title
کد خبر: 202637
00
دانش آموزان چگونه برای حضور ایمن در مدارس آموزش می‌بینند؟

باید به واسطه مدرسه و نظام اموزشی و همچنین با همکاری خانواده‌ها آموزش حضور ایمن برای دانش آموزان در راس اولویت‌ها قرار گیرد.

به گزارش بهداشت نیوز، آموزش حضوری نظم و انظباتی دارد، فضا و مکان آموزشی است و تمرکز دانش آموزان در این فضا بیشتر است، درحالی که در آموزش مجازی این گونه نیست، همین امر که دانش آموز در خانه آموزش می‌بیند این را به ذهن او متبادر می‌کند که اهمیت و اولویت آن ناچیز است.

با توجه به تجربه دوساله از آموزش مجازی و هویدا شدن ضعف‌های آن، آموزش و پرورش با توجه به روند کاهشی بیماری و انجام واکسیناسیون برای آموزش حضوری از آغاز سال تحصیلی برنامه ریزی کرده است و برای آن نیز دستورالعمل‌های لازم الاجرا تدوین کرده است.

اگرچه که دستورالعمل‌های ابلاغی باید از سوی مدارس مورد توجه قرار گیرد، اما آنچه اهمیت دارد این موضوع است که، آموزش و پروش چه برنامه‌هایی برای آموزش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دانش آموزان دارد و به نوعی چه تمهیداتی برای ان اندیشیده است.

استفاده از پلتفرم شاد برای آموزش حضور ایمن در مدرسه
اعظم گودرزی سرپرست دفتر سلامت و تندرستی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با میزان درمورد آموزش نحوه حضور ایمن دانش آموزان در مدرسه، گفت:به طور ویژه در شبکه آموزش دانش آموزی (شاد) پلتفرمی داریم تحت عنوان سلامت که در آن در قالب سه کانال به آموزش کادر اجرایی مدارس و دانش آموزان می‌پردازیم.

وی ادامه داد:یکی از کانال‌های ما تحت عنوان مراقبین سلامت است که شامل ۵۶۰ هزار عضو است که این اعضا شامل کادر اجرایی مدارس مدیران و مراقبین سلامت است.

گودرزی گفت:دو کانال دیگر تحت عنوان بهداشت، تغذیه و سبک زندگی سالم با ۱ میلیون و هفتصد هزار اعضای دانش آموز و همچنین کانال ایمنی و محیط زیست نیز از دیگر کانال‌های ما د راین حوزه است.

وی گفت:عمده محتوای مورد استفاده در این کانال‌ها که به طور روزانه نیز انجام می‌گیرد مورد تایید وزارت بهداشت و دفتر بهداشت مدارس در این وزارتخانه تنظیم شده است، با محور ترغیب دانش آموزان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، انجام واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی است.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی آموزش و پرورش گفت: گاهی نیز در این کانال‌ها نظر سنجی نیز در مورد انجام واکسیناسیون از دانش آموزان انجام می‌شود تا بدین وسیله نیز بتوانیم از میزان دانش آموزان واکسینه شده و همچنین دانش آموزانی که واکسینه نشده اند آگاهی حاصل کنیم و دیدگاه‌های آنان را در این زمینه نیز بدانیم.
 
تهیه اطلس واکسیناسیون برای پایش سطح ایمنی  دانش آموزان 
وی در مورد این سوال که آیا پایشی به صورت مستمر از واکسیناسیون دانشجویان و معلمان و کادر مدرسه وجود دارد یا خیر گفت: در حال تهیه اطلس واکسیناسیون در آموزش و پرورش هستیم تا بدین وسیله مدرسه به مدرسه بررسی کنیم که چه تعداد از دانش آموزان و معلمان و همچنین سایر کادر مدرسه واکسیناسیون انجام داده اند یا خیر و در چه مرحله‌ای از واکسیناسیون قرار داریم.

چه کسانی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظارت می‌کنند؟
وی در پاسخ به این سوال که چه افرادی در مدرسه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظارت می‌کنند گفت:مراقبین سلامت در مدارس به عنوان ناظرین پروتکل‌های بهداشتی خدمت رسانی می‌کنند، این افراد مربیان بهداشت هستند که ۹۰ درصد از آن‌ها در مدارس ابتدایی مشغول به فعالیت هستند در سایر مدارس نیز از افراد علاقمند به حوزه سلامت که به عنوان رابطان سلامت مشغول به فعالیت هستند و از سوی مدیران مدرسه برای انجام این مهم که معمولا از معاونین نیز هستند به این امر مشغول می‌باشند.

خانواده‌ها نیز برای رعایت پروتکل‌ها بازوی کمکی باشند
زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان درمورد آغاز آموزش حضوری درکشور، گفت:ما باید شرایط موجود را درک کنیم و با این موضوع کنار بیاییم، ما باید به زندگی عادی برگردیم و زیست کرونایی در شرایط موجود را بیاموزیم.
وی گفت:والدین نیز باید در این خصوص در کنار کادر آموزشی قرار گرفته و به دانش آموزان کمک کنند، و آموزش‌هایی را پیش از حضور فرزندشان درمدرسه به او بدهند، همچنین ماسک اضافی برای فرزندان قرار داده و تغذیه او را شسته و آماده و بسته بندی شده در اختیار آن‌ها قرار دهند که دانش آموزان مجبور به خرید تغذیه نشوند.

وی گفت:همه باید تلاش کنیم که تا جای ممکن با رعایت شیوه نامه‌ها از شدت و شیب بیماری در کشور کاسته شود تا به شرایط عادی زیست اجتماعی برگردیم؛ و در نتیجه اینکه با آموزش نکات مهم در بستر مجازی و در آموزش‌های حضوری به دانش آموزان و الزام آن‌ها به رعایت پروتکل‌ها در جهت حفظ سلامتی آنان نه تنها موجبات استمرار آموزش حضوری و با کیفیت را فراهم می‌کند بلکه سلامت سایر اعضای جامعه انیز به ارمغان خواهد آورد.

با توجه به موضوع پاندمی بودن بیماری کرونا در صورت توجه همه اقشار جامعه به رعایت نکات بهداشتی و از جمله دانش آموزان که جامعه آماری بالایی را در جامعه به خود اختصاص می‌دهند، نه تنها نگرانی از جانب خانواده‌ها کاهش می‌دهد، بلکه بر کاهش شیب بیماری و بازگشت به شرایط عادی زندگی اجتماعی نیز موثر است. از این رو باید به واسطه مدرسه و نظام آموزشی و همچنین با همکاری خانواده‌ها آموزش حضور ایمن برای دانش آموزان در راس اولویت‌ها قرار گیرد.

 

منبع:میزان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز