title
کد خبر: 196864
00
اختصاصی| گروه های پرخطر برای واکسن کدام افراد هستند؟ 

خطر ابتلا به بیماری کووید۱۹ از افراد مسن به کودکان نوپا بسیار کوچک رسیده است که قبلاً در معرض واکسیناسیون قرار نگرفته اند. 

به گزارش سرویس ترجمه بهداشت نیوز ویروس های مشابه دلتا و مدل سازی در بسیاری از کشورها و گروه های سنی به محققان این امکان را داد که پیش بینی کنند کووید ۱۹ در ۱ ، ۱۰ و ۲۰سال آینده چگونه خواهد  ما در بحبوحه یک همه گیری جدید هستیم ، واژه ای  که اپیدمیولوژیست ها زمانی استفاده می کنند که ویروس قبلاً دیده نشده باشد. تازگی بیماری کووید ۱۹ مانند زمانی است که سرخک برای اولین بار دیده شد یا زمانی که آبله برای اولین بار به قاره آمریکا آمد.

اگرچه هیچ چیز قطعی نیست اما محققان در ایالات متحده و نروژ توافق کلی را بین مدل ها پیدا کردند. محتمل ترین وضعیت این است که کووید ۱۹ از بین نمی رود بلکه به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل میشود. 

ما هنوز اطلاعات کاملی نداریم  همه چیز در مورد این بیماری بسیار جدید است.اگر پیش بینی ها درست باشد ، اکثر بزرگسالان از طریق واکسیناسیون یا قرار گرفتن در معرض بیماری مصونیت خواهند داشت.  ویروس کرونا دلتا در گردش باعث سرماخوردگی شدید در کودکان می شود. 

ما در طول زندگی خود بارها در معرض ویروس های سرماخوردگی قرار می گیریم و از طریق تماس مجدد عفونت ها خفیف تر میشوند.اما تعداد قربانیان در طول این همه گیری وحشتناک است  مانند برخی از همه گیری های قبلی. 

ویروس آنفولانزا که یک قرن پیش باعث همه گیری شد ، اکنون به عنوان یک ویروس فصلی در گردش است. در واقع این احتمال وجود دارد که کووید ۱۹ نیز در آینده  بومی شود و عمدتا بر جمعیت بدون مواجهه قبلی یا مصونیت از عفونت تأثیر بگذارد.

همچنین باید به خاطر داشته باشیم که ما واکسن بسیار  موثرتری برای کووید ۱۹ نسبت به آنفلوآنزا داریم.  در دسترس بودن و اثربخشی واکسن کووید ۱۹ در کودکان خردسال در آینده به احتمال زیاد تأثیر زیادی بر تکامل این بیماری خواهد داشت.

گردش ویروس زیادی در کو دکان ونوجوانان وجود دارد   که اکنون به همه گیری بیشتر دامن زده است. محققان معتقدند از آنجا که شدت کووید ۱۹ به طور کلی در بین کودکان کمتر است این بیماری نیز با بومی شدن کاهش می یابد.

مواردی از بیماری شدید در این گروه سنی وجود دارد ، اما بسیار نادر است.به احتمال زیاد کووید ۱۹ ریشه کن نمی شود بلکه به یک ویروس بومی یا احتمالاً فصلی تبدیل می شود.منطقی است که کودکان مستعدترین گروه برای کووید ۱۹ هستند ، زیرا بزرگسالان قادر به ایجاد ایمنی از طریق عفونت یا واکسیناسیون هستند. 

همه گیری بیماری های تنفسی در گذشته نشان می دهد که گروه های سنی در معرض بیشترین خطر می توانند در طول زمان تغییر کنند. به عنوان مثال ، همه گیری آنفولانزا در سال های ۱۸۸۹ و ۱۸۹۰ ، که به آن شیوع آنفلوانزای آسیایی یا روسی نیز گفته می شود ، حدود ۱ میلیون نفر را کشت.بیشتر مرگ و میرها در میان بزرگسالان بالای ۷۰ سال بوده است.

این همه گیری ممکن است در اثر ظهور ویروس کرونا انسانی HCoV-OC43 ایجاد شده باشد. این ویروس سرماخوردگی بومی ، خفیف و آلوده کننده مکرر است که بیشتر کودکان ۷ تا ۱۲ ماهه را تحت تاثیر قرار می دهد.

 دکتربیورنستاد و همکارانش باراین بیماری را در ۱۱ کشور و منطقه ، از جمله ایالات متحده ، بریتانیا ، اروپا ، چین و برزیل بررسی کردند و تفاوت های جمعیت شناختی ، از جمله سن را مورد بررسی قرار دادند.

این در واقع یک مدل آماری عالی با هدف پیش بینی تکامل بیماری کووید ۱۹ در جمعیت های مختلف است. توانایی محاسبه ایمنی مختلف ، جمعیت شناسی و ترکیب اجتماعی می تواند آن را بسیار مفید کند.

با این حال ، او خاطرنشان می کند که ما با ناشناخته های زیادی در رابطه با کووید ۱۹ روبرو هستیم که کارهای فعلی را چالش برانگیز می کند. همانطور که در مورد مدت زمان ایمنی و شدت عفونت های بعدی باید بیشتر بیاموزیم که این می تواند برای ما موثرتر باشد.
 

محدودیت های مطالعه شامل عواملی است که در هیچ مدلی نمی توان در نظر گرفت. به عنوان مثال ، انواع مختلفی مانند دلتا ایجاد می شود که می تواند روند بیماری همه گیر را به گذار همه گیر تغییر دهد. بهترین شانس ما در کنترل آن اگرچه احتمال ریشه کن کردن  وجود ندارد ، واکسیناسیون همه است.

در فوریه ۲۰۲۰ ، مردم هنوز به مهار و ریشه کن کردن کووید ۱۹ مانند SARS-1 امیدوار بودند وما مطمئن هستیم که در آینده علیه این بیماری واکسینه می شویم وآن را مهار می کنیم.

این را باید بدانیم که کروناویروس های بومی ، به طور کلی ، در طول یک همه گیری اولیه به همان سرعتی که منتقل میشوند تغییر نمی کنند. اما آنها به دلیل مواجهه های قبلی کشنده تر هستند.


۱۲آگوست ۲۰۲۱
Webmd

گلنوش محبعلی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز