title
کد خبر: 204849
00
نکات طلایی برای  تزریق دز سوم واکسن کرونا

با آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در کشور تعداد زیادی از مردم با سوالات فراوانی در این خصوص مواجه شدند و در این گزارش به چند سوال اساسی در این باره پاسخ داده شده است.

به گزارش بهداشت نیوز،  با آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در کشور تعداد زیادی از مردم با سوالات فراوانی در این خصوص مواجه شدند و در این گزارش به چند سوال اساسی در این باره پاسخ داده شده است.

تفاوت دز سوم و دز یادآور واکسن چیست؟

آمیتیس رمضانی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان در دز یادآور نوع واکسن را تغییر داد؟، گفت: ترجیحا بهتر است همان واکسنی که در دز‌های اول و دوم دریافت شده است، در دز یادآور تزریق گردد و نکته مهم در این خصوص این است که دز سوم با دز یاد آور تفاوت دارد و دز یادآور تقویت کننده سیستم ایمنی است، اما دزی که قرار است به افراد بالای ۶۰ سال تزریق  شود، دز سوم است نه دز یادآور؛ چرا که بر طبق مشاهدات به این نتیجه رسیدیم که در افراد بالای ۶۰ سال که دو دز واکسن سینوفارم را تزریق کرده اند، آنتی بادی به مقدار زیادی ایجاد نشده و مقدار آن هم به سرعت افت می‌کند.

وی ضمن اشاره به اینکه این مسئله برای افراد بالای ۶۰ و بیماران نقص ایمنی بیشتر است و از این رو برای اشخاص زیر ۶۰ سال توصیه‌ای جهت تزریق دز سوم نداریم، ادامه داد: ما قصد داریم این دز را به عنوان دز سوم خود واکسن تزریق کنیم تا ایمنی اولیه خوبی ایجاد شود و سپس ممکن است برای دز یادآور بگوییم می‌توانند نوع و پلتفرم واکسن خود را تغییر دهند، اما در حال حاضر باید واکسن از همان نوعی باشد که در دز‌های اول و دوم تزریق شده و نمی‌توان نوع آن را تغییر داد.

 

فاصله مناسب بین تزریق دز دوم و سوم

دبیر متخصصین عفونی کشور در خصوص فاصله مناسب بین تزریق دز دوم و سوم افزود: برای اشخاص بالای ۶۰ سال توصیه می‌شود که ۴ ماه بعد از تزریق دز دوم دز سوم را تزریق کنند و این زمان در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای یک ماه است و آن‌ها باید یک ماه بعد از تزریق دز دوم دز سوم را دریافت کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا توصیه می‌شود که افراد تست آنتی‌بادی بدهند و آن‌هایی مقدار آنتی‌بادی کمی داشتند به تزریق دز سوم اقدام کنند؟، اظهار کرد: بهتر است همه افراد بالای ۶۰ سال که واکسن از نوع ویروس کشته شده زده اند، دز سوم را دریافت کنند چرا که این تصمیم بر اساس مطالعاتی که در کشور ایران و حتی سایر کشور‌ها انجام شده، گرفته شده است و خود کشور چین هم اعلام کرده است که واکسن سینوفارم برای افراد ۱۸ تا ۶۰ سال کارایی دارد و همچین در صورت تشکیل آنتی‌بادی هم به سبب جهش‌هایی که در ویروس رخ می‌دهد، نیاز به مقدار آنتی‌بادی قابل توجهی است.

 

ضرورت تزریق دز یادآور برای همه افراد بالای ۱۸ سال

حمید عمادی کوچک در گفت‌وگو با میزان در خصوص ضرورت تزریق دز یادآور برای همه افراد بالای ۱۸ سال گفت: از آنجایی که ممکن است به سبب ایجاد جهش جدید اومیکرون در جهان شاهد یک اپیدمی دیگر باشیم و همچنین با توجه به اینکه تنها سلاح ما برای مقابله با ویروس کووید واکسن است تصمیم گرفتیم که همه افراد بالای ۱۸ سال دز یادآور تزریق کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی ضمن اشاره به اینکه دیده شده است که ابتلا به این سویه جدید در افرادی که واکسینه شده بودند، شدید نبوده و علت جدی شدن این ویروس در کشور آفریقای جنوبی عدم پوشش بالای واکسیناسیون بوده است، ادامه داد: در صورت تزریق واکسن با گذشت ۶ ماه سطح آنتی بادی افت می‌کند و میزان ایمنی بخشی واکسن کاهش می‌یابد و برای اینکه میزان اثربخشی واکسن‌ها در بدن مردم کشورمان همچنان بالا باشد و بتوانیم در صورت بروز اپیدمی با آن مقابله کنیم و مانع از این شویم که موج جدید بیماری مانند موج قبلی جدی و خطرناک باشد، این تصمیم را گرفتیم.

 

چه واکسنی برای تزریق در دز یادآور مناسب است؟

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که چه واکسنی برای تزریق در دز یادآور مناسب است؟، توضیح داد: در دز بوستر محدودیت‌ها کمتر شده است و اینکه دقیقا برای هر فردی با توجه به نوع واکسنی که تزریق کرده است چه نوع واکسنی برای دز بوستر مناسب است در آینده مشخص می‌شود، اما به طور کلی واکسن‌هایی برای تزریق دز یادآور مناسب هستند که عوارض کمتری ایجاد می‌کنند. نظیر سینوفارم، پاستووک و برکت که عارضه بسیار کمی برای دریافت کنندگان به وجود آوردند و در عین ایمنی بخشی مناسب کم خطرترین واکسن‌ها بوده اند.

 

بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است؟

مسعود مردانی در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سوال که بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است؟، گفت: توصیه اصلی ما این است که همه افرادی که دو دز واکسن را دریافت کرده اند در موعد مقرر اقدام به تزریق دز سوم کنند چرا که ثابت شده است که بین ۴ تا ۶ ماه بعد از دریافت دز دوم سطح آنتی بادی افت می‌کند و از این رو افراد در معرض ابتلا قرار می‌گیرند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: این امر که بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است به این موضوع بستگی دارد که افراد در دز‌های اول و دوم چه نوع واکسنی را تزریق کرده اند و اگر همان واکسنی که در دز‌های اول و دوم مورد استفاده قرار دادند، در دسترسشان است بهتر است همان را دریافت کنند و چنانچه آن واکسن در دسترس نبود این امکان وجود دارد که از پلتفرم‌های دیگر استفاده نمایند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به اینکه در برخی موارد تغییر نوع واکسن در دز سوم سبب افزایش میزان سطح آنتی بادی آزاد شده می‌گردد، افزود: بیشتر مردم ما واکسن سینوفارم که نوع ویروس غیرفعال شده است را تززیق کرده اند و اگر این واکسن در اختیارشان قرار گرفت می‌توانند مجددا همان را دریافت کنند و چنانچه در دسترسشان نبود این امکان وجود دارد که از واکسن‌هایی با پلتفرم‌های دیگر همچون آسترازنکا، اسپایکوژن و پاستووک که واکسن پروتئینی است و به نظر می‌رسد، اثربخشی مناسبی داشته باشد، استفاده کنند.

منبع: میزان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز