title
کد خبر: 206239
00
آگهی/معرفی انواع سرطان و علائم آنها

آشنایی با انواع سرطان و روشهای درمان آن باعث می شود تا سبک زندگی سالمتری را برای خود انتخاب کنید و از سلامتی خود به نحو شایسته ای مراقبت کنید.

به گزارش بهداشت نیوز،بدن ما انسانها از میلیاردها ها سلول تشکیل شده است. داخل هر سلول ژن ها قرار دارند و دستورات لازم را به سلول می دهند. با مختل شدن عملکرد ژن ها، رفتار سلول ها نیز تغییر کرده و باعث ایجاد مشکلاتی در بدن می شود. سلول های غیر طبیعی در خون یا سیستم ایمنی بدن جریان پیدا می کند و در نهایت به تومور بدخیم یا سرطان تبدیل می شود.

انواع سرطان
سرطان همچون بسیاری از بیماری ها انواعی دارد و راه های درمان آن نیز متفاوت است. عمده سرطان‌ها با جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی بهبود می‌یابند. در ادامه به تشریح چند سرطان شایع می پردازیم.

سرطان سینه

در این نوع از سرطان سلولهای سرطانی شروع به رشد خارج از کنترل در ناحیه پستان می کنند. سرطان سینه جزء شایع ترین انواع سرطان ها در میان زنان است. در برخی موارد مردان نیز به سرطان پستان مبتلا می شود اما باید بگوییم که سرطان پستان در میان مردان بسیار نادر است اما در هر حال وجود دارد.

برای پیشگیری از این نوع سرطان لازم است به صورت منظم خودآزمایی کنید. به این صورت که با تست دستی ناحیه پستان تغییرات در آن را مورد بررسی قرار داده و هرگونه توده یا درد در پستان را به پزشک خود گزارش دهید.

از علائم سرطان پستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم، فرورفتگی پوست، درد، چرخش نوک پستان به داخل و مواردی از این دست را اگر در تست خودآزمایی مشاهده نمودید می تواند از علائم سرطان پستان باشد.

سرطان مغز
این سرطان همانطور که از نامش پیداست بیماری است که در سلول های مغزی به وجود می آید. از علائم آن می توان به فشار در قسمت جمجمه، سردرد صبح گاه، تهوع و استفراغ، اختلال در حافظه، گیجی و مواردی از این دست اشاره کرد. پزشکان برای درمان این بیماری از جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی کمک می گیرند. به طور مثال در عمل جراحی سعی می شود سلول های سرطانی را از بافت سالم جدا کند. البته در برخی از بیماران ممکن است این عمل خطرناک باشد، چرا که ممکن است به علت شرایط بیمار و مکان تومور، سلول‌های حیاتی مغز آسیب دیده و منجر به عوارض زیاد و حتی مرگ شود.

سرطان ریه
سرطان ریه از نظر مرگ و میر و گرفتن جان انسانها جزء رتبه های اول در جهان محسوب می شود. سالانه افراد زیادی در جهان در اثر سرطان ریه جان خود را از دست می دهند. متاسفانه در بسیاری از موارد به دلیل آشکار نبودن علائم بیماری، اغلب بیماران پس از گسترش بیماری در بدن به پزشک مراجعه کرده و روند درمان دیرتر شروع می‌شود.

اغلب علائم این بیماری شامل موارد تنفسی از جمله سرفه های مزمن، تنگی نفس، عفونت، گرفتگی صدا و ... می باشد. سایر علائم سرطان ریه به شرح زیر است:

تغییر رنگ و مشاهده خون در خلط سینه
خستگی مفرط
بی اشتهایی
احساس درد در ناحیه سر، استخوان و مفاصل
شکستگی های بی دلیل استخوان
از دست دادن تعادل در راه رفتن
کاهش یا از دست دادن حافظه به صورت موقتی
کاهش وزن بدون علت
سرطان رحم
شایع ترین نوع سرطانی دستگاه تولید مثل زنان سرطان رحم نام دارد. با رشد سلول های سرطانی توده ای در داخل رحم ایجاد شده و باعث ایجاد اختلال در روند طبیعی رحم می شود. دو نوع سرطان رحم به نام های آدنوکارسینوم و سارکوم وجود دارد و درمان هرکدام با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال درمان سرطان کارسینوم آندومتر به درجه تومور و میزان نفوذ آن به درون رحم و وسعت بیماری بستگی دارد.

سرطان معده

معمولا سرطان معده در مراحل اولیه بی علامت یا کم علامت است. سرطان معده می تواند در بخشهای مختلف معده ایجاد شود. برای تشخیص سرطان معده می توانید آزمایشهای خاصی را انجام دهید که بنابر هر کشور و منطقه ای به شیوه ای متفاوت انجام می شود. سرطان های معده بر اساس میزان گسترش تومور به چند دسته تقسیم می شود. سرطان معده زودرس (اولیه)، سرطان معده بالقوه قابل جراحی، سرطان معده منطقه ای (غیر قابل جراحی) و سرطان متاستاتیک.

برای پیشگیری از سرطان معده موارد زیر را رعایت کنید:

غذای سالم بخورید (غذاهای بسیار شور، ترش یا گوشت های فراوری شده می تواند ابتلا شما به سرطان معده را افزایش دهد)

کنترل وزن و جلوگیری از اضافه وزن

سیگار کشیدن ممنوع

سرطان روده بزرگ
یکی دیگر از شایع ترین سرطان ها در ایران سرطان روده بزرگ است و متاسفانه روز به روز شاهد کاهش سن بیماری ابتلا به این بیماری هستیم. از این سرطان به طور خلاصه به نام سرطان روده نیز نام برده می شود. میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ بیشتر از سرطان روده باریک است. برخی عواملی که بر ابتلا شما به سرطان روده تاثیرگذار است شامل موارد زیر است:

افزایش سن و اضافه وزن

جنسیت (معمولا مردان بیشتر از زنان مبتلا به سرطان روده بزرگ می شوند)

اگر در خانوادتان سابقه ابتلا به سرطان وجود دارد احتمال ابتلا شما به این سرطان بیشتر است

اگر به بیماری های نادر و در عین حال ارثی مبتلا هستید باید برای تشخیص سرطان تست های سرطان روده بزرگ را انجام دهید

اگر زندگی کم تحرکی دارید باید حتما سبک زندگی خود را تغییر دهید تا میزان ابتلا شما به سرطان روده بزرگ کاهش یابد.

سرطان تیروئید
سرطان تیروئید در خانم ها بیشتر از اقایان است. به طوری که خانم ها 3 برابر آقایان به این سرطان مبتلا می شوند و اغلب پس از 30 سالگی به سراغتان می آید. تیروئید در جلوی حلق و در قسمت پایین آن قرار دارد. ابتلا به سرطان تیروئید با تورم گردن همراه است اما عملکرد تیروئید تغییری نمی کند. افرادی که دارای شرایط زیر هستند بیشتر به این نوع سرطان مبتلا می شوند:

جنسیت مونث بیشتر از مذکر در خطر ابتلا است

سابقه گواتر یا بزرگی غده تیروئید

سابقه خانوادگی

کمبود ید

چاقی و اضافه وزن

سرطان پرستات
یکی از شایع ترین انواع بیماری سرطان در میان مردان سرطان پروستات است. اگر در دفع ادرار خود مشکل دارید، یا خون در ادرار می بینید، به درد شکم یا آلت تناسلی مبتلا شدید می توان همه اینها را نشان دهنده وجود سرطان پروستات در بدن شما دانست.

راههای پیشگیری از سرطان
برای در امان ماندن از بیماری سرطان باید عادت های غلط در زندگی را کنار گذاشته و سبک زندگی سالم را انتخاب کنید. با رعایت تعادل در کار، استراحت و برنامه غذایی خود می توانید احتمال ابتلا به سرطان را به صفر برسانید. در ادامه به معرفی راههای پیشگیری از سرطان می پردازیم:

تعادل وزن خود را حفظ کنید و از داشتن اضافه وزن دوری کنید. چراکه اضافه وزن و چاقی با احتمال ابتلا به سرطان رابطه مستقیم دارد.
برنامه ورزشی روزانه و هفتگی منظم بچینید تا بدن سالم تری داشته باشید.
از انواع غلات، سبزیجات، پروتئین و کلسیم، میوه های تازه و حبوبات به اندازه کافی در برنامه غذایی خود استفاده کنید.
از مصرف غذاهای فست فودی و فرآوری شده خودداری کنید.
از گوشت قرمز به میزان زیاد استفاده نکنید.
تا حد امکان خوردن نوشابه و انواع نوشیدنی های قند دار را به حداقل برسانید.
از مصرف الکل به شدت خودداری کنید.
اگر مادر هستید و فرزند نوزاد دارید باید بدانید که شیر دادن به نوزاد شما را در برابر سرطان سینه مقاوم می کند.
زیاد آب بنوشید. حداقل 8 لیوان در روز نیاز بدن به آب است.
از تلفن همراه کمتر استفاده کنید. ممکن است تلفن های همراه امواجی سرطان زا داشته باشند و بهتر است هنگام صحب کردن آن را از سر خود دور بگیرید یا هندزفری استفاده کنید.
لباسهای خود را به خشک شویی هایی که از ماده پرکلرواتیلن استفاده می کنند ندهید. چراکه ماده ای به شدت سرطان زاست.
از کلسیم در برنامه غذایی خود بیشتر استفاده کنید.
اگر عارضه یا دردی در بدن خود حس کردید به دکتر مراجعه کنید و نگذارید شدت پیدا کند.
قرار گرفتن در معرض امواج و مواد شیمیایی یا سمی یکی دیگر از موارد اصلی ابتلا به سرطان است.
اگر مواد مخدر یا تنباکو استفاده می کنید باید بدانید که احتمال ابتلا شما به سرطان چندین برابر یک فرد معمولی است.
از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب خودداری کنید.
اگر سابقه سرطان در خانواده شما وجود دارد حتما به پزشک خود اطلاع داده و آزمایش های لازم را انجام دهید تا بتوانید در مراحل اولیه بیماری را تشخیص دهید.
به افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند توصیه میکنیم در فواصل منظم (مثلا هر 6 یا 12 ماه) تست ها و آزمایشات لازم را انجام دهند.
راه های درمان سرطان
اگر سرطان در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود احتمال بهبود آن بیشتر است. جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و ایمونوتراپی از جمله راههای درمان سرطان است.

جمع بندی
در این نوشتار عمدتا به موضوع سرطان، انواع آن و روشهای پیشگیری از آن پرداختیم. برای پیشگیری از ابتلا به سرطان لازم است سبک زندگی خود را تغییر داده و سالم زندگی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سرطان و روشهای درمانی آن اینجا کلیک کنید تا با بهترین متخصصین رادیوتراپی و انکولوژی آشنا شده و مراحل درمانی را با موفقیت پشت سر گذاشته و سلامتی خود را بدست آورید. 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز