title
کد خبر: 190139
00
واکنش معاون وزیر بهداشت به ادعای واکسیناسیون سه ماهه؛ واکسن «بستنی» نیست!

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: اینکه برخی از خواب بیدار می‌شوند و می‌گویند سه ماهه به همه واکسن تزریق می‌کنیم، فکر می‌کنند بستنی است که اینگونه نیست.

به گزارش بهداشت نیوز، علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت در اختتامیه پویش سپاس از مدافعان و سفیران سلامت که امروز برگزار شد، ضمن تشکر از همراهی و همکاری مدیران کل آموزش و پرورش استانها با دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، به ارتباط خوب وزارت بهداشت با وزارت آموزش و پرورش اشاره و اظهار کرد: گروه هدف اصلی ما در حوزه پیشگیری و بهداشت، دانش‌آموزان هستند و به همین دلیل باید از سفیران سلامت دانش آموزی که همکاری بسیار خوبی با این حوزه داشتند، تشکر کنیم.

 

 وی با اشاره به اینکه قریب به ۱۵ ماه است که ما درگیر کرونا هستیم، عنوان کرد: ویروسی که وارد جهان هستی شد، بسیار عجیب و غریب و با اجداد خودش هم متفاوت بود؛ ویروس کرونا جدید نبود و قبلا باعث سرماخوردگی می‌شد و حتی در کتاب‌ ها و مراجع پزشکی اشاره کوچکی به کرونا شده بود اما از 2 سال قبل طوری خود را رونمایی کرد که گویی شبیه ویروس سارس و مرس بود، اما باز نسبت به آنها هم تفاوت داشت و بسیاری از معادلات را به هم ریخت.

 

 رئیسی ادامه داد: بسیاری از ویروس‌ها عمدتا فصلی هستند، همان طور که تجربه داریم ویروس آنفلوآنزا پاییز و زمستان درگیری ایجاد می‌کند و بهار و تابستان کم می‌‌شود. دنیا منتظر بود ویروس با شروع فصل گرما از بین برود اما دیدیم  قوی‌تر وارد شد؛ اگر نگاهی به آمار سال گذشته داشته باشیم خواهیم دید که این ویروس در فصل گرما استان‌‌های جنوبی را درگیر کرد و پیک بیماری در بهار و تابستان گذشته از استان‌های جنوبی شروع شد. متوجه شدیم که این ویروس در فضای بسته و بدون تهویه چرخیده و همه افرادی را که در آن مکان حاضر هستند را درگیر می‌کند.

 

حتما نیاز است تهویه مناسب در فضاهای بسته صورت گیرد

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه حتما نیاز است تهویه مناسب در فضاهای بسته صورت گیرد، تصریح کرد: در آینده باید در طراحی فضاهای بسته، بحث تهویه را جدی بگیریم. سالن‌‌های ساختمان صدا و سیما هیچ تهویه‌ای ندارند و این عزیزان در معرض خطر هستند؛ یا به عنوان مثال باشگاه‌های ورزشی عمدتاً در زیرزمین‌ها ساخته می‌شوند و تهویه مناسب ندارند که این موضوع باید در آینده بازنگری شود.

 

وی به زمان شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: کرونا از ۳۰ بهمن ۹۸ وارد کشور شد که بلافاصله اعلام کردیم. به جرات می‌گویم یکی از شفاف‌ ترین کشورها در منطقه و در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا در حوزه شفافیت اطلاع ‌رسانی، جمهوری اسلامی ایران است. با وجود اینکه دو روز بعد، انتخابات بود اما با این وجود ورود ویروس اعلام شد و هیچگونه ملاحظه‌ کاری نداشتیم.

 

رئیسی بیان داشت: کشورها و رسانه‌های معاند سعی کردند از نظر تفکر و برداشت در مردم اختلال ایجاد کنند و اینطور جا بیندازند که آمارهایی که ما می‌دهیم کم است و درست نیست، اما بعد مشخص شد یکی از شفاف ‌ترین آمارها مربوط به کشور ماست، کشورهای منطقه در بحث اطلاع رسانی اصلا قابل مقایسه با ما نیستند؛ عزیزانی که در حوزه آمار و اطلاعات حوزه سلامت تخصص کافی دارند می ‌توانند قضاوت کنند که چه اتفاقی افتاده است. سال گذشته بحث‌های زیادی در این زمینه داشتیم و در این میان برخی تلاش کردند مدیریت کرونا را تحت تأثیر قرار دهند، اما این اتفاق نیفتاد.

 

رئیسی با اشاره به اینکه در کشور ما اولین جایی که بعد از شیوع این ویروس تعطیل شد مدارس و سپس دانشگاه‌ها بودند، عنوان کرد: آموزش و پرورش کار بسیار بزرگی انجام داد و راه اندازی شبکه دانش‌آموزان کار بسیار بزرگی بود. اینکه بگوییم کم و کاستی داشته، طبیعی است.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت تصریح کرد: هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد. آموزش مجازی تا حدودی می‌‌تواند تاثیرگذار باشد. یادمان باشد در آموزش مجازی عمدتاً آموزش داریم اما در آموزش حضوری هم بحث آموزش و هم بحث پرورش وجود دارد که پرورش بر آموزش مقدم است؛ در آموزش حضوری دانش‌آموزان با محیط مدرسه آشنا می‌شوند.

 

آسیب ناشی از آموزش مجازی از کرونا بدتر است

 

وی با تاکید بر اینکه آسیب ناشی از آموزش مجازی و بسته بودن مدارس به ویژه در دوره ابتدایی، از خود کرونا بدتر است و باید این موضوع را به عنوان اصل مهم مدنظر داشته باشیم، مطرح کرد: ما خیلی تلاش کردیم بازگشایی مدارس را داشته باشیم اما به علت شرایط خاصی که وجود داشت، این امر محقق نشد. آنقدر که نگران مدارس هستم نگران بازگشایی دانشگاه ها نیستم. دانشگاه‌ها هم باید باز شوند؛ اکنون می ‌بینیم که برخی در حال دریافت مدرک فوق لیسانس هستند اما هنوز دانشگاه خود را ندیده ‌اند و مدرک گرفته‌اند، در خانه نشسته و فوق لیسانس گرفته‌اند.

 

رئیسی افزود: این قدر که نگرانی برای بازگشایی مدارس وجود دارد به چند دلیل برای دانشگاه ها نگرانی نداریم. کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند از قبل پرورش را گذرانده‌‌اند و از این بابت نگرانی وجود ندارد، گرچه زندگی اجتماعی جریان دارد اما افراد بالغی هستند و توانایی استفاده آنها از وسایل هوشمند از دانش‌آموزان بیشتر است و بسیاری از دروس دانشگاه ها را دانشجویان خود باید بخوانند اما مدرسه اینگونه نبوده و شرایط کاملا متفاوتی دارد.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کنترل افرادی که سن بالاتری دارند راحت ‌تر است، دانش‌آموزان مقطع ابتدایی ممکن است در کلاس منظم نشسته باشند اما به محض اینکه زنگ می ‌خورد کنار یکدیگر رفته و فاصله اجتماعی از بین می ‌رود؛ این درحالی است که دانشجوها بهتر می‌توانند این موارد را رعایت کنند، نکته بعد بحث واکسن پذیر بودن است؛ می‌توانیم درصورت داشتن واکسن، دانشجوها را که ۱۸ سال به بالا هستند را واکسینه کنیم اما فعلاً برای  دانش‌آموزان کمتر از ۱۸ سال‌ واکسن مورد تأییدی در دسترس نیست که این موضوع یکی از مشکلات موجود است.

 

باید اصل را بر بازگشایی مدارس بگذاریم

 

وی تاکید کرد: من قویا بر این موضوع اعتقاد دارم که باید اصل را بر بازگشایی مدارس بگذاریم اما بازگشایی نیاز به یک برنامه جامع دارد که باید با همکاری وزارت آموزش و پرورش ابعاد مختلف آن دیده شود. خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در تحقق این موضوع دارند، خانواده ‌ها باید در حوزه آموزش، علائم شناسی و کنترل فرزندان خود آموزش ببینند؛ ما این توانایی را داریم و از مرداد ماه معلمان را در سراسر کشور واکسینه خواهیم کرد که جزو برنامه‌ های اصلی ماست.

 

رئیسی با بیان اینکه در طرح بازگشایی مدارس قادر هستیم درصورت تایید آموزش و پرورش، رانندگان سرویس مدارس را هم واکسینه کنیم تا رفت و آمدها ایمن ‌تر انجام شود، گفت: اگر لیست تأییدیه از آموزش و پرورش استان‌ ها در اختیار ما باشد می ‌توانیم آنها را هم از آخر مرداد در برنامه واکسیناسیون قرار دهیم که این عزیزان تا قبل از شروع مدرسه در یک فاصله چهار هفته‌ای دو دُز واکسن خود را دریافت کنند.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه بحث اصلی رعایت استانداردها و آموزش مدیران و معلمان است، توضیح داد: استاندارد ها کاملا مشخص است و آموزش و پرورش آن قدر خوب آنها را اطلاع رسانی کرده که بسیاری از مدیران مدارس از کارشناسان ما هم بهتر می‌دانند و این بسیار ارزشمند است.

 

وی متذکر شد: فاصله گذاری مناسب، تهویه مطلوب، مدیریت ورود و خروج دانش‌آموزان، وجود ماسک به مقدار کافی، نصب دستگاه اتوماتیک ضدعفونی، وجود شوینده به مقدار کافی، اطمینان بخشی به والدین و رضایت آنها از جمله استانداردهایی هستند که یکی از مدیران مدارس در دبیرستان دخترانه رضوان در یکی از شهرستان‌های خوزستان برای مدرسه خود تعیین کرده که بسیار ارزشمند است.

 

پروتکل‌‌های بالای ۸۵ درصد را به عنوان وضعیت مطلوب در نظر می‌گیریم

 

وی در ادامه ضمن تشکر از فرایند مطلوب برگزاری حضوری آزمون‌های پایه‌های نهم و دوازدهم اظهار کرد: برگزاری این آزمون‌ها را در سراسر کشور بررسی کردیم و تقریباً در هیچ استانی میزان رعایت پروتکل‌‌ها کمتر از ۹۰ درصد نبود. در برخی مدارس اشکالاتی وجود داشت، اما روی هم رفته بالای ۹۰ و 95 درصد رعایت پروتکل‌‌ها را شاهد بودیم. اگر میانگین رعایت پروتکل‌ها در جامعه ۷۰ درصد و در مدرسه ۹۰ درصد باشد، یعنی محیط برگزاری آزمون امن تر از جامعه بوده است.

 

 رئیسی با اشاره به اینکه ما پروتکل‌های بالای ۸۵ درصد را به عنوان وضعیت مطلوب در نظر می‌گیریم، خاطرنشان کرد: امتحانات دیگر پایه‌ها به صورت مجازی برگزار شد اما چون نتیجه آزمون‌های دانش‌آموزان پایه‌های نهم و دوازهم در سرنوشت آنها تاثیرگذار است، به صورت حضوری برگزار شد. کرونا بدی ‌هایی داشت، اما مزایایی هم داشت؛ اکنون مردم قدر آموزش و پرورش را بیشتر می‌دانند و تازه فهمیدیم که آموزش و پرورش چقدر در تربیت فرزندان ما مؤثر است.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان کرد: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه، میزان ترک تحصیل و کودکان کار فوق العاده بالا رفته و مشکلات روحی و روانی و خودکشی در دانش‌آموزانی که در ایام کرونا از تحصیل بازمانده ‌اند بیشتر شده و این افت تحصیلی می ‌تواند در آینده خطرناک باشد.

 

وی اضافه کرد: دبیرکل سازمان جهانی بهداشت معتقد بود اگر مجموع این عوامل را کنار هم بگذاریم، خسارت نرفتن دانش‌آموزان به مدرسه از خود کرونا بیشتر است، این حرف پایه علمی دارد. بدن افراد زیر ۱۸ سال از نظر سیستم ایمنی و مواجهه با ویروس‌های مختلف نسبت به بزرگسالان متفاوت و قوی تر است. به طوری که میزان بستری دانش‌آموزان در بیمارستان ها اصلا قابل مقایسه نیست.

 

رئیسی بیان داشت: موضوع دیگری که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت این است که در حوزه بیماری‌های غیرواگیر، دانش‌آموز چاق زیاد داریم که این خطرناک است، کرونا گرچه بیماری واگیر است اما تلفاتش در بیماری‌های غیرواگیر است و افرادی را می‌‌کشد که مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری تنفسی، کم تحرکی، مشکلات قلبی - عروقی، سرطان، ریوی هستند؛ اگر سبک زندگی را به دانش‌آموزان به ویژه در حوزه غیرواگیر آموزش دهیم، ضمانتی برای سلامت آنها در آینده خواهد بود.

 

آخرین جزئیات از روند واکسیناسیون در کشور

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در ارتباط با دانش‌آموزان باید اصل را بر بازگشایی مدارس بگذاریم، گفت: تا زمانی که واکسن برای افراد کمتر از ۱۸ سال در دسترس قرار گیرد، می‌توانیم به معلمان و کادر مدارس واکسن تزریق کنیم. امریکا و چین تزریق واکسن به زیر 18 ساله ها را آغاز کرده‌اند اما تا در دسترس قرار بگیرد زمان می ‌برد؛ ما باید اصل را بر این بگذاریم که دست به دست هم بدهیم تا بسته کاملی را برای بازگشایی مدارس تهیه کنیم.

 

 رئیسی درباره آزمونی که از کتاب بهداشت سلامت در پایه دوازدهم گرفته می‌شود،گفت: این موضوع بسیار جای خوشحالی دارد. کرونا به ما یاد داد برای مهار این ویروس همه باید تلاش کرده و دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  به روند واکسیناسیون در کشور اشاره و اظهار کرد: در فاز یک کادر بهداشت و درمان را واکسینه کردیم. فاز دوم، گروه‌های سنی است و ۷۰ سال به بالاها را جزو اولویت واکسیناسیون قرار دادیم. در استان تهران بالای ۸۰ درصد افراد واجد شرایط، واکسن دریافت کرده‌اند که در این بین گروه‌های دیگری همچون جانبازان بالای ۵۰ درصد و غیره هم واکسن دریافت کردند.

 

وی با بیان اینکه قرار بود محموله‌ای از واکسن طی دو هفته قبل به دست ما برسد که بنا به دلایلی میسر نشد، عنوان کرد: علت این است که میزان تقاضای واکسن با عرضه همخوانی ندارد؛ متاسفانه بیش از ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا را 6 کشور زده‌اند و کشوری مثل امریکا و یکی از کشورهای اروپایی ۲۰۰ میلیون دُز واکسن در حال انقضا دارند اما  به کسی نمی‌دهند؛سهم کشورهای فقیر ۲۵ عدد تزریق واکسن است.

 

رئیسی گفت: یک بار دیگر با اطمینان به مردم عزیز می‌گویم که تا پایان سال قطعا همه ۷۰ درصد جمعیت کشور که گروه هدف هستند حداقل یک دُز واکسن دریافت خواهند کرد که این اطمینان از تولید داخل است.

 

اگر مجوز واکسن تولید داخل صادر شود از هفته آینده وارد بازار می‌شوند

 

به گفته رئیسی اگر مجوز واکسن تولید داخل صادر شود از هفته آینده وارد بازار می‌شوند.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما تا پایان خرداد، یک میلیون دُز واکسن آماده داریم و در تیرماه سه میلیون، در مرداد بالای هفت میلیون و از شهریور به بعد ماهانه حداقل۱۰ میلیون دُز واکسن دست ما خواهد بود، بیان کرد:گروه هدف ما حدود ۵۵ میلیون نفر است که تا پایان سال با توجه به اینکه بالای ۷۰ میلیون دُز واکسن در دست داریم، با خیال راحت می‌توانیم واکسیناسیون را پیش ببریم. این آمار جدا از واکسن‌هایی است که خریداری کرده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه در آبان سال گذشته، ۱۶.۸ میلیون دُز واکسن از سبد کوواکس خریداری کردیم که متاسفانه به دلیل بدعهدی کشورها به دست ما نرسید و حدود ۲ میلیون دُز به دستمان رسید، بیان کرد: همچنین تلاش کردیم از کشورهای دیگر هم واکسن بگیریم و قرارداد بستیم اما به کشور خود اولویت دادند. واکسن در فرودگاه بود که برای ما ارسال شود اما دادستانی آن کشور، صدور واکسن را متوقف کرد.

 

رئیسی بیان داشت:اینکه برخی از خواب بیدار می‌شوند و می‌گویند سه ماهه به همه واکسن تزریق می‌کنیم، فکر می‌کنند بستنی است که اینگونه نیست. اینها یا شمردن بلند نیستند یا تاکنون چوب نخورده اند.کشورهای بزرگ دنیا با نظام قوی سلامت به زانو درآمده اند اگر با واقعیت با مسائل برخورد کنیم می توانیم موفق باشیم با شعار فایده‌ای ندارد.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: مردم عزیز نگران دُز دوم نباشند. دُز دوم واکسن اسپوتنیک را توزیع کردیم و دُز دوم سینوفارم را هم از شنبه توزیع می‌کنیم. فاصله بین دریافت دو دُز واکسن برای سینوفارم تا هشت هفته و برای اسپوتنیک تا ۱۲ هفته ایرادی ندارد؛ اینکه واکسن دیگری را به عنوان دُز دوم تزریق کنیم فعلا در دستورکار ما نیست و اگر در آینده ثابت شد ممکن است این کار را انجام دهیم.

 

رئیسی تصریح کرد: اکنون خوشبختانه پنج واکسن ساز داخلی به سرعت کار خود را پیش می‌برند. مطمئن باشید از سال آینده نیازی به خرید واکسن خارجی در زمینه کرونا نداریم. زیرساخت ها بسیار خوب فراهم شده و با ظرفیتی که اکنون داریم می‌توانیم  روزانه تا ۵۰۰ هزار دّز واکسن تولید کنیم و در هفته‌های آینده وضعیت واکسیناسیون مطلوب خواهد شد.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز