title
کد خبر: 206816
00
اختصاصی| چگونه برای ابتلا به عفونت احتمالی کووید در زمستان آماده شوید 

براساس آخرین تخمین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، کمتر از یک ماه پس از شناسایی اولین بیمار نوع Omicron کووید-۱۹ اکنون حدود ۵۸»درصد از کل موارد کروناویروس در  کشورهای مختلف را تشکیل می‌دهد. بر اساس CDC، این افزایش شدید تا حد زیادی به دلیل افزایش قابلیت انتقال این نوع است، همراه با این واقعیت که Omicron می‌تواند از مصونیت (چه از عفونت کووید_۱۹گذشته یا از طریق واکسیناسیون) فرار کند.

به گزارش سرویس ترجمه بهداشت نیوز،در مورد Omicron این نوع این امکان برای بسیاری از افراد حتی کسانی که واکسینه شده و تقویت شده اند ، وجود دارد که  به ویروس در زمستان امسال مبتلا شوند.

این بدان معنا نیست که اگر اهتمام لازم را برای محافظت از خود و اطرافیانتان در برابر کووید انجام داده باشید، بی‌اثر است. مطمئناً به این معنی نیست که می توانید از سایر اقدامات محافظتی مانند پوشیدن ماسک صورت و فاصله گرفتن از افراد آلوده اجتناب کنید.

اما، هم برای افراد واکسینه شده و هم برای افراد واکسینه نشده، آماده سازی است.در اینجا، کارشناسان بهداشت کمک می کنند تا توضیح دهند که چه کاری می توانند برای آماده شدن برای نتیجه آزمایش کووید مثبت احتمالی در زمستان امسال انجام دهند - از واکسینه شدن ، تا برنامه ریزی برای ایزوله کردن، در صورت لزوم.

در اسرع وقت علیه کووید-۱۹ وآنفولانزا واکسینه شوید

 واکسن زدن هنوز بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به کووید است (و مطمئن شوید که اگر در نهایت به ویروس مبتلا شوید، علائم خفیف هستند). طبق CDC، واکسیناسیون بهترین راه برای محافظت در برابر بیماری شدید، حتی پس از عفونت به Omicron، بستری شدن در بیمارستان و مرگ است.

گذشته از آن، اگر قبلاً هر دو دوز واکسن mRNA (یعنی واکسن های فایزر یا مدرنا) یا واکسن تک دوز جانسون اند جانسون(J&J) را دریافت کرده اید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که دوز تقویت کننده دریافت کنید.

 داده‌های اولیه نشان می‌دهد که واکسن دز تقویت کننده (یا دوز سوم واکسن) "به محافظت از افرادی که قبلاً واکسینه شده‌اند در برابر پیشرفت یا عفونت‌های شدید احتمالی با Omicron در طول ماه‌های زمستان کمک می‌کند." CDC می‌گوید اگر شش ماه از دریافت دوز نهایی واکسن mRNA یا دو ماه از واکسن J&J فاصله دارید، واجد شرایط دریافت واکسن تقویتی هستید.

و در حالی که در حال دریافت دو دوز واکسن هستید، حتماً واکسن آنفولانزای خود را نیز دریافت کنید. این می تواند به شما کمک کند تا از عفونت و بستری شدن در بیمارستان برای آنفولانزا در زمانی که مراکز مراقبت های بهداشتی به دلیل کووید به طور فزاینده ای شلوغ می شوند، کنار بگذارید.

تجهیزات محافظ شخصی خود را ارتقا دهید.

علاوه بر واکسیناسیون و تقویت، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که دهان و بینی خود را با یک ماسک محکم و باکیفیت مثلاً N95، KN95 یا یک ماسک جراحی و با ماسک پارچه ای روی آن بپوشانید.

اما ماسک مناسب فقط برای موقعیت‌های خارج از خانه نیست: اگر بیمارید  یا اگر قصد دارید از یکی از اعضای خانواده‌ای که مبتلا به کووید-۱۹ شده‌اند مراقبت کنید، به‌ویژه می‌خواهید که PPE مناسب برای جلوگیری از گسترش در دسترس باشد. 

تست‌های کووید را در خانه بخرید تا آماده باشید

اگرچه آزمایش‌های واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) استاندارد طلایی برای تشخیص عفونت‌های کووید محسوب می‌شوند، عاقلانه است که آزمایش‌های کووید را در خانه نیز در اختیار داشته باشید. این تست‌های خانگی کووید (که گاهی به عنوان تست‌های سریع خانگی یا تست‌های آنتی ژن در خانه شناخته می‌شوند) به اندازه تست‌های PCR حساس نیستند، اما می‌توانند در چند موقعیت مفید باشند.

اول: این تست‌های خانگی در افرادی که علائم را نشان می‌دهند حساس‌تر هستند و در هفته اول علائم دقیق‌تر هستند. بنابراین اگر احساس بیماری می‌کنید و یک آزمایش در خانه دارید، می‌توانید آن را به عنوان اولین قدم برای تشخیص عفونت احتمالی کووید بردارید. طبق همین تحقیقات، "آزمایش های آنتی ژن ممکن است برای شناسایی شیوع یا انتخاب افراد دارای علائم برای آزمایش بیشتر با PCR مفید باشد.

" توجه داشته باشید که حتی با آزمایش آنتی ژن منفی، به این معنا نیست که شما به کووید آلوده نیستید—برای اینکه مطمئن شوید، آزمایش PCR بهترین گزینه است.

یکی دیگر از موارد مثبت تست‌های خانگی دریافت سریع نتایج آزمایش می‌تواند به آزمایش‌کنندگان بدون علامت کمک کند تا با خیال راحت‌تر دور هم جمع شوند. می‌توانید و باید قبل از دور هم جمع شدن با دوستان یا خانواده در داخل خانه، خود را آزمایش کنید .به خصوص اگر فردی در مهمانی به دلیل قرار گرفتن در یک گروه پرخطر در گروه قرار بگیرد.

"اینکه همه یک آزمایش سریع خانگی انجام دهند تا مطمئن شوند منفی هستند، مشکل است. از طرفی احتمال ظهور یک فرد عفونی در جمع وجود دارد اما این آزمایش این احتمال را کاهش می دهد و یک لایه حفاظتی اضافی ایجاد می کند."

محل آزمایش PCR محلی خود را پیدا کنید

از آنجایی که آزمایش‌های PCR واقعاً راهی برای تأیید تشخیص کووید است، عاقلانه است که مکانی را در نزدیکی خود پیدا کنید که آزمایش‌ها را انجام دهد.

 به خاطر داشته باشید که بسیاری از مکان‌ها می‌توانند آزمایش کووید را ارائه دهند، از جمله مراکز مراقبت فوری، داروخانه‌ها، و سایر امکانات پزشکی یا کلینیک‌ها.

یک نکته: باید مکان‌هایی را که می‌توانید پیاده یا رانندگی کنید، اولویت‌بندی کنید، زیرا اگر علائم COVID-19 را تجربه می‌کنید، نباید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. 

برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض احتمالی بیماری ، یک گزینه یا مرکز تست در مسیر رانندگی یا در فضای باز را انتخاب کنید که به‌خاطر زمان‌های انتظار کوتاهش شناخته می‌شود، سپس برنامه‌ریزی کنید که با کیفیت‌ترین ماسکی را که می‌توانید تحمل کنید، بپوشید.

 یک دماسنج و پالس اکسیمتر داشته باشید

خود نظارتی بر علائم خفیف می‌تواند به شما کمک کند در صورت مثبت بودن آزمایش کووید-۱۹ در تاریخ‌های بعدی، از مراکز پزشکی شلوغ دوری کنید و  خود را در خانه قرنطینه نگه دارید. ممکن است قبلاً یک دماسنج داشته باشید که می‌تواند به شما در حفظ دمای بدن کمک کند، اما باید یک پالس اکسیمتر نیز خریداری کنید، دستگاهی که درصد اکسیژن خون شما را اندازه‌گیری می‌کند، که در موارد شدید کووید-۱۹ ممکن است کاهش یابد. در برخی موارد، این مورد می‌تواند قبل از اینکه دچار مشکل تنفسی شوید، به شما در مورد سطوح پایین اکسیژن هشدار دهد - نشانه‌ای که در اسرع وقت به اکسیژن درمانی نیاز دارید.

این مهم‌ترین ابزاری است که می‌توانید در صورت مثبت بودن آزمایش کووید-۱۹ داشته باشید و باید در خانه ایزوله شوید، می‌گوید. روند نزولی را شناسایی کنید. 

تجهیزات ضروری را ذخیره کنید

چه علائم داشته باشید یا بدون علامت باشید آخرین کاری که می‌خواهید پس از مثبت شدن آزمایش کووید-۱۹ انجام دهید این است که برای گرفتن یک کیت سلامتی به داروخانه بروید. به گفته CDC، برای اطمینان از اینکه به خوبی مجهز هستید، اکنون زمان آن است که کمدهای دارویی خود را با مسکن هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن پر کنید. همچنین باید مطمئن شوید که مایعات کافی در دسترس دارید (اکنون ممکن است زمان خرید یک بطری آب بزرگ باشد، اگر قبلاً ندارید)و برنامه ریزی کنید که به اندازه کافی استراحت کنید، اگر زمان آن فرا رسید.

شاید بخواهید داروهای جدید مجاز برای استفاده اضطراری - مانند داروهای ضد ویروسی Paxlovid (از فایزر) و مولنوپیراویر (از Merck) را در خانه نگه دارید،که این کار اشتباه است. این داروها خطرات جدی برای خود دارند. اگر آزمایش شما برای ویروس مثبت بود، باید فوراً با پزشک مراقبت های اولیه خود تماس بگیرید،آنها می توانند به شما در تعیین دوره درمان ایده آل کمک کنند، ممکن است درمان شامل قرص کووید۱۹ باشد.
علاوه بر داروها و سایر لوازم، باید مواد ضدعفونی کننده یا محصولات ضدعفونی کننده و همچنین صابون نیز تهیه کنید. به‌ویژه اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان مبتلا به کووید باشید.

برنامه ای برای قرنطینه تهیه کنید

 قرنطینه پس از قرار گرفتن مشکوک یا تایید شدن بیماری کووید انجام می شود، در حالی که ایزوله در مورد عفونت تایید شده رخ می دهد.

برای همه، صرف نظر از وضعیت واکسیناسیون، CDC توصیه می‌کند پس از مثبت شدن آزمایش کووید-۱۹، پنج روز در خانه بمانید. اگر بعد از پنج روز هیچ علامتی نداشتید یا علائمتان برطرف شد، می‌توانید خانه را ترک کنید، اما از شما خواسته می‌شود تا پنج روز دیگر در مکان‌های عمومی یا اطراف دیگران با ماسک بمانید.

 یکی از علائمی که در اینجا باید به آن توجه کرد تب است: CDC می گوید اگر هنوز تب دارید پس از پنج روز به ایزوله ادامه دهید و تا زمانی که تب شما برطرف نشد از خانه خارج نشوید.

اگر در معرض کووید ۱۹ قرار گرفته اید، وضعیت واکسن شما اهمیت دارد. طبق گفته CDC، اگر یک دوز تقویت کننده دریافت کرده اید، یا اگر واکسن mRNA را کمتر از شش ماه پیش دریافت کرده اید، یا واکسن J&J را کمتر از دو ماه پیش دریافت کرده اید، باید به مدت ده روز در اطراف دیگران ماسک بزنید و آزمایش کنید.

روز پنجم برای افرادی که واکسینه نشده اند، یا هنوز یک تقویت کننده دریافت نکرده اند (و واکسن mRNA خود را بیش از شش ماه پیش، یا واکسن J&J خود را بیش از دو ماه پیش دریافت کرده اند)، CDC پیشنهاد می کند پنج روز در خانه بمانند، در روز پنجم آزمایش کنند. و سپس به مدت پنج روز دیگر در ملاء عام از ماسک استفاده کنید.
۳۰ دسامبر ۲۰۲۱
Health


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز