title
کد خبر: 182949
00
درباره معجزه روتین حمام رفتن بیشتر بدانیم

پایان یک روز پرمشغله و پر تنش را در نظر بگیرید که برای رسیدن به خانه و تدارک یک حمام دلپذیر لحظه شماری می کنید . این حق شماست که بهترین و مطبوع ترین لحظه ها را برای خود در نظر بگیرید. یک دوش گرفتن معمولی برای پاک کردن بدن از آلودگی ها.

به گزارش بهداشت نیوز، پایان یک روز پرمشغله و پر تنش را در نظر بگیرید که برای رسیدن به خانه و تدارک یک حمام دلپذیر لحظه شماری می کنید . این حق شماست که بهترین و مطبوع ترین لحظه ها را برای خود در نظر بگیرید. یک دوش گرفتن معمولی برای پاک کردن بدن از آلودگی ها. اگر دوش گرفتن شما محدود به شامپو زدن و تمیزکردن موهاست ،خیلی چیزها را فراموش کرده اید. چرا که با تدارک ابتدایی ترین وسایل و ریزه ‌کاری‌ها به راحتی می توانید ساعات دلپذیری را برای نظافت و حمام خود ایجاد کنید.

آنچه مهم است بدانید، این است که شما مجبور نیستید هر روز دوش بگیرید . تنها چند روز درهفته برای شستشوی خود در نظر بگیرید . به خصوص در فصل زمستان که تعریق چندانی ندارید،ممکن است گرفتار خشکی بیش ‌ازحد پوست شوید. از سوی دیگر شاید دوش‌ گرفتن هرروزه در فصل تابستان تأثیر چندانی بر پوستتان نداشته باشد.

در اینجا ریزه کاری های کوچک اما مفیدی را به شما پیشنهاد می کنیم تا استحمام دلپذیرتری را تجربه کنید.

قبل از حمام کردن

شانه کردن موهای خشک

اولین کار قبل از رفتن به حمام، شانه کردن موها با شانه ای مناسب است. بهتر است از شانه هایی با جنس طبیعی مانند شانه های چوبی استفاده کنید. گره های موها را باز کنید و سپس برای شستن آن ها وارد حمام شوید.

پاک کردن آرایش

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید به عنوان روتین های صحیح حمام کردن از آن استفاده کنید، پاک کردن آرایش با پاک کنندۀ مناسب آرایش قبل از دوش گرفتن است. با صورت پر از آرایش به زیر دوش آب نروید به امید اینکه که آب همه چیز را با خود می شوید . همین طور یادتان باشد ، مواد پاک کننده آرایشی می توانند پوست را درهنگام شستشو تحریک کنند. بهتر است چندین مرتبه با آب ولرم کاملا صورتتان را بشویید تا زمانی که حس کنید باقی مانده مواد شوینده و مواد آرایشی کاملا از روی پوستتان پاک شده اند.

رسیدگی به صورت

یک ماسک روی صورتتان بگذارید. به اعتقاد ونگ: ″ گذاشتن ماسک پیش از دوش گرفتن فوق‌العاده است، چون بخار، منافذ پوست را باز می‌کند و تمامی مواد مغذی و ویتامین‌ها به راحتی جذب پوست شما می‌شود.″ماسک‌های ژله‌ای که حالت کرمی دارند برای استفاده در حمام مناسب‌تر هستند؛ آنها نرم و لطیف هستند اما از روی پوست مرطوب سر نمی‌خورد. پیشنهاد می شود این ماسک بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نکشد.

در هنگام حمام کردن

خوش بگذرانید

سعی کنید دوش گرفتن را برای خود به عذاب الهی تبدیل نکنید. از آن لذت ببرید و با روشن کردن چند شمع زیبا محیط حمام را برای خود دلنشین تر کنید.

آب را به دمای ایده آل برسانید

این بدان معنا نیست که دوش شما داغ باشد. درست است که آب داغ بسیار لذتبخش است اما باید بدانید که این کار به پوست شما آسیب هایی می رساند که ممکن است قابل جبران نباشد. تنها کافیست در آب ولرم رو به گرمای بیشتر دوش بگیرید. دوش گرفتن با آب گرم فوائد زیادی دارد از جمله:

از بین رفتن و حذف کامل چربی پوست

از دست دادن آب بیش از حد پوست و خشکی بیش از حد آن

اگزما و حساسیت پوستی

افزایش گرمای بدن

استفاده از فیلتر آب

اگر می خواهید حمام کردن شما بهداشتی باشد می توانید از فیلترهای مخصوص آب در دوش استفاده کنید که از خروج مواد و یون های مضر و سنگین جلوگیری می کنند.

استفاده از شامپوی مو

اولین مرحله برای شستشن خودتان، شستشوی موها است. در ابتدا مطمئن شوید که همه موهایتان به کف شامپو آغشته شده است.

یادتان باشد پوست سر هم مانند پوست صورت جزئی از بدن شماست و باید مراقب آن در هنگام شستشو باشید.از چنگ زدن پوست سر در هنگام شامپو زدن، پرهیز کنید .

کف سر را به آرامی ماساژ دهید این کار موجب افزایش خون رسانی به پوست سر و افزایش رشد موها می شود.شستشوی

پشت گردن و کنار گوش ها را فراموش نکنید. و یادتان باشد که ریشه موها سریع تر از بقیه قسمت های مو چرب می شود،پس آنها را به خوبی بشویید.

استفاده از نرم کننده مو

اگر موهایتان را شامپو زده‌اید، بلافاصله بعد از آبکشی موها، کاندیشنر و یا روغن را روی سرتان بمالید و اجازه دهید که موهای شما را نرم کند و شما در این فاصله بقیه بدنتان را بشورید. اگر فرصت مالیدن روغن روی موها را بعد از شامپو زدن ندارید، پیش از اینکه وارد حمام شوید روغن را روی موها بمالید و قبل از خارج شدن آن را آبکشی کنید تا مدت اثر بخشی آن طولانی شود.

یک دقیقه وقت هم برای پاهایتان

بعد از استفاده از نرم‌کننده مو دست‌های شما حالت لغزنده‌ای پیدا می‌کند؟ آنها را آب نکشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که دست ها را روی پاشنه پاها بمالید، تا لطیف شوند و حتی بعد از مالیدن آن با استفاده از برس ناخن می‌توانید زیر ناخن‌ها را هم تمیز کنید.

بعد از استفاده از نرم‌کننده ، اگرکف پاهای شما خشک شده ، از سنگ پا یا لیف‌هایی با الیاف طبیعی استفاده کنید. لیف را به پاشنه پاها بکشید تا کف پاهای نرمی داشته باشید.

استفاده از شامپو بدن با pH متعادل

یکی از روتین های صحیح حمام کردن استفاده از شامپو بدن مخصوص پوست بدن خودتان است .شامپو بدنتان باید با نوع پوستتان هم خوانی داشته باشد و در واقع نوعی از شامپوبدن را انتخاب کنید که چربی طبیعی پوستتان را از بین نبرد.

درهنگام شست و شوی بدن قسمت های مهم مانند زیربغل ، نواحی تحتانی و تناسلی را بیشتر تمیز کنید.

استفاده از لیف مناسب

با استفاده از لیف یا حوله یا پارچه مخصوص شستشو یا حتی فقط دستان خود ، صابون تخته ای یا شامپوی مخصوص شستشوی بدنتان را به بدن خود بمالید . از گردن و شانه های خود شروع کنید و به سمت پائینی بدن بیایید.

شیو موهای زائد

بهترین زمان برای شیو کردن و تراشیدن موهای زائد، مراحل انتهایی حمام کردن است. به این موضوع دقت کنید که تراشیدن بیش از حد موهای بدن، باعث ضخیم و بیشتر شدن آن ها و حتی ضخیم شدن پوستتان می شود، پس در صورتی که به شیو موهایتان نیازی ندارید، این مرحله را انجام ندهید.

بهترین کاری که می توان در این مرحله انجام داد این است که محل مورد نظر را به کف آغشته کنید تا درهنگام شیو کردن،زخمی یا خشک نشود.

استفاده از ماسک مو

ماسک مو تقریبا جز مراحل پایانی یک حمام دلپذیر است. ماسک مو باید متناسب با نوع موهایتان باشد. همچنین ماسک مو باید دارای ویتامین های مناسب جهت تقویت موها باشد.

به این ترتیب که:

ابتدا میزان مناسبی از ماسک مو را بر روی موهایتان بزنید.

ماسک مو را روی ریشه موها نزنید، بیشتر روی ساقۀ موها بزنید.

بگذارید ۳-۱۰ دقیقه روی موهایتان باقی بماند، سپس موهایتان را آب کشی کنید.

ماسک مو را حداقل ۱ بار در هفته و حداکثر دوبار در هفته استفاده کنید.

برخی از ماسک موها نیاز به شستن و آبکشی مو ندارند.

نحوۀ استفاده صحیح هر ماسک مو روی محصول درج شده است.

آب کشی نهایی بدن و موها

قبل از خروج از حمام ، بدن و موهایتان را کاملا آب کشی کنید و مطمئن شوید که آب به تمام نقاط بدنتان رسیده است. کمتر از یک دقیقه روی پاهایتان، آب سرد بریزید تا حس آرامش را در بدن خود احساس کنید.

بعداز حمام کردن

پوست خود را به آرامی خشک کنید

بعد از اینکه از حمام خارج شدید، باید حوله تمیز و مخصوصتان را خیلی آهسته روی بدن خود بکشید ، تا پوستتان را خشک کنید. باید بدانید که مالیدن بیش از حد حوله روی پوست ، به ویژه بر روی قسمت های ظریف بدن ، بسیار ناخوشایند است و می تواند مناطق تحریک شده یا آسیب دیده ای را برای شما به وجود آورد. از خشک شدن تمام نقاط بدن اطمینان حاصل کنید به ویژه ناحیه پشت و داخل گوش وناحیه تناسلی و کف پا و لای انگشتان پا.

موهایتان را خشک کنید

سرتان را کاملاً خشک کنید و با کلاه حمام ببندید، حتی اگر در جای گرم و زیر آفتاب هستید. سشوار کردن اگر حرارت آن خیلی شدید و به ریشه مو نزدیک نباشد که باعث سوزاندن آن شود، هم مشکلی ندارد.

استفاده از لوسیون و چرب کننده مخصوص بدن 

بعد از پایان استحمام بدن خود را با کرم مخصوص بدن چرب کنید.اطلاع از اینکه پوست شما جز کدام دسته از پوست هاست یکی از مهم ترین نکات در انتخاب لوسیون بدن است.

سرم صورت

بعد از دوش گرفتن یکی از بهترین کارها استفاده از تونر و کرم های مرطوب کننده صورت است تا آلودگی های باقیمانده حذف و رطوب صورت باقی بماند. منافذ پوست بعد از حمام بازتر می شوند و همین امر باعث می شود که سرم های شما بهتر اثر کنند.

کرم صورت

بعد از اینکه سرم صورت را به کل پوست خود به عنوان اولین لایه دفاعی و محافظ پوستتان اضافه کردید ، کرم مرطوب کننده معمولی مخصوص خود را بر روی پوستتان بصورت یکنواخت بمالید وآن را چرب کنید.

منبع: الودکتر


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز