس پیش‌فرض به‌عنوان «فرکانس پایه پردازنده» درج شده است در حالی که بالاترین فرکانس به عنوان «فرکانس حداکثر توربو» فهرست می‌شود.

حافظه پنهان: مقدار کمی ‌از RAM که مستقیماً روی حافظه CPU قرار دارد، حافظه پنهان اطلاعات پرکاربرد را برای سرعت بخشیدن به کارهای تکراری ذخیره می‌کند. اکثر CPU‌ها بین 1 تا 4 مگابایت کش دارند.

TDP (قدرت طراحی حرارتی): تعداد واتی که CPU استفاده می‌کند. وات بیشتر یعنی عملکرد بهتر، اما با دمای بالاتر و مصرف انرژی بیشتر.

شما برای خرید لپ تاپ و اطلاع از قیمت‌های آن می‌توانید با مراجعه به سایت تلکام از یک مسیر جدید دست به انتخاب بزنید.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز