title
کد خبر: 199262
00
همه چیز در مورد تنبلی تخمدان+ درمان خانگی

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک ممکن است دچار تاخیر در دوره قاعدگی یا دوره‌های طولانی مدت یا میزان بیش از حدی از سطح هورمون مردانه (آندروژن) شوند.

به گزارش بهداشت نیوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی اختلال هورمونی است که در میان زنان، در سنین باروری، بسیار شایع است. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است دچار تاخیر در دوره قاعدگی یا دوره‌های طولانی مدت یا میزان بیش از حدی از سطح هورمون مردانه (آندروژن) را داشته باشند. تخمدان‌ها ممکن است مجموعه‌های کوچک زیادی از مایعات (فولیکول ها) را ایجاد کرده و در ترشح منظم تخمک‌ها شکست بخورند و موفق نباشند. علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص نیست. تشخیص و درمان به موقع همراه با کاهش وزن ممکن است خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

علائم تنبلی تخمدان 

علائم و نشانه‌های سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اغلب در حوالی اولین قاعدگی در دوران بلوغ ایجاد می شود. گاهی اوقات سندرم تخمدان پلی کیستیک بعداً، به عنوان مثال، در پاسخ به افزایش وزنی قابل توجه، ایجاد می شود. علائم و نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک متفاوت است. از علائم و نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک در صورت چاقی شدیدتر است. تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک زمانی انجام می‌شود که حداقل دو مورد از این علائم را داشته باشید:

1. پریودهای نامنظم

چرخه قاعدگی نادر (کم)، نامنظم یا طولانی مدت از شایعترین علامت‌های سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند. 

2. علائم آندروژن اضافی

افزایش سطح هورمون‌های مردانه ممکن است منجر به علائم بدنی مانند رشد موهای زائد صورت و بدن (هیرسوتیسم) و گاهی اوقات آکنه های شدید و طاسی به شکل مردانه شود.

3. تخمدان پلی کیستیک

تخمدان‌های شما ممکن است بزرگ شده و حاوی فولیکول هایی باشند که تخمک های شما را احاطه کرده باشند. که در نتیجه این امر باعث میشود که تخمدان ها به طور منظم و دقیق عمل نکنند.

علت تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان پلی کیستیک)

علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص نیست. عواملی که ممکن است نقش مهمی را در این امر ایفا کنند عبارتند از:

1. علت تنبلی تخمدان: انسولین اضافی

انسولین هورمونی است که در پانکراس تولید می شود و به سلولها اجازه می دهد از قند، منبع اصلی انرژی بدن شما استفاده کنند. اگر سلول‌های شما در برابر عملکرد انسولین مقاوم شوند، سطح قند خون شما افزایش می‌یابد و بدن ممکن است انسولین بیشتری را تولید کند. انسولین اضافی ممکن است تولید آندروژن را افزایش دهد و باعث مشکل در تخمک گذاری شود.

2. علت تنبلی تخمدان: التهاب درجه پایین

التهاب مزمن نیز التهاب مداوم و درجه پایین نامیده می‌شود زیرا التهابی ثابت و کم سطح را در سراسر بدن ایجاد می کند. این اصطلاح برای توصیف تولید گلبولهای سفید خون برای مقابله با عفونت استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارای نوعی التهاب درجه پایین هستند که تخمدان پلی‌کیستیک را برای تولید آندروژن تحریک می کند که می تواند منجر به مشکلات قلبی و عروقی شود.

3. علت تنبلی تخمدان: وراثت

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از ژن‌ها ممکن است با سندرم تخمدان پلی کیستیک مرتبط باشند.

4. علت تنبلی تخمدان: آندروژن اضافی

تخمدان‌ها سطح غیر طبیعی زیادی از آندروژن را تولید می کنند و در نتیجه باعث پرمویی و آکنه می شوند.

عوارض تنبلی تخمدان 

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند شامل موارد زیر باشند:

    ناباروری
    دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری
    سقط جنین یا زایمان زودرس
    استئو هپاتیت غیر الکلی - التهاب شدید کبدی ناشی از تجمع چربی در کبد
    سندرم متابولیک - مجموعه ای از شرایط شامل فشار خون بالا، قند خون بالا و سطح کلسترول یا تری گلیسیرید غیرطبیعی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد
    دیابت نوع 2 یا پیش دیابت
    آپنه خواب
    افسردگی، اضطراب و اختلالات در خوردن
    خونریزی غیرطبیعی رحم
    سرطان رحم (سرطان آندومتر)

توجه: چاقی با سندرم تخمدان پلی کیستیک در ارتباط است و می تواند عوارض این اختلال را بدتر کند.

تشخیص تخمدان پلی کیستیک

هیچ آزمایشی برای تشخیص قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد. پزشک شما احتمالاً با بحث و موشکافی در مورد سابقه پزشکی شما، از جمله دوره های قاعدگی و تغییرات وزن، شروع خواهد کرد. معاینه فیزیکی شامل بررسی علائم رشد موهای زائد، مقاومت به انسولین و آکنه میباشد. پزشک شما ممکن است موارد زیر برای تشخیص تنبلی تخمدان را توصیه کند:

1. معاینه لگن

پزشک از نظر بصری و دستی اندام های تولید مثل شما را از نظر وجود توده ها، رشد و یا سایر ناهنجاری ها بررسی می کند.

2. آزمایش خون

خون شما ممکن است برای اندازه گیری سطح هورمون تجزیه و تحلیل شود. این آزمایش می‌تواند دلایل احتمالی ناهنجاری های قاعدگی یا تولید بیش از حد آندروژن را که از سندرم تخمدان پلی کیستیک تقلید می‌کنند را، حذف کند و از بین ببرد.

3. سونوگرافی

پزشک شما ظاهر تخمدان ها و ضخامت پوشش داخلی رحم شما را بررسی می کند. دستگاهی مانند گرز (مبدل) در واژن شما قرار می گیرد (سونوگرافی ترانس واژن). مبدل امواج صوتی ای را منتشر می کند که در صفحه کامپیوتر به تصاویر ترجمه می شوند.

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک  تشخیص داده شود، پزشک ممکن است آزمایشات اضافی و بیشتری را برای عوارض ناشی از آن توصیه کند.این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

    بررسی های دوره ای فشار خون ، تحمل گلوکز و سطح کلسترول و تری گلیسیرید
    غربالگری افسردگی و اضطراب
    غربالگری آپنه انسدادی خواب

درمان تنبلی تخمدان

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک بر مدیریت نگرانی‌های فردی شما مانند ناباروری، پرمویی، آکنه یا چاقی متمرکز است. درمان خاص ممکن است شامل تغییر سبک زندگی یا دارو باشد.
درمان تنبلی تخمدان با تغییر سبک زندگی 

پزشک شما ممکن است کاهش وزن را از طریق رژیم کم کالری همراه با فعالیت های ورزشی متوسط را به شما ​​توصیه کند. حتی یک کاهش متوسط ​​در وزن شما - به عنوان مثال، از دست دادن 5 درصد از وزن بدن، ممکن است وضعیت شما را بهبود بخشد. کاهش وزن همچنین ممکن است اثربخشی داروهایی را که پزشک برای سندرم تخمدان پلی کیستیک توصیه می کند را افزایش دهد که این می تواند به ناباروری نیز کمک کند.

درمان خانگی تنبلی تخمدان

برای کمک به کاهش اثرات سندرم تخمدان پلی کیستیک، سعی کنید:

1. وزن سالم خود را داشته باشید و آن را حفظ کنید

کاهش وزن می تواند سطح انسولین و آندروژن را کاهش دهد و ممکن است به دوباره تخمک گذاری کمک کند. از پزشک خود در مورد یک برنامه کنترل وزن سوال کنید و مرتباً با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید تا در رسیدن به اهداف کاهش وزن به شما کمک کند.

2. کربوهیدرات‌ها را محدود کنید

رژیم‌های غذایی کم چرب و پرکربوهیدرات ممکن است سطح انسولین را افزایش دهند. در صورت داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک از پزشک خود در مورد رژیم کم کربوهیدرات سوال کنید. کربوهیدرات های پیچیده را انتخاب کنید، که سطح قند خون شما را با سرعت بیشتری افزایش می دهد.

3. ورزش کنید

ورزش به کاهش سطح قند خون کمک می کند. اگر به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مبتلا هستید، افزایش فعالیت روزمره و شرکت در یک برنامه ورزشی منظم ممکن است مقاومت به انسولین را درمان یا حتی از آن جلوگیری کند و به شما کمک کند وزن خود را تحت کنترل داشته باشید و از ابتلا به دیابت جلوگیری کنید.

منبع: سلام دنیا

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز