title
کد خبر: 189849
ف
اختصاصی/ خطرات یائسگی پیش از ۴۰ سالگی

تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که قبل از ۴۰ سالگی به دوران یائسگی خود می‌رسند درآینده با احتمال بیشتر برای بیماری‌های قلبی مواجه هستند.

سرویس ترجمه بهداشت‌نیوز، تحقیقات همچنین حاکی از آن است که زنان سیاه‌پوست نسبت به سفیدپوستان، ۳ برابر بیشتر در معرض یائسگی زودرس قرار دارند. طبق تحقیقات اولیه ارائه شده در ۲۰ مه در انجمن قلب، اپیدمیولوژی، پیشگیری، سبک زندگی و کاردیومتابولیک انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۲۱، زنانی که قبل از رسیدن به سن ۴۰ سالگی به دوران یائسگی می‌رسند یعنی به مدت ۱۲ ماه متوالی بدون قاعدگی هستند، در مقایسه با زنانی که این آغاز زودهنگام را تجربه نمی‌کنند، 40 درصد خطر ابتلا به بیماری کرونر قلب را دارند.

در حالی که یائسگی زودرس برای همه افراد تحت تحقیق با خطرات قلبی در آینده همراه بود، تفاوت نژادی مشخصی نیز در این میان پدیدار شد. در مجموع ۳۵۲۲ زن سیاه پوست و ۶۵۱۴ زن سفید پوست در این  تحلیل مورد بررسی قرار گرفتند. یائسگی زودرس در ۱۵.۵ درصد از زنان سیاه‌پوست و ۴.۸ درصد زنان سفیدپوست رخ داد. پزشکان معتقدند اختلافات در زمان وقوع یائسگی زودرس در میان زنان سیاه پوست و سفیدپوست بسیار قابل توجه است.

آنها می‌گویند: ما باید عوامل اجتماعی راجع به نژادپرستی ساختاری و سیستمی را بیشتر مطالعه کنیم و درک بهتری داشته باشیم تا بتوانیم با بررسی این عوامل به ریشه این اختلافات عمیق و گسترده بپردازیم.  پیش از این، تفاوت نژادی در یائسگی اولیه چندان مورد توجه نبود. این جنبه از مطالعه، تفاوت نژادی قابل‌توجهی را نشان می‌دهد که در تحقیقات دیگر در مورد یائسگی زودرس نشان داده نشده بود.  

یکی از پزشکان این تیم تحقیقاتی می‌گوید: هدف ما ارزیابی چگونگی ارتباط یائسگی با بیماری عروق کرونر قلب یا عروق کرونر بود که ناشی از تجمع پلاک در عروق اطراف قلب است. تحقیقات قبلی ارتباط بین یائسگی زودرس و بیماری کرونر قلب
(CHD) و یائسگی قبل از ۴۰ را در دستورالعمل های پیشگیری اولیه به عنوان یک افزایش دهنده خطر برای CHD نشان داده است. با این حال، مطالعات قبلی پیشروی کوتاه‌مدت بیماری را بررسی می‌کرد. در این مطالعه جدید چندین دهه وضعیت جسمانی و روحی زنان را دنبال کرده است: ثبت نام در سال ۱۹۶۴ آغاز شد و پیگیری آن تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشت.

در بخشی از نتیجه تحقیق مذکور قید شده که بیشتر زنان در سن ۴۰ تا ۵۸ سالگی به یائسگی می‌رسند و میانگین سنی آنها نیز ۵۱ سالگی است. زنان سیاه‌پوستی که قبل از ۴۰ سالگی یائسه شدند با زنان سیاه پوستی که بعد از این سن وارد یائسگی شده‌اند و همچنین زنان سفید پوستی که یائسگی زودرس را تجربه کرده‌اند با کسانی که یائسگی زودرس را تجربه نکرده‌اند مقایسه شدند. پس از کنترل فاکتورهای عمده خطر شامل سن، استعمال دخانیات، سطح تحصیلات، چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲، زنان سیاه‌پوست و افرادی که یائسگی زودرس را تجربه کردند ۴۰ درصد بیشتر از افراد هم‌نژاد خود در معرض خطر CHD بودند. با این وجود زنان سیاه پوست ۳ برابر بیشتر از زنان سفیدپوست یائسگی زودرس دارند.

مشخص نیست که چرا زنان سیاه‌پوست نسبت به سفیدپوستان زودتر دچار این عارضه می شوند اما کارشناسان نابرابری‌های اقتصادی و بهداشتی را از جمله دلایل آن می‌دانند. اگرچه این تحقیقات نشان می‌دهد که یائسگی زودرس با خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری عروق کرونر مرتبط است اما توجه داشته باشید که این نتایج به این معنی نیست که یائسگی زودرس باعث ایجاد این خطر می شود.  ممکن است یائسگی زودرس تنها یک نشانگر باشد. این سوال هنوز بی‌پاسخ و مبهم مانده است.

نشانگر چیزی است که می تواند وجود یا افزایش احتمال یک بیماری یا وضعیتی را نشان دهد اما در واقع عامل ایجاد آن بیماری یا شرایط نیست. یائسگی زودرس ممکن است نشانه ای از نیاز به بررسی و مدیریت دقیق بیشتر زمینه‌های سلامتی شما باشد.  یافته‌های حال از بررسی می تواند به بهبود ارزیابی قلبی در زنان کمک کند.

منبع: EveryDayHealth/ مه ۲۰۲۱
مترجم: لیلا فرجی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.