title
کد خبر: 194600
00
معرفی فایل‌های روتاری

فایل روتاری از جمله مهمترین تجهیزات دندانپزشکی مورد استفاده در مطب‌های دندانپزشکی می‌باشد. بنابریان کسب اطلاعات جامع و علمی‌و دقیق بر اساس اطلاعات شرکت‌های سازنده فایل روتاری می‌تواند تجربه کار با فایل روتاری را بسیار ارتقا بخشد.

به گزارش بهداشت نیوز، فایل روتاری از جمله مهمترین تجهیزات دندانپزشکی مورد استفاده در مطب‌های دندانپزشکی می‌باشد. بنابریان کسب اطلاعات جامع و علمی‌و دقیق بر اساس اطلاعات شرکت‌های سازنده فایل روتاری می‌تواند تجربه کار با فایل روتاری را بسیار ارتقا بخشد. در این مقاله به بررسی دقیق و نکات ضروری هنگام بررسی خرید و یا قیمت فایل روتاری های موجود در بازار دندانپزشکی ایران می‌پردازیم.

فایل روتاری چیست و چه کاربردی دارد؟

علم دندانپزشکی همواره به دنبال راههای سریع، سالم و مؤثری برای درمان مشکلات دندانی بوده است تا از طریق آن بتواند به دو هدف دست پیدا کند‌. دسترسی به ریشه دندان و ضدعفونی کردن آن.

باریک بودن و انحنای کانالهای ریشه دسترسی و معالجه آنها را بسیار دشوار و چالش برانگیز میکند، حتی برای یک دندانپزشک حرفه‌ای و با تجربه نیز، در برخی از موارد این مسئله غیرممکن است. اما در سالهای اخیر ابزاری به نام فایل روتاری تولید شدهاست که بخش فلزی آن آلیاژی متشکل از نیکل و تیتانیوم است. این ابزار به دلیل دارا بودن انعطاف پذیری، چرخش، استحکام و محفظه داخلی و شکل ویژهای که دارد، بسیاری از مشکلات دندانپزشکی را ساده کردهاست.

این سیستم جدید، فایلهای متنوعی دارد که به خاطر وجود آلیاژ نیکل تیتانیوم انعطاف بسیار بیشتری نسبت به ابزارهای قدیمی‌دارد. در گذشته از استیل برای دسترسی به ریشه استفاده می‌شد، اما با استفاده از این فایل به دلیل ویژگیهای خاصی که دارد، از ایجاد شکاف یا ترک در ریشه دندان حین درمان جلوگیری میشود. این دسته از ابزارهای درمانی که نسل جدید روتاری نیز محسوب می‌شوند، روند درمان کانال ریشه که جزئی از فعالیت روزانه دندانپزشکان محسوب میشود را بسیار سادهتر کردهاند. فایل روتاری توانایی چرخش ۳۶۰ درجه در کانال ریشه را دارد و با دارا بودن یک منبع انرژی عملکردهای زیر را برای دندانپزشک امکان‌پذیر میسازد:

 • تمیز کردن و ضدعفونی کردن بافت­های دچار پوسیدگی، هم در قسمتهای عمقی و هم در عاج دندان
 • تطبیق و ترمیم حفرههای داخل دندان با استفاده از مواد پرکننده
 • درمان موفقیت آمیز کانال های پر انحنا و عمیق یا دارای کیست، همانند کانالهای مستقیم و قابل دسترس

به همین دلایل، ساخت این سیستم انقلابی در علم دندانپزشکی ایجاد کرد و همچنان در طول سالها با پیشرفت تکنولوژی، آپشنها و عملکردهای جدیدی به آن اضافه میشود. فایل روتاری به معالجه دندان سرعت و بهبود میبخشد بدون اینکه خطری برای بیمار یا دندان یا ریشه دندان داشته باشد. عملکرد این دستگاه مشابه با ابزارهای قدیمی‌برای تخلیه کانال ریشه است با این تفاوت که با داشتن فایلهای مختلف که به وسیله یک یا چند میکروموتور فعال میشوند، با حرکت چرخشی به کانال ریشه نفوذ میکند و به این ترتیب دیوارههای مجرای ریشه را ضدعفونی و آن را برای پرکردن آماده میسازد.

این میکروموتورها با اعمال چرخشهای دوگانه (در جهت عقربههای ساعت و خلاف جهت آن)، عمق نفوذ را تعیین می‌کنند و امکان کنترل دقیق فایلها را با آلودگی صوتی کمتری به پزشک می‌دهند.

مزایای درمان‌ریشه با فایل روتاری

بدون روتاری، دندان‌پزشک متکی به استفاده از فایل‌های پاک‌سازی دستی است. در شیوه‌های قدیمی‌از چند فایل با اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. همچنین به کارگیری این روش‌ها نیز دشوارتر است. اما در روتاری از یک ابزار الکتریکی که در دست نگاه داشته می‌شود استفاده می‌شود. روتاری دارای مزایای زیر است:

 • درمان به کمک فایل روتاری با سر و صدای زیادی همراه نبوده و فاقد صداهای مته‌کاری و تراشیدن است.
 • فایلینگ الکتریکی سریع‌تر از فایلینگ دستی است.
 • به کمک فایل روتاری نسبت به روش دستی خرده‌های بیشتری خارج می‌شوند.
 • فایل روتاری کارایی بهتری دارد.
 • فایل روتاری انعطاف‌پذیری بیشتری در پاک‌سازی دقیق کانال دارد.

قوانین و نکات مهم در استفاده از فایل روتاری

به طور کلی ۱۰ قانون در استفاده از فایل‌های روتاری ارائه شده است:

اولین مورد: accesscavity صحیح‌

٢. استفاده passive و بدون فشار در صورتی که مقاومتی احساس شد باید بلافاصله عمل را متوقف کرد و با وسایل دستی از جنس استنلس استیل glide path تامین شود.

٣. کانال با آناتومی‌مشکل باید تعیین شود و با دقت بیشتری از وسیله استفاده گردد.

٤. از فایل ها نباید به صورت بیش از حد استفاده کرد یک بار استفاده از فایلها ایمن ترین حالت ممکن است البته استرس وارده به فایل به انتخاب مورد هم بستگی دارد برای مثال کانال های باریک یا با کرو شدید استرس بیشتری به فایل وارد می‌کند

٥. بیشتر موارد شکست در ابتدای یادگیری رخ می‌دهند و دندانپزشک باید آموزش علمی‌کافی در خصوص استفاده از فایل ها دیده باشد

٦. از وسایل روتارین باید برای عبور ازledge استفاده گردد

٧. نباید تمام طول برنده فایل روتاری را استفاده کرد چون منجر به قفل شدن فایل در داخل کانال می‌گردد

٨. از تغییر جهت ناگهانی یک وسیله باید اجتناب شود

٩. مشاهده دقیقه وسایل ضروری است و باید ذکر گردد که وسایل نیکل تیتانیوم حافظه‌ای عالی دارند و خمیدگی آنها قبل از استفاده مجدد باید صاف گردد

١٠. طول کارکرد فایل روتاری باید دقیقا تعیین شود.

معرفی چند برند برتر فایل روتاری

فایل روتاری SP1 نوع SP1-V-taper

شرکت: SP1-V-taper gold - سایز فایل:Sx الیF3 ساخت کشور چین - تعداد فایل:۶ طول هر فایل:۱۹-۲۵ - محدوده تورک: ۲ نیوتن بر سانتیمتر - سرعت چرخش:۳۰۰-۳۵۰ دور در دقیقه

مزایا:

۱) ساخته شدن ازNiTi و انعطاف پذیری عالی

۲) مقاومت بالا در برابر شکسته شدن به واسطه thermal treatment

۳) نوک غیر برنده و غیر فعال

۴) کارآیی و سهولت در برداشتن قسمت دنتین

۵) امکان استفاده از آن به دفعات

۶) قابلیت استریل نمودن

برای آگاهی از قیمت فایل روتاری SP1 می‌توانید روی قسمت رنگی کلیک کنید.

فایل پروتیپر Diadent Dia_PT rotary protaper files

مزایا:

 • امکان برش عالی و کارآمد(اجازه می‌دهد تیغه های تیز و قوی تر بیشتر و عمیق تر به کانال نفوذ کند)
 • دارای سطح مقطع مثلثی و صورتی که باعث کاهش تماس فایل با دیواره کانال میشود
 • انعطاف پذیری بالا(ارائه انعطاف پذیری فوق العاده و کاهش خستگی کاربر)
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و دارای سطح پوشش داده شده
 • کوتاه شدن زمان مرحله شکل دهی کانال(کاهش زمان شکل دادن کلی به نسبت در مقابل روش سنتی روتاری)
 • کارایی عالی در کانالهای کلسیفیه و بسیار منحنی شکل

فایل پروتیپر Dentsply rotary protaper files

ایده و طراحی اصلی فایل های پروتیپر به نام کمپانی Dentsply به ثبت رسیده است و جزء اولین سیستم هایی می‌باشد که با لبه های برش برنده و تقارب طراحی شده اند بقیه کمپانی‌ها طرح پروتیپرprotaper) design) با سایز بندی مشابه آن تولید کردند.

مزایا:

۱)تنوع تیپر

۲)سطح مقطع مثلثی شکل

۳) تنوع قطر

۴) زاویه برش کارآمد

۵)ایمنی

۶)دسته کوتاه

۷)زاویه هلیکال متغیر و عدم پیچش ناگهانی فایل

۸ )انعطاف‌پذیری

سخن پایانی

دندانپزشکان عزیز می‌توانند برای خرید فایل روتاری به وبسایت پیشرودنت مراجعه کنند. وبسایت پیشرودنت با تهیه مواد دندانپزشکی و تنوع بالای تجهیزات دندانپزشکی می‌تواند به شما عزیزان خدمات بسایر خوبی را ارائه دهد.

منبع:

فروشگاه اینترنتی خرید و قیمت فایل روتاری پیشردودنت:

https://pishrodent.com/

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز