title
کد خبر: 201927
00
تکنیک های ساده خانگی برای رفع آکنه بینی

جوش روی بینی یا آکنه بینی مسئله‌ای بسیار شایع است. ناحیه‌ی T صورت محل تجمع و تمرکز غدد چربی است و چربی زیادی تولید می‌کند، به همین دلیل گهگاه جوش‌هایی روی بینی ظاهر می‌شوند. جوش‌های روی بینی هم دردناک هستند و هم سرسخت و شاید بیشتر از یک هفته طول بکشد تا برطرف شوند.

به گزارش بهداشت نیوز، این جوش‌ها فقط بدترشان می‌کند. بنابراین می‌خواهیم به شما یاد بدهیم چگونه هر چه زودتر از شر این جوش‌های لجوج خلاص شوید، البته با کمک راهکارهای طبیعی و خانگی.

راهکارهای خانگی برای رفع جوش‌های روی بینی
پوست لیموترش
پوست لیموترش را به آرامی بفشارید جوری که عصاره‌ی آن خارج شود، فقط همین عصاره را به مدت ۵ دقیقه روی جوش‌هایتان بمالید، اجازه دهید حدود یک ربع بماند و سپس با آب خالی بشویید. روزی دو بار این کار را انجام دهید.
چرا؟ پوست لیموترش دارای خواص ضدمیکروبی است و تکثیر باکتری‌های روی پوست و باکتری‌هایی را که در حضور چربی رشد می‌کنند و سبب تشکیل آکنه می‌شوند کاهش می‌دهد.

یخ
شما به چند تکه یخ و یک پارچه تمیز نیاز دارید. چند تکه یخ را در پارچه‌ای تمیز بپیچید و به آرامی آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی جوش‌ها فشار دهید. این کار را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.
چرا؟ یخ از دوران باستان برای کاهش درد و تورم (به سبب منقبض کردن رگ‌ها) و التهاب به کار می‌رفته است. این کار می‌تواند تسکین موقتی ایجاد کرده و ظاهر و قرمزی جوش را کمتر کند.

روغن درخت چای
شما به یک تا دو قطره روغن درخت چای و یک قاشق غذاخوری روغن حامل نیاز دارید. این دو روغن را با هم ترکیب کرده و آن را روی جوش‌هایتان بزنید، بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. روزی دو بار این کار را انجام دهید.
چرا؟ روغن درخت چای به عنوان یک عنصر ملایم اما موثر می‌تواند آکنه‌های نه چندان سرسخت را به طور موثر پاکسازی نماید یا از قرمزی و التهابشان کم کند.

منافذ روی بینی بزرگ‌تر از منافذ دیگر قسمت‌های صورت‌اند. بنابراین باکتری‌ها و آلودگی‌ها و چربی راحت‌تر در این منافذ گیر می‌افتند و باعث جوش می‌شوند

ویچ هازل یا عنبرسائل
شما به یک قاشق مرباخوری روغن عنبرسائل و یک تکه پنبه نیاز دارید. با کمک پنبه، عنبرسائل را روی جوش‌هایتان بزنید و بگذارید خشک شود، ۱۵ دقیقه بعد بشویید. روزی یک بار این کار را انجام دهید.
چرا؟ عنبرسائل دارای تانین است که معمولا برای کاهش جوش و آکنه به کار می‌رود. روغن این گیاه، قرمزی و التهاب را کاهش می‌دهد.

خمیر دندان
فقط کافیست مقدار کمی خمیردندان (اندازه یک نخود) را روی جوشتان بگذارید تا ۳۰ دقیقه بماند، سپس با آب سرد بشویید. روزی یک بار این کار را انجام دهید.
چرا؟ خمیردندان دارای جوش شیرین و دیگر موادی است که می‌توانند جوش را خشک کنند. البته این شیوه از نظر علمی ثابت نشده است و جزو توصیه‌های اکید نیست، اما می‌توانید امتحان کنید. دقت داشته باشید که خمیردندان نباید برای کل صورت استفاده شود؛ فقط روی جوش.

دهان‌شویه 
شما به یک قاشق مرباخوری دهانشویه لیسترین و تکه‌ای پنبه نیاز دارید. با پنبه، مقداری دهانشویه لیسترین را روی جوشتان بزنید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید. بسته به اینکه جوشتان با چه سرعتی در حال خشک شدن است، روزی ۲ تا ۳ بار این کار را انجام دهید.
چرا؟ دهانشویه لیسترین حاوی عصاره‌های مانند منتول، اکالیپتول، الکل و دیگر مواد است که همگی خاصیت خشک کنندگی روی جوش‌ها دارند. این شیوه‌ را خیلی از افراد امتحان کرده‌اند و نتیجه گرفته‌اند اما هنوز مطالعه‌ای روی آن انجام نشده است.

زردچوبه و عسل
یک‌دوم قاشق مرباخوری زردچوبه را به یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کرده و خوب ترکیب کنید. سپس آن را به پوست مرطوب‌تان بزنید و بگذارید پنج دقیقه بماند و بعد با آب بشویید.
چرا؟ زردچوبه خاصیت ضدالتهابی دارد و کمک می‌‌کند جوش کوچک و جمع شود. ضمنا زردچوبه می‌تواند چربی اضافی پوست را بگیرد. عسل هم برای از بین بردن باکتری‌های جوش خوب است و خاصیت ضدمیکروبی دارد.

آرد نخود
یک قاشق غذاخوری آرد نخود را با آب مخلوط کرده و آن را به پوست تمیزتان بزنید و بگذارید ده دقیقه بماند، سپس با آب بشویید.
چرا؟ آرد نخود یک راهکار خانگی خوب برای رفع جوش است، خصوصا برای افرادی که پوست چرب دارند، زیرا آرد نخود می‌تواند چربی اضافی ترشح شده‌ی پوست را جذب کند. 

گلاب
گلاب را صبح و شب روی پوست‌تان اسپری کنید.
چرا؟ گلاب بابت خواص ضدالتهابی که دارد معروف است و می‌تواند جوش را جمع کند. علاوه بر این، گلاب به عنوان یک عامل تسکین دهنده می‌تواند قرمزی پوست ملتهب را کاهش داده و آن را آرام کند.

نعنا
عصاره‌ی نعنای تازه را شب به همه جای صورتتان بزنید تا بدون اینکه پوستتان خیلی خشک شود از شر جوش‌ها خلاص شوید.
چرا؟ برگ‌های نعنا سرشار از ویتامین A و C‌ هستند که هر دو برای پاکسازی پوست لازمند. 

ماست
با استفاده از یک برس کوچک، یک چهارم فنجان ماست ساده را به صورت‌تان بزنید، بگذارید ده دقیقه بماند تا خشک شود و سپس با آب بشویید.
چرا؟ ماست حاوی اسید لاکتیک است که می‌تواند پوست را از سلول‌های مرده پاکسازی کند. باکتری‌های موجود در ماست با خاصیت آنتی باکتریالی که دارند پوست را تمیز می‌کنند.

توجه:
تمام روش‌های گفته شده بر اساس تجربه و طب سنتی هستند و باید با احتیاط مصرفشان کنید. زیاده روی در هر یک از این راهکارها ممکن است عارضه را بدتر کند. بهترین کار این است که با پزشک مشورت کرده و داروهای تجویزی او را به کار ببرید و در کنار آن از روش‌های طبیعی هم کمک بگیرید. ضمنا برای پیشگیری از ظاهر شدن جوش و آکنه، توصیه‌هایی داریم:
. صورتتان را روزی دو بار با آب گرم و به آرامی بشویید.
. پوستتان را زیاد نسابید چون ضایعاتی که وجود دارند تحریک می‌شوند.
. از داروهای آنتی باکتریال تجویزی پزشک که حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید هستند استفاده کنید.
. از لوازم آرایشی چرب استفاده نکنید.
. از محصولات مراقبت از پوست و آرایشی ضدجوش استفاده کنید.
. مکررا به صورت و بینی خود دست نزنید چون این کار می‌تواند آلودگی‌ها را به پوستتان انتقال داده و باعث بروز جوش شود.
جوش و آکنه زمانی ظاهر می‌شود که آلودگی‌ها و چربی و باکتری‌ها در منافذ پوست گیر می‌افتند. اگر روی بینی‌تان مکررا جوش می‌زند، چند دلیل ممکن است داشته باشد:

علت‌های ایجاد جوش روی بینی
. منافذ روی بینی بزرگ‌تر از منافذ دیگر قسمت‌های صورت‌اند. بنابراین باکتری‌ها و آلودگی‌ها و چربی راحت‌تر در این منافذ گیر می‌افتند و باعث جوش می‌شوند.
. مراقبت نادرست از پوست یا استفاده از محصولانی که باعث ایجاد جوش و اکنه می‌شوند می‌توانند دلیل ظاهر شدن جوش‌های روی بینی باشند.
. منطقه T صورت، خصوصا بینی، چرب‌تر از سایر قسمت‌های صورت است زیرا غدد چربی بیشتری دارد و همین باعث می‌شود بینی چرب بوده و به راحتی جوش بزند.
. مصرف زیاد شیر پُرچرب هم می‌تواند دلیل بروز جوش و آکنه باشد.

منبع: تبیان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز