title
کد خبر: 200863
00
اختصاصی/ وزارت بهداشت اجازه مطالعه درباره واکسن‌ کرونا و تاثیر آن بر ایرانیان را نمی‌دهد

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌توانیم براساس مطالعاتی برای مثال در کشورهای انگلستان، آلمان، سوئیس و یا ژاپن در موضوع کرونا صورت گرفته و درباره واکسیناسیون تحقیقاتی کرده‌اند را ملاک رفتار و اقدام در ایران کنیم.

هادی بیگی‌نژاد نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت نیوز اظهار داشت: درباره واکسن کرونا باید در ایران یک سند علمی مختص به کشورمان داشته باشیم.

وی افزود:  وقتی به کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران در موضوع کرونا نگاهی بیندازیم متوجه تفاوت فاحشی نسبت به کشورمان می‌شویم لذا بر همین اساس باید بگویم که نمی‌توانیم یک نقطه بین‌المللی و واحد در موضوع واکسن کرونا در داخل ایران داشته باشیم زیرا ژنتیک، غذا، هوا و ... در این بین تأثیر بسیار بالایی دارد.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی‌توانیم براساس مطالعاتی برای مثال در کشورهای انگلستان، آلمان، سوئیس و یا ژاپن در موضوع کرونا صورت گرفته و درباره واکسیناسیون تحقیقاتی کرده‌اند را ملاک رفتار و اقدام در ایران کنیم. 

بیگی‌نژاد گفت: چندین میلیون نفر در ایران واکسن دریافت کردند که بایستی مشخص شود که آیا عوارضی داشته و یا فوتی داشته‌ایم؟ ضمن اینکه این سؤال وجود دارد آنهایی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند آیا مجدداً به این ویروس مبتلا شده‌اند؟ تکلیف تزریق واکسیناسیون به فرزندان چگونه است و چرا آنها بایستی قبل از ورود به مدرسه واکسن بزنند؟ لذا از جامعه علمی و دانشگاهی کشورمان می‌خواهم در این زمینه کار مطالعاتی و تحقیقاتی بزرگی انجام دهند و پاسخگوی افکار عمومی باشند.

وی گفت: وزارت بهداشت بایستی به صورت علمی و متقن پاسخ دهد که چند میلیون نفر در ایران واکسن تزریق کردند و چند میلیون داده و اطلاعات دارد و توانسته‌ایم داده‌ها را آنالیز کنیم و یا عوارض احتمالی و ابهامات را بررسی کنیم. اما متأسفانه سند علمی در این باره تاکنون منتشر نشده است.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: داروی داخلی ساخت ایران که در زمینه پیشگیری و درمان کووید 19 عملکرد بهتری نسبت به داروهای مشابه خارجی دارد چرا در بخش‌های مختلف کشورمان مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

بیگی‌نژاد خاطرنشان کرد: وقتی این هزار دز این دارو توسط ارگان‌های نظامی خریداری شده و مورد آزمایش قرار گرفته است چه نتایجی مثبتی داشته است و چرا وزارت بهداشت نسبت به دستاوردهای دارویی عده‌ای بی‌توجه است این در حالی است که علی‌رغم مشاهدات عینی این واکسن نسبت به مشابه آن عملکرد بهتری داشته است و نبایستی به داروی ایرانی بی‌توجهی شده و همه نگاه‌ها به سمت داروهای خارجی برود که در این زمینه به نظر می‌رسد ما درگیر رانت و مافیای پزشکی و دارو که پشت این ماجرا هستند، هستیم.

وی عنوان کرد: مقرر شده جمعی از نمایندگان مجلس در دیدار با عین‌اللهی وزیر بهداشت از وی بخواهند که شیوه درمان ویروس کرونا را تغییر دهد و از داروهای ایرانی که مطالعات بالینی و تحقیقاتی بهتری نسبت به داروهای مشابه خارجی داشته است بیشتر استفاده کنند و پاسخگوی بی‌توجهی این وزارتخانه نسبت به دارویهای ایرانی شود.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: نگران نفوذ باند مافیای دارو و پزشکی در موضوع کرونا هستیم و همچنان نگرانی بی‌توجهی این افراد به داروهای ایرانی و اولویت‌دهی به داروهای خارجی هستیم. همچنین این نگرانی وجود دارد که سندهای علمی را برمبنای گزارشات خارجی در داخل ایران انجام شود.

بیگی‌نژاد گفت: شرایط ایران با کشورهای همسایه در موضوع ویروس کرونا و واکسن کرونا و درمان بیماری کووید 19 متفاوت است و نمی‌توانیم با نسخه انگلیس و یا برخی کشورهای دیگر به مقابله با ویروس کرونا برویم. به همین دلیل بایستی به محققان ایرانی اجازه تحقیقات و مطالعات بیشتر بدهند و مجلس هم در این باره مطالبه‌گری خود را داشته و از دستگاه‌های اجرایی پاسخ بخواهد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز