title
کد خبر: 201757
00
اختصاصی| اگر این 4ویژگی را دارید وسواسی هستید

برخی از افراد خودجوش ، برونگرا و عاشق بداهه پردازی هستند ، در حالی که برخی دیگر جدی تر ، رسمی و سازمان یافته هستند و  کسانی هم هستند که ویژگی های شخصیتی وسواسی را از خود بروز می دهند. اینگونه شخصیت هت بیش از حد سفت و سخت هستند و معمولاً منجر به درگیری های اجتماعی و ناراحتی شخصی می شود.

به گزارش سرویس ترجمه بعداشت نیوز ؛ کلمه وسواس معانی مختلفی دارد. به عنوان مثال ، شخصی که تمرکز زیادی بر روی یک ایده ، فعالیت یا رابطه دارد ، اغلب وسواسی نامیده می شود. با این حال ، این چیزی است که این اصطلاح در شرایط بالینی نشان می دهد.

شخصیت وسواسی

ما همچنین این حالت را به عنوان اختلال شخصیت وسواسی-اجباری می شناسیم. ویژگی اصلی آن الگویی پایدار  از افکار ، عواطف و اعمال است که با صلبیت ، کمال گرایی و نیاز به کنترل شناخته شده است.
این یک اختلال شخصیت است ، بنابراین ویژگی های فوق در هر زمینه از زندگی فرد ، چه شخصی و چه حرفه ای ، نمود پیدا می کند.

ویژگی های یک شخصیت وسواسی؟
شخصیت وسواسی در تعدادی از صفات قابل شناسایی ظاهر می شود. این نگرش ها گاهی اوقات در سطح پایین تری وجود دارد که با معیارهای تشخیصی مطابقت ندارد. با این حال ، آنها هنوز هم بسیاری از اشکالات این اختلال را ایجاد می کنند.

1. سازماندهی بیش از حد

سازماندهی در هنگام انجام وظایف مفید است و در صورت انجام صحیح وقت  خود را آزاد می کند. با این حال ، فردی با شخصیت وسواسی این کار را به حد افراط می رساند اما در عین حال از مزایای آن بی‌بهره است. به عنوان مثال ، آنها ممکن است زمان زیادی را برای پر کردن دستور کارها ، ایجاد برنامه ها و تنظیم یادآوری ها صرف کنند ، در حالی که وظیفه اصلی را کنار بگذارند.

2. کمال گرایی

افراد مبتلا به این اختلال شخصیت در هر کاری که انجام می دهند برای رسیدن به کمال تلاش می کنند و به خود اجازه هیچ خطایی نمی دهند. بنابراین ، این کار آنها را به انجام فعالیتهایی تحت فشار شدید سوق می دهد.

به همین دلیل است که آنها تمایل دارند سخت ترین موارد را به تعویق بیندازند. علاوه بر این ، آنها تمایل دارند که به طور مکرر خطاها را بررسی کنند ، و در بسیاری از موارد رعایت ضرب الاجل را برای آنها غیرممکن می کند.

3. انعطاف ناپذیری

این افراد به قوانینی دقیق و مشخص احتیاج دارند که آنها و سایر افراد باید از آن پیروی کنند. آنها فنی (در محل کار) ، اجتماعی  هستند ، بنابراین با همکاران ، اقوام و آشنایان سازگار نیستند.
علاوه بر این ، آنها معتقدند که دیگران توانایی رسیدن به استانداردهای بالای خود را ندارند و بنابراین خود را با وظایف بیش از حد سازگار می کنند. علاوه بر این ، آنها معتقدند که هر تخلف ارادی یا غیر ارادی باید مورد اشاره و مجازات قرار گیرد.

4. بیان عاطفی پایین

شخص وسواسی در تعاملات رسمی ، جدی و مودب است و بنابراین بیان عاطفی او کاهش می یابد. علاوه بر این ، آنها ممکن است از احساسات خود به خودی دیگران ناراحت باشند.

رشد شخصیت وسواسی

هر دو عامل ژنتیکی و عناصر محیطی در یک شخصیت وسواسی به هم می رسند. بنابراین ، این حالت به سبک تربیت ، تجربیات کودکی و فرهنگی که در آن فرد علاوه بر بار بیولوژیکی ارثی رشد می کند ، مربوط می شود.

داشتن تربیتی مستبدانه و کنترل کننده می تواند در رشد این صفات در فرد تأثیر بگذارد. محافظت بیش از حد نیز از آنجایی که والدین اجازه نمی دهند کودک به تنهایی امتحان کند و اشتباهات خود را انجام دهد ، تأثیر دارد.

بنابراین ، کودک در نهایت این ایده را که باید برای کمال تلاش کنند ، درونی می کند. به همین ترتیب ، جوامع با موازین اخلاقی سختگیرانه و اجباری (به عنوان مثال ادیان) نیز می توانند در بروز چنین علائمی سهیم باشند.

غلبه بر یک شخصیت وسواسی

فرد باید از شرایط خود آگاه باشد. یعنی ، آنها باید تشخیص دهند که این الگوهای فکری و رفتاری مضر هستند ، تا درمان شخصیت وسواسی موثر باشد. علاوه بر این ، حمایت حرفه ای برای کمک به آنها در درک منشأ شخصیت خود و تلاش برای اصلاح آن مهم است.

علاوه بر این ، قرار گرفتن در معرض ، یکی از موثرترین تکنیک ها است. فرد شروع به مواجهه با شرایط خاصی می کند که در آنها سخت عمل می کند و از چنین پاسخهایی جلوگیری می کند. تکنیک های آرامش و آموزش حل مسئله نیز موثر هستند.

شخصیت وسواسی در مقابل اختلال وسواس فکری عملی

مهم است که این موارد را از هم تفکیک کنید. در واقع ، هر دو نوع اغلب به طور همزمان اتفاق می افتند اما شرایط مختلفی دارند.

اول از همه ، اولی یک اختلال شخصیت است در حالی که دومی یک اختلال اضطراب است. مشخصه اصلی OCD وجود وسواس (افکار سرزده) و اجبارها (رفتارهایی با هدف از بین بردن ناراحتی چنین افکاری) است. علاوه بر این ، افراد چنین افکاری را نامناسب و مغایر با شخص OCD تجربه می کنند در حالی که عقاید واقعی ، منسجم و قابل قبول در افرادی با شخصیت اجباری است.

محدود کردن مفید نیست
 هنگامی که ویژگی‌های فرد به حد افراطی می رسند ، می توانند منجر به ناراحتی عاطفی و مشکلات در روابط با دیگران شوند.

سرانجام ، اگر احساس می کنید که برخورد سفت و سخت شما باعث محدود شدن رشد شما به عنوان یک فرد می شود ، به دنبال راهنمایی حرفه ای باشید.

۱۵ جولای ۲۰۲۱
Steptohealth

گلنوش محبعلی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز