title
کد خبر: 201226
00
راهکارهای طلایی برای جلوگیری از کاهش متابولیسم بدن درپیری

متابولیسم به سوخت و ساز بدن اطلاق می‌شود. به زبان ساده، به تمامی فعالیت‌های شیمیایی در بدن که به زنده ماندن انسان کمک می‌کند، متابولیسم می‌گویند.

به گزارش بهداشت نیوز، بسیاری از مردم این نکته را در زندگی خود درک کرده اند که با افزایش سن، دیگر به اندازه‌ای که جوان بودند توانایی مصرف مواد غذایی را ندارند. این موضوع به این دلیل است که با افزایش سن، سطح متابولیسم بدن کاهش می‌یابد.

دلایل کمی برای این موضوع ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به کاهش سطح عضلات بدن همزمان با افزایش سن اشاره کرد. همچنین کاهش فعالیت از دیگر دلایل کاهش متابولیسم در افراد کهنسال تلقی می‌شود.

متابولیسم به سوخت و ساز بدن اطلاق می‌شود. به زبان ساده، به تمامی فعالیت‌های شیمیایی در بدن که به زنده ماندن انسان کمک می‌کند، متابولیسم می‌گویند.

به طور کلی، میزان متابولیسم هر انسان تحت تاثیر چهار عامل ذیل قرار دارد:

۱- میزان متابولیسم در زمان استراحت (RMR): به میزان کالری اطلاق می‌شود که فرد در زمان استراحت یا خواب می‌سوزاند. این میزان کمترین سطحی است که بدن می‌تواند با کمک آن زنده مانده و به فعالیت خود ادامه دهد.

۲- اثر حرارتی غذا (TEF): به میزان کالری می‌گویند که فرد در فرآیند هضم و جذب غذا می‌سوزاند. این میزان به طور معمول ۱۰ درصد کالری‌های روزانه‌ای است که بدن می‌سوزاند.

۳- ورزش کردن: میزان کالری که فرد طی ورزش کردن می‌سوزاند.

۴- گرمازایی فعالیت غیرورزشی (NEAT): این مورد به میزان کالری که فرد طی فعالیت‌های غیرورزشی می‌سوزاند اطلاق می‌شود مانند ایستادن، انجام فعالیت‌های روزانه، فکر کردن و...

یکی از بزرگترین مشکلات این است که افراد با افزایش سن تمایل کمتری برای ورزش کردن و فعالیت بیشتر دارند. مطالعات نشان داده است فعالیت‌های ورزشی و غیرورزشی ۳۰ درصد متابولیسم روزانه انسان را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که با افزایش فعالیت‌های ورزشی می‌توان این میزان را حتی به ۵۰ درصد نیز رساند.

مشکل دیگر کاهش سطح عضلات فرد با افزایش سن است. پس از سن ۳۰ سالگی، هر یک دهه معادل ۳ تا ۸ درصد از سطح عضلات هر انسان از بین می‌رود. مطالعات نشان داده است به طور معمول یک فرد در سن ۸۰ سالگی معادل ۳۰ درصد از عضلات خود را نسبت به سن ۲۰ سالگی از دست داده است.

از دست دادن ماهیچه‌ها با افزایش سن را سارکوپنیا یا کم ماهیچگی می‌گویند که می‌تواند باعث افزایش خطر شکستگی، ضعف و خطر مرگ افراد کهنسال شود. سارکوپنیا به طور مستقیم باعث کاهش متابولیسم بدن می‌شود.

برای جلوگیری از کاهش متابولیسم بدن همزمان با افزایش سن راهکار‌های ذیل پیشنهاد می‌شود:

۱- انجام ورزش‌های استقامتی
۲- به میزان کافی خوابیدن
۳- مصرف بیشتر مواد غذایی پروتئینی
۴- مصرف مواد غذایی کافی
۵- نوشیدن چای سبز


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز