title
کد خبر: 201612
00
اختصاصی| ۷راه برای کمک به کودکان مبتلا به بیش فعالی

کودکان مبتلا به بیش فعالی می توانند در مدرسه رشد کنند ، اما برای رسیدن به آنجا اغلب نیاز مند برنامه ریزی مدبرانه و یک کار تیمی هستند. 

به گزارش سرویس ترجمه بهداشت نیوز کلاس می تواند برای کودک یا نوجوان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) مکانی سرگیجه آور و طاقت فرسا باشد. سر و صداهای پس زمینه ، همکلاسی های پرحرف و معلمانی که دائما سخنرانی میکنند عملاً ثابت کرده است که می تواند تمرکز ، دنبال کردن دستورالعمل ها و تکالیف را برای کودکان مبتلا به ADHD دشوار کند.

با توجه به این شرایط ، ممکن است تعجب کنید که  فرزند شما  چگونه می تواند از نظر روحی ، جسمی و عاطفی در مدرسه موفق شود.

 تحقیقی که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ منتشر شد ، نشان داد که کودکان مبتلا به ADHD تمایل به عملکرد ضعیف تری در مدرسه نسبت به دانش آموزان دیگر دارند اما این  کودکان می توانند در مدرسه موفق شوند ، به ویژه با یک تیم پشتیبانی قوی که شامل والدین و معلمان آنها و همچنین متخصص اطفال ، مشاور مدرسه ، روانپزشک و درمانگر آنها است.

 هفت تمرین خصوصی که والدین می توانند انجام دهند  وبه موفقیت فرزندانشان در مدرسه کمک کنند:

۱. در گام اول بایدببینید چه قوانینی در محل زندگی شما اعمال می شود. مهم است که بفهمید سیستم مدرسه محل شما به طور قانونی چه کودکان مبتلا به ADHD  رامی تواند در خود جای دهد و سپس درخواست خود را مطرح کنید.

کودک شما ممکن است تحت یک یا دو قانون واجد ین شرایط خاص باشد. قانون افراد دارای معلولیت (IDEA) یا ماده ۵۰۴ قانون توان بخشی سال ۱۹۷۳. طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، مدارس ممکن است آموزش های ویژه ارائه دهند مانند: خدمات ، مدیریت رفتاری یا آموزش سازمانی و امکانات برای کمک به یادگیری.

۲. در مورد شخصیت و خلق و خوی فرزندتان با معلم صحبت کنید. همه بچه هایی که تشخیص ADHD دارند از قالب یکسانی برخوردار نیستند یا به همان راهنمایی پاسخ نمی دهند. اگر چیزی مانند چک لیست برای یک کودک کارساز باشد ممکن است برای کودک دیگر مفید نباشد. هر کودک متفاوت است ، به این معنی که یک روش برای همه آنها جواب نمی دهد.

برای برخی از کودکان  بزرگترین مانع ، کنترل بدن آنها در محیطی است که به مدت طولانی در آن می نشینند و برای عده ای دیگر مبارزه اصلی این است که صداها و فعالیت هایی را که باعث میشود تمر کزشان بهم بخورداز بین ببرند.

بسیاری از کودکان با ضریب هوشی بالا مبتلا به ADHD دارای افکار و ایده هایی هستند که بیش از آنچه معلم از آنها می خواهد سر و صدا دارند اما سایر دانش آموزان در کلاس سرسختانه روی یک توالی آهسته  به جمع آوری اطلاعات مشغولند ، این می تواند به ناامیدی کودکان بیمار منجر شود. همه این چالش ها نیازمند تغییراتی در زمینه مدرسه و رویکردهای تدریس است.

۳. مکانهایی را متناسب با سبک یادگیری فرزندتان انتخاب کنید . هنگامی که تیم شما مشخص کرد که چه چیزی به کودک کمک می کند تا از نظر تحصیلی پیشرفت کند ، اطمینان حاصل کنید که مدرسه آنها را برای کمک به  فرزند شما در نظر گرفته است. به عنوان مثال ، نحوه ارائه  جدید می تواند تفاوت ایجاد کند.

برای برخی از دانشجویان ، مطالب صوتی ، تصویری یا دیجیتال می تواند جذاب تر و موثرتر از کتاب های درسی باشد. برای بعضی دیگر خواندن کتاب یا سوالات آزمون سودمند است وبرای برخی دیگر هنگامی که می توانند تکالیف را به صورت کلامی به جای نوشتن انجام دهند یا رایانه ای برای تایپ پاسخ دارند وضعیت مطلوب تر است. از آنها بپرسید آیا کودک شما می تواند مکرر استراحت کند یا چند دقیقه وقت بیشتر برای انجام کارها دارد .

۴- بر روی محیط فیزیکی تمرکز کنید. جایی که کودک در کلاس می نشیند می تواند زمینه ساز ساخت یا شکست  دانش آموز ADHD در مدرسه باشد. روش هایی برای قرار دادن کودکان در کلاس وجود دارد. شاید آنها نیاز به حضور در یک میز به تنهایی داشته باشند ، یا شاید با سه فرزند دیگر باید در یک میز قرار بگیرند. چیدمان اتاق واقعاً مهم است. 
در هنگام امتحانات نیز محیط را در نظر بگیرید.

به همین ترتیب ، اطمینان حاصل کنید که فضای مطالعه کودک شما در خانه نسبتاً بدون حواس پرتی است. ایمیل را ببندید ، شبکه های اجتماعی را خاموش کرده و هرگونه اعلان تلفنی را در طول مطالعه خاموش کنید.

۵- یک سیستم برای گفتگوی تیم مراقبت  تهیه کنید. شما باید چگونگی اوضاع در کلاس را کنترل کنید  این امر باعث می شودبا مشارکت در یک مسیر خوب قدم بگذارید. تنظیم سیستم ارتباطی می تواند به نفع همه افراد درگیر باشد.  برقراری ارتباط منظم بین والدین،معلمان ،درمانگران،روانپزشکان وکل تیم مراقبت می تواند بچه ها را در مسیر خود قرار دهد. 

۶. در خانه مرتب باشید. مهارت های سازمانی برای بسیاری از افراد یک مشکل است ، اما برای کسانی که بیش فعالی دارند بیش از حد بزرگ است. در خانه آزمایش کنید تا بهترین راه را برای سازماندهی و پاسخگویی به کودک خود پیدا کنید . به عنوان مثال ، با استفاده از چک لیست ها یا نمودارها با معلم همکاری کنید.

ارتباط بین معلم و والدین واقعاً مهم است. بچه ها واقعاً نمی توانند به تنهایی سازماندهی شوند. کسی باید این مهارت ها را به آنها بیاموزد.  برای کودکان کوچکتر ، بخش عمده ای از سازماندهی به عهده معلم خواهد بود که باید به دانش آموزانی که بیش فعالی دارند ، در انجام فعالیتهای روزمره کمک کند.

سازماندهی همچنین برای انجام به موقع تکالیف مدرسه بسیار مهم است ، این به عهده دانش آموز است که به آنچه تعیین شده توجه کند ، موارد اصلی را به خانه بیاورد ، برنامه ریزی کند و خودش را برای تکمیل کار آماده کند و به اندازه کافی تمرکز داشته باشد تا کار را تمام کند و تحویل دهد.

۷. ابزارهایی را برای سهولت انتقال ایجاد کنید. برخی  اوقات روز درمدرسه می تواند برای کودکان مبتلا به ADHD دشوارتر از سایر موارد باشد به خصوص انتقالاتی مانند انتقال از یک  کلاس به کلاس دیگر یا از یک فعالیت به فعالیت دیگر.  می توانیم با انجام کارهایی مانند قرار دادن کودک در سر  صف از نظر جسمی شرایط را مدیریت کنیم. به این ترتیب کودک می تواند بر روی حرکت از مکانی به مکان دیگر تمرکز کند. دریافت برنامه های درسی از قبل و بررسی آنها با کودک ، راهکار دیگری است که می تواند به شما کمک کند.

در نهایت ، برای موفقیت کودکان در مدرسه ، آنها باید از ابتدای روز مدرسه تا پایان بدن ، احساسات ، افکار و موارد دیگر خود را کنترل کنند. این که کودکان مبتلا به ADHD قادر به یادگیری نیستند درست نیست. مجموعه ای از ابزارها ، استراتژی ها و درگیری تیم ها می تواند تفاوت مهمی ایجاد کند. هوشیار باشید وبه توصیه های تیم درمانی خود اعتماد کنید.
۱۳ جولای ۲۰۲۱
Everydayhealth

گلنوش محبعلی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز