title
کد خبر: 195789
00
آسیب هایی که در صورت استفاده نکردن از ضد آفتاب شاهد آن خواهید بود

با شروع فصل تابستان و شروع فصل تفریحات آبی بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا به شهرهای ساحلی رفته و از تفریحات آبی لذت ببرند. حتی نشستن در کنار ساحل و لذت بردن از زیبایی دریا نیز می‌تواند به تنهایی دلیل خوبی برای خارج شدن از منزل و تحمل گرمای تابستان باشد.

به گزارش بهداشت نیوز، با شروع فصل تابستان و شروع فصل تفریحات آبی بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا به شهرهای ساحلی رفته و از تفریحات آبی لذت ببرند. حتی نشستن در کنار ساحل و لذت بردن از زیبایی دریا نیز می‌تواند به تنهایی دلیل خوبی برای خارج شدن از منزل و تحمل گرمای تابستان باشد. با وجود گرمای شدید هوا که باعث تعریق بالا و آفتاب سوختگی می‌شود افراد زیادی هستند که علاقه شدیدی به ورزش های آبی و سفر به شهرهای ساحلی دارند و با شروع تابستان به این شهرها سفر می‌کنند تا بتوانند از انواع تفریحات آبی مانند جت‌اسکی استفاده کنند. بیشتر کسانی که دائماً به این سفرها می‌روند از محصولات مراقبت پوست نیز برای محافظت از پوست شان در مقابل اشعه های مضر خورشید استفاده می­کنند. برخی افراد نیز هستند که احساس می‌کنند اگر از محصولاتی مانند ضدآفتاب و لوسیون های بدن برای قرار گرفتن در زیر آفتاب استفاده نکنند هیچ مشکلی برایشان به وجود نخواهد آمد و بدون استفاده از این محصولات به ساحل می‌روند و آفتاب می‌گیرند. البته تعداد بسیار کمی از افراد هستند که هیچ توجهی به پوست شان نمی‌کنند و بیشتر افراد برای سلامت پوست خود ارزش قائل هستند. در این میان کسانی هم هستند که بدون داشتن اطلاع از میزان مخرب بودن نور خورشید در معرض نور آن قرار می‌گیرند و از هیچ محصولی هم استفاده نمی‌کنند. در این مقاله قصد داریم برخی از آسیب های شدید پوستی ناشی از تابش نور خورشید را به شما نشان دهیم تا خودتان انتخاب کنید که از ضدآفتاب و لوسیون های بدن استفاده می‌کنید یا نه.

نورهای موجود در تابش خورشید

نور یکی از عجیب ترین پدیده های موجود در طبیعت است به دو صورت ذره‌ای و موج گونه وجود دارد. نور خورشید را نور سفید می‌نامند که اگر به یاد داشته باشید در کتاب علوم توسط منشور نور خورشید را تجزیه می‌کردیم و یک طیف از نوارهای رنگی حاصل می‌شد که دلیل این اتفاق پدیده شکست نور بود. چیزی که در مورد نور شاید به خاطر نیاورید این است که نور سرعت بسیار بالایی دارد و به صورت خطی انتشار می‌یابد، تا زمانی که جسمی در مسیرش قرار بگیرد. چون تابش خورشید همانطور که گفتیم به دو صورت ذره‌ای و موج انتشار می‌یابد این تابش اگر توسط جسم فردی که زیر آفتاب قدم می‌زند متوقف شود و انسان مانع از ادامه مسیر نور خورشید باشد این دو نوع تابش با توجه به قدرت و سرعتی که دارند امکان ورود به بدن انسان را پیدا می‌کنند. اما نکته ای که در این جا به چشم می‌خورد این است که با ورود نور خورشید به بدن انسان از سرعت آن کاسته می شود. این تابش باعث واکنش سلول های سطح پوست می‌شود.

مکانیزم محافظت پوست انسان

از آنجایی که مکانیزم بدن انسان به صورتی طراحی شده تا از ورود عوامل خارجی به بدن جلوگیری کند واکنش پوست نیز به صورتی است که از ادامه ورود اشعه های خورشید به بدن جلوگیری کند. این کار را پوست به وسیله تولید ملانین انجام می­دهد. ملانین به خودی خود چیز بدی نیست و تنها باعث محافظت از پوست در مقابل عوامل بیماری زای خارجی به ‌خصوص تابش می‌شود. اما با افزایش قرار گرفتن در زیر نور خورشید افزایش تولید ملانین در بدن باعث می‌شود تعداد زیادی ملانین در زیر پوست جای بگیرند. با بالا رفتن تعداد ملانین ها خطر ابتلا به ملانوما یا سرطان پوستی که یکی از بدترین انواع سرطان هاست بالا میرود. ملانوما بدترین آسیبی است که خورشید می‌تواند به پوستتان وارد کند.

آسیب های عمده‌ی پوست بر اثر قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید

به جز تولید ملانین کاذب که در مواجهه مداوم با نور خورشید ایجاد می‌شود عارضه های دیگری نیز در اثر قرار گرفتن بیش از اندازه در مقابل خورشید ایجاد می‌شود.

این آسیب‌ها برای کودکان و بزرگسالان یکسان است اما کودکان و خصوصاً نوزادان که تازه به دنیا آمده اند نباید به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند به خصوص در بازه ساعت های میانی روز. محققان می‌گویند که نوزادان به دلیل پوست حساس و آسیب پذیری که دارند اگر در طول ساعت‌های میانی روز یعنی از ساعت ۱۰ تا ۴ بعد از ظهر زیر نور آفتاب قرار بگیرند خطر ابتلا به ملانوما به دلیل تب و آفتاب سوختگی در آنها بیش از بزرگسالان افزایش می‌یابد.

از طرفی نیاز بدن کودکان به ویتامین دی می‌تواند بعد از دو سالگی از طریق خوردن ماهی و اسیدهای چرب مانند امگا ۳ تامین شود.

  • پیری زودرس نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که آفتاب می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان به وجود آورد. بنابراین بهتر است با خرید یک ضد آفتاب ایرانی و قیمت مناسب از برند لافارر که از کیفیت بالایی برخوردار است، پوست خود را هرچه زودتر از این عارضه در امان نگه دارید.
  • همچنین آفتاب سوختگی یکی دیگر از مواردی است که در اثر تابش مداوم نور خورشید به وجود می‌آید. آفتاب سوختگی با قرمز شدن و خارش پوست همراه است و در موارد پیشرفته امکان ایجاد تاول نیز وجود دارد. پوست ما از سه لایه اپیدرم، درم و چربی تشکیل شده است سطحی ترین لایه یعنی اپیدرم مسئول محافظت از ما در برابر نور خورشید است. زمانی که در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرید یعنی در مقابل همان اشعه ماورای بنفش، سلول‌های شما در قسمت زیرین یعنی در اپیدرم شروع به تولید سلولهای جدیدی می‌کنند و همچنین شروع به ضخیم‌تر شدن می‌کنند که باعث سفت تر شدن پوست و همچنین تیره تر شدن پوست خواهد شد. این روند در دراز مدت به شل شدگی، افتادگی و چروک های عمیق پوستی منجر خواهد شد.
  • کک مک و خال‌های قهوه ای یکی از شایعترین عارضه های نور خورشید می­باشد، مخصوصاً اگر شما پوست روشنی داشته باشید این عارضه بیشتر خود را نمایان میکند. ملانوسیت ها همان سلول‌هایی هستند که با ایجاد ملانین باعث تیره شدن پوست ما می­شوند و در اینجا بیشتر درباره آن‌ها توضیح داده شده است. حال اگر ملانوسیت ها شروع به جمع شدن در کنار هم کنند باعث ایجاد خال هایی به نام کک و مک می‌شوند. همانطور که گفته شد این عارضه بیشتر در کسانی که پوست روشنی دارند دیده می­شود.

شاید برایتان جالب باشد دانستن این که محققان می گویند ۹۰ درصد پیری پوست ما ناشی از نور خورشید است و افرادی که روزانه از کرم ضد آفتاب دارای محافظات وسیع استفاده می کنند پوستی به مراتب جوان تر و سالم تر خواهند داشت.

در یک مطالعه محققان ۹۰۰ شرکت کننده را برای مدت چهار سال تحت نظر گرفتن و به نیمی از افراد دستور دادند تا هر روز از ضدآفتاب استفاده کنند و به افراد باقیمانده نیز دستور دادند که هر طور که تا‌به‌حال عمل می­کردند و راحت هستند عمل کنند و اجباری برای زدن ضدآفتاب برایشان وجود نداشت. گروهی که به صورت مداوم و روزانه ضدآفتاب استفاده می‌کردند بعد از چهار سال هیچ نشانه‌ای از پیری روی پوستشان نمایان نبود و در عوض گروهی که می‌توانستند به دلخواه خود از کرم ضدآفتاب استفاده کنند علائم پیری را در پوستشان بروز دادند. نتیجه کاملا واضح است اگر می‌خواهید پوستتان سالم تر و جوان تر بماند استفاده مداوم از یک ضدآفتاب دارای پوشش وسیع( ضدآفتابی که هم از پوست در مقابل اشعه ‏uvb و هم اشعه uva محافظت کند) امری ضروری است.

نیازی نیست حتماً از برندهای خارجی و گران قیمت استفاده کنید و می‌توانید از برندهای داخلی باکیفیتی که هم به صورت رنگی هم به صورت بدون رنگ موجود است استفاده کنید. این محصولات علاوه بر داشتن قیمت مناسب کیفیت بسیار بالایی نیز دارد. کرم های ضد آفتاب سان سیف نیز انتخاب مقرون به صرفه و با کیفیتی است. کرم ضد آفتاب سان‌سیف با spf های مختلف و در مدل های مختلف برای پوست های چرب و پوست های خشک تولید شده است.

سلامتی پوست شما تقریباً ۱۰۰ درصد در گرو سبک زندگی و عادت های خوراکی شما می‌باشد بنابراین بهترین کار رعایت یک رژیم غذایی درست و همچنین استفاده از کرم های مناسب پوستی است.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز