title
کد خبر: 206668
00
اششتباهاتی که51درصد ایرانیان انجام می دهند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آخرین مطالعه سال ۱۴۰۰ در گروه سنی ۱۸ تا ۶۵ سال نشان می دهد که یک سوم جمعیت فعال کشور کلسترول بالا، ۴۰ درصد مردان و ۳۶ درصد زنان اضافه وزن دارند و ۵۱ درصد جمعیت تحرک بدنی کافی ندارند.

به گزارش بهداشت نیوز، زهرا عبداللهی روز دوشنبه در وبینار ضرورت توجه به تغذیه کارکنان افزود: بیماری های غیرواگیر علت ۶۰ درصد مرگ ها در جهان و ۷۶ درصد مرگ ها در ایران است. این وضعیت در همه کشورهای با درآمد بالا، متوسط و پایین از جمله در ایران که درآمد متوسط دارد، یک روند افزایشی دارد.

وی با بیان اینکه الگوی غذایی نامناسب اولین ریسک فاکتور و اولین دلیل مرگ هاست، ادامه داد: ۱۰ عامل از ۱۹ عامل مرگ در بیماری های غیرواگیر مربوط به تغذیه است و در یک مطالعه که در ۱۹۵ کشور توسط ۱۳۰ محقق از ۴۰ کشور جهان انجام شد، رژیم غذایی نامناسب با ۱۱ میلیون قربانی اولین عامل خطر مرگ در جهان شناخته شده و یک پنجم مرگ ها را در جهان داراست.


فوت ۳۹۰ هزار نفر در ایران بر اثر بیماری های غیر واگیر در سال ۲۰۴۰ 

عبداللهی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۷، ایران ۲۹۹ هزار مورد مرگ داشته که این رقم در سال ۲۰۴۰ میلادی به حدود ۸۰۰ هزار مورد می رسد که ۳۹۰ هزار مورد آن ناشی از بیماری های غیرواگیر خواهد بود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: بار اقتصادی ناشی از بیماری های غیرواگیر سالانه معادل ۴۴۶ هزار میلیارد تومان یعنی معادل سه درصد تولید ناخالص ملی (GDP) و هزینه غیرمستقیم این بیماری ها معادل ۲۳۸.۲ هزار میلیارد تومان در کشور خواهد بود.


ایرانیان ۲ برابر مقدار توصیه شده نمک مصرف می کنند

وی با بیان اینکه ایرانیان ۹.۷ گرم در روز یعنی دو برابر مقدار توصیه شده که مصرف روزانه پنج گرم نمک است، بیشتر نمک مصرف می کنند، افزود: با افزایش مصرف سبزی و میوه، کاهش مصرف روغن، کاهش اسید چرب اشباع و افزایش تحرک بدنی و کنترل وزن شاهد کاهش ۲۷ درصدی غیبت در کار، کاهش ۲۶ درصدی هزینه های مراقبتی و کاهش ۳۲ درصدی هزینه های ناتوانی و معلولیت ناشی از بیماری ها خواهیم بود.

عبداللهی با اشاره به اشتغال حدود ۸.۵ میلیون کارمند در دستگاه های مختلف اظهار داشت: بر اساس بند ۸ مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در اسفند ۹۴ دستگاه های اجرایی مکلف به تدوین برنامه عملیاتی بهبود وضعیت سلامت کارکنان خود بر اساس بسته پایه خدمات سلامت کارکنان دولت که مسئولیت تهیه آن به وزارت بهداشت محول شده است، هستند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تشکیل کمیته راهبردی بهبود تغذیه کارکنان متشکل از نمایندگان دستگاه های اجرایی، ابلاغ بسته اجرایی تغذیه کارکنان، تدوین برنامه عملیاتی بهبود تغذیه کارکنان در هر دستگاه اجرایی، برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت در زمینه تغذیه سالم، اجرای دستورالعمل تغذیه در غذاخوری ها، پایش و نظارت بر کیفیت تغذیه در غذاخوری ها و پایش اجرای برنامه از طریق دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی (ساغ) را خواستار شد.


مرتبط ها
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز