title
کد خبر: 187166
00
بایدها و نبایدهای تزریق واکسن کرونا

افرادی که تازه بهبود پیدا کرده اند یا علایم کرونا دارند نباید در تزریق واکسن عجله کنند و شرایط خود را باید با پزشک درمیان بگذارند

به گزارش بهداشت نیوز، تزریق واکسن بیماری کرونا مرحله به مرحله پیش می‌رود و افراد جامعه بر اساس اولویت مشخص شده وزارت بهداشت برای زدن واکسن فراخوان می شوند، اما برای این که تزریق واکسن بیشترین ایمنی را ایجاد کند و برای فرد دریافت کننده کمترین عوارض را داشته باشد یکی از متخصصان مرکز بهداشت توضیحاتی را داده است که در ادامه می آوریم :

 «دکتر فهیمه محمودی»، مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شمال تهران  به خبرنگار زندگی سلام چنین می گوید:

    بانوان باردار و شیرده و تزریق واکسن  

«برنامه وزارت بهداشت این است که بر اساس سند ملی واکسیناسیون کرونا  و   زمان بندی پیش برود. تاکنون فاز اول تقریبا تمام شده است و مادر باردار یا شیرده شاغل  بر اساس محل خدمت در کادر بهداشت و درمان می تواند واکسن دریافت کرده باشد  نوع واکسنی که برای این گروه تزریق می‌شود آسترازنکاست. فاز اول تزریق واکسن برای متولدان  1320و قبل از آن  است که طبیعتا این گروه در سن باروری قرار ندارند و شروع تزریق واکسن برای افراد در سن باروری تیر یا مرداد پیش بینی می‌شود و بر خلاف این که  برای دریافت واکسن سرخک گفته شده است که خانم باید تا یک ماه باردار نشود،  واکسن  کرونا منعی برای بارداری  وجود ندارد.»

    بیماران خاص و تزریق واکسن   

وی  درباره تزریق واکسن به بیماران سرطانی و کسانی که شیمی درمانی شده اند چنین می گوید:« بیماران خاص گروه بزرگی از بیماران با  تنوع بیماری زیاد   را شامل می‌شوند که همه افراد در گروه اولویت دار تعریف نشده اند مگر کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا ممکن است  بیماری شان کشنده باشد . کسانی که ظرف شش ماه گذشته شیمی درمانی،  رادیو تراپی یا پیوند شده اند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند در اولویت دریافت واکسن قرار دارند اما کسی که در سال‌های گذشته بدخیمی داشته و درمان شده و بهبود یافته است  در گروه اولویت دار قرار نمی‌گیرد.»

   مدت زمان ایمنی بخشی واکسیناسیون

« نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که کسانی که کرونا گرفته اند ممکن است دوباره هم بیماری را بگیرند. این افراد تا شش ماه از بیماری مصون هستند  اما این موضوع قطعیت ندارد ما افرادی را داشته‌ایم که دو ماه بعد از ابتلا دوباره بیمار شده اند. به طور معمول انتظار داریم  کسانی  هم  که واکسن می زنند تا شش ماه مصون بمانند.»

    ابتلا به بیماری و زدن واکسن 

دکتر محمودی می افزاید: « افرادی که کرونا گرفته اند ، می توانند چهار هفته بعد از ابتلا واکسن را دریافت کنند و ممنوعیتی در این باره وجود ندارد اما  لازم است این نکته را یادآوری کنم افرادی که بیماری کرونا گرفته اند و در نوبت تزریق واکسن هستند بهتر است با نظر پزشک متخصص خود و مدتی بعد از بهبودی برای تزریق اقدام کنند. این توصیه به این دلیل است که بدن این افراد مصونیت پیدا کرده است و از طرفی محدودیت منابع واکسن باعث می شود ما مجبور شویم افراد در معرض خطر را در اولویت دریافت قرار دهیم. چه بسا اگر واکسن به اندازه کافی بود،  تزریق واکسن را برای همه شروع 

می کردیم. توصیه ای که برای مردم عزیزمان دارم این است که صبوری کنند، همه افراد جامعه باید واکسینه شوند اما بر اساس اولویتی که وزارت بهداشت اعلام کرده است.»

    تعویق زمان واکسن زدن  

« توصیه  اصلی ما این است که  اگر کسی بیمار است و علایم بالینی دارد، برای تزریق واکسن مراجعه نکند یا در زمان مراجعه همکاران ما را مطلع کند. فرد ممکن است مبتلا باشد یا در دوره کمون بیماری باشد یا بیماری با علایم خفیف داشته باشد. بنابراین  توصیه می‌کنیم اگر کسانی در اطرافیان خود فرد مبتلا با علایم بالینی تب دار و بد حالی دارند برای تزریق واکسن عجله نکنند. این موضوع به دلیل بحث همزمانی بیماری و زدن واکسن پیش می آید یعنی کسی که کرونا دارد با زدن واکسن علایم بیماری‌اش  تشدید نمی‌شود و هیچ منبع علمی آن را تایید نمی کند، بلکه در همزمانی،  بیماری روند خود را طی می‌کند و واکسن زدن در این شرایط برای فرد  فایده ای ندارد.»

    چه نکاتی را باید با مسئول واکسیناسیون درمیان بگذاریم

«  اگر بیماری تب دار حاد دارید، هنگام تزریق واکسن با مسئول بهداشت  این موضوع را درمیان بگذارید و تا زمان بهبودی صبر کنید یا اگر  بیماری خاص  دارید و به خصوص داروی خاص مصرف می کنید که سیستم ایمنی را ضعیف می کند به کارکنان درمانی اطلاع دهید.»

     عوارض واکسن 

وی درباره حساسیت شدید به تزریق واکسن می افزاید:

« شدیدترین نوع حساسیت به واکسن «آنافیلاکسی» است که فرد دچار شوک می‌شود  و چون برای اولین بار است که این نوع واکسن را دریافت می کند نمی توانیم پیش بینی عکس العمل وی را داشته باشیم اما  پزشک مستقر در مرکز درمانی به موقع عوارض را کنترل می کند و به طور طبیعی فردی که دچار شوک شده است نوبت دوم واکسن را دریافت نمی‌کند. اگر بعد از تزریق واکسن دچار تب، درد بدن، سردرد و علایم گوارشی شدید، نگران نباشید این علایم 24 تا 48 ساعت طول می کشد و سپس از بین می‌رود .این عوارض را به مرکز بهداشت گزارش کنید تا ما هم   در  پرتال وزارت بهداشت ثبت کنیم.»

    احتمال لخته شدن خون 

«تنها احتمال لخته  شدن خون در یک نوع واکسن یعنی آسترازنکا (سوئدی و کره ای) آن هم در برخی کشورها و در بعضی گروه های سنی (زیر 20 سال) گزارش شده و در گروه سنی 55 سال به بالا این عارضه دیده نشده و عارضه‌ای نادر است و چه بسا منافع تزریق  واکسن به مضرات آن می ارزد.»

منبع: خراسان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز