title
کد خبر: 199355
00
اختصاصی| واکسن کووید ۱۹ چه عوارضی روی بدن خانم ها دارد؟

واکسن های کووید ۱۹ می توانند عوارض جانبی متعددی را ایجاد کنند که عمدتا خفیف هستند. در این مطلب تاثیر این واکسن ها را بر چرخه قاعدگی بررسی می کنیم. 

به گزارش سرویس ترجمه بهداشت نیوز،  تغییرات در چرخه قاعدگی یا خونریزی غیرمنتظره واژن از جمله عوارض جانبی ذکر شده برای واکسن های کووید ۱۹ موجود در انگلستان یا آمریکا نیست.

با وجود این ، هزاران زن تغییرات دوره ای را پس از واکسیناسیون به آژانس تنظیم کننده داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا (MHRA) گزارش کردند. محققان ارتباط رسمی بین واکسن ها و تغییرات چرخه قاعدگی پیدا نکرده اند اما برخی از متخصصان پزشکی می خواهند این احتمال را مطالعه کنند.

در سراسر جهان ، بیش از ۴.۶ میلیون نفر بر اثر کووید ۱۹جان خود را از دست داده اند. واکسن ها جزء مهمی در کاهش شیوع ویروس هستند. برخی از محققان تعجب می کنند که این واکسن های نجات دهنده چگونه می توانند عوارضی بر چرخه قاعدگی زنان داشته باشند.

پیش زمینه واکسن کووید ۱۹:
در روزهای اولیه شیوع این بیماری همه گیر ، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا و شیوع ویروس ، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی بود. پزشکان هنوز هم این اقدامات مشابه را در کنار دریافت یکی از واکسن های تایید شده کووید ۱۹ توصیه می کنند. واکسن های مدرنا، فایزر بیون تک،آسترازنکا وجانسون اند جانسون در حال حاضر در انگلستان وایالات متحده موجود است.

با توجه به منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، برخی از عوارض جانبی شایع واکسن ها عبارتند از:

درد در محل واکسیناسیون

خستگی

تب

واکسن ها و تغییرات دوره:

تا به امروز ، هیچ یک از تولیدکنندگان واکسن کووید ۱۹ هیچ گونه موضوعی مربوط به قاعدگی را به عنوان یک عارضه جانبی ذکر نکرده اند.

با این حال  بیش از ۳۰،۰۰۰ نفر تغییرات چرخه قاعدگی را پس از واکسیناسیون به MHRA گزارش کرده اند. اکثر افرادی که تغییرات در چرخه قاعدگی خود را گزارش می کنند ، می گویند که معمولاً در چرخه بعدی همه چیز به حالت عادی برمی گردد. نکته مهم این است که هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسیناسیون کووید ۱۹ بر باروری تأثیر منفی می گذارد.

تحقیقات برای تعیین ارتباط قطعی بین این دو مسئله مورد نیاز است. اگر ارتباطی وجود داشته باشد ، احتمالاً نتیجه پاسخ ایمنی به واکسیناسیون است نه یک عارضه مربوط به یک  واکسن خاص.
استرس می تواند چرخه قاعدگی را مختل کرده و باعث تغییر یا حتی توقف کامل چرخه ها شود. پاسخ ایمنی ایجاد شده توسط واکسن ها می تواند باعث این نوع واکنش استرس زا شود.  عدم تحقیق در مورد اثرات واکسن کووید ۱۹ بر پریودها به دلیل وقوع نسبتاً کم این گزارش ها است.

تاثیرات بر سلامت زنان:

حتی اگر تغییرات چرخه قاعدگی به ندرت اتفاق بیفتد ، باز هم باید تأثیرات احتمالی واکسن های کووید ۱۹ را به طور کامل بررسی کرد.

تردید در تزریق واکسن در بین زنان جوان عمدتا ناشی از این ادعای دروغین است که واکسن کووید ۱۹ می تواند به شانس بارداری آنها در آینده آسیب برساند. عدم بررسی کامل گزارشات مربوط به تغییرات قاعدگی پس از واکسیناسیون ، احتمالاً این ترس ها را تقویت می کند.

دکتر کاترین لی ، پژوهشگر  در بخش علوم بهداشت عمومی در دانشکده پزشکی دانشگاه  سنت لوئیس گفت: من خوشحالم که این مسئله عنوان شده است زیرا این یک امر مهم تحقیقاتی است.
تغییرات در چرخه قاعدگی به طرز شگفت انگیزی قابل مطالعه نیست ما می دانیم که آنها باید به انواع مختلفی از عوامل استرس زا ، از جمله پاسخ های ایمنی و التهابی پاسخ دهند.  دکتر گری متخصص سلامت زنان نیز می گوید: کنترل خونریزی قاعدگی پیچیده است و اثرات بالقوه ای از مغز ، تخمدان ها و خود رحم دارد. قابل قبول است که اثرات عفونت کووید ۱۹ یا واکسیناسیون بر سیستم ایمنی می تواند بر این مسیر نیز تأثیر بگذارد پس هر گونه تحقیق در این مورد بسیار ارزشمند خواهد بود.  

دکتر کلنسی استادیار دانشگاه در ایلینوی می گوید: کار ما مکانیسم های بیولوژیکی مشابهی را برای ارتباط بین فعال سازی حاد سیستم ایمنی و مکانیسم های ترمیم قاعدگی پیشنهاد می کند همه داده ها و آمارها بر اساس داده های عمومی  است. برخی از اطلاعات ممکن است قدیمی باشند. از مرکز ویروس کرونا دیدن کنید و صفحه به روز رسانی شده ما را دنبال کنید تا آخرین اطلاعات مربوط به همه گیری کووید ۱۹ را دریافت کنید.

واکسن کووید ۱۹ مسلماً مهمترین ابزار جهان در مبارزه با همه گیری است. در سراسر جهان ، ۲۰ واکسن مجوز استفاده اضطراری را از مراجع نظارتی مربوطه در حداقل یک کشور دریافت کرده اند.
با این حال ، یک موضوع همچنان ذهن عموم مردم و متخصصان بهداشت را برانگیخته است: این واکسن ها چه عوارضی می توانند داشته باشند؟

عوارض جانبی رایج در انواع مختلف واکسن ها شامل تب ، خستگی ، سردرد و بدن درد است. عوارض جانبی جدی بسیار نادر است و آژانس های بهداشت ملی و بین المللی به جمع آوری و نظارت بر گزارشات مربوط به هرگونه عوارض جانبی ادامه می دهند.

با این حال ، با توسعه واکسیناسیون در سراسر جهان ، برخی از افراد به یک عارضه جانبی بالقوه اشاره کرده اند که در بحث های وجود دارد : تغییرات در چرخه قاعدگی. گزارشات زیادی درباره تغییرات چرخه قاعدگی افراد پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ منتشر شده است  اما داده های خاصی در مورد فراوانی این پدیده در حال حاضر کم است.

اطلاعاتی که تایمز به دست آورد نشان می دهد که در انگلستان ، آژانس تنظیم کننده محصولات دارویی و بهداشتی تقریباً ۴۰۰۰ گزارش از تغییرات دوره های افراد پس از واکسن کووید ۲۹ تا ۱۷ مه ۲۰۲۱ دریافت کرده است.

از این تعداد ، ۲۷۳۴ مورد پس از واکسن آسترازنکا،۱۱۵۸ مورد پس از واکسن فایزر بیون تک و ۶۶ مورد پس از واکسن مدرنا رخ داده است. با توجه به این گزارش ها ، سوالات زیادی ایجاد شده است. 

چرخه قاعدگی فرد پس از واکسن چگونه تغییر می کند؟ آیا اینها واقعاً عوارض جانبی مربوط به کووید ۱۹ هستند یا ناشی از استرس و سایر تغییرات زندگی هستند که ممکن است همزمان با دریافت واکسن باشد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر ، MNT با چهار زن با تجربیات تغییر یافته در دوره های خود پس ‌ از دریافت واکسن کووید ۱۹ صحبت کرده است. 

دوره های سنگین و خونریزی شدید

دکتر لی و کلنسی تصمیم گرفتند پس از دریافت واکسن های شخصی خود ، تغییر در چرخه قاعدگی خود را پس از واکسن کووید ۱۹ بررسی کنند.  ابتدا برای من اتفاق نیفتاد و با برخی از دوستانم که می دانستم واکسینه شده اند تماس گرفتم و از آنها پرسیدم که آیا چیزی (بعد از واکسن کووید ۱۹) متوجه شده اید ، و چند نفر اشاره کردند که دوره آنها کمی بدتر از حد معمول بود یا افرادی که معمولاً پریود نمی شوند توجه داشتند که دچار کمی لکه بینی شده اند.

هنگامی که دکتر کلنسی نیز پس از واکسیناسیون دچار تغییرات دوره ای شد  تجربه خود را در یک موضوع توییتری به اشتراک گذاشت که به سرعت مورد توجه قرار گرفت.
محققان اطلاعاتی در مورد چگونگی تغییرات پریود در افرادی که واکسن کووید ۱۹ دریافت می کنند ندارند و همچنین هشدار می دهند که تجربه چنین تغییراتی جهانی نیست ، همانطور که تب و سردرد جهانی نیست.  دکتر کلنسی خاطرنشان کرد ، با توجه به داده های اولیه که آنها قادر به جمع آوری بودند در بیشتر موارد  در واقع هیچ اتفاقی نمی افتد.

۲۰ سپتانبر ۲۰۲۱
Newsmedicaltoday

گلنوش محبعلی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز