title
کد خبر: 180569
00
دوره نقاهت ویروس کرونای انگلیسی چند روز است؟

موجهای شیوع کرونا در کشور با تاخیری حدود دو هفته‌ای به استان خراسان رضوی می‌رسد همچنانکه سویه انگلیسی این ویروس هم پس از چند هفته به مشهد رسید و تاکنون شش فرد مبتلا به کرونای جهش یافته در این کلانشهر شناسایی شده‌اند.

به گزارش بهداشت نیوز، تاکنون چهار سویه جهش یافته از ویروس کرونا به نامهای "انگلیسی، آفریقایی، برزیلی و کالیفرنیایی" در سطح جهان شناسایی شده‌اند.

بنا بر پژوهشها و مشاهدات جاری پزشکان تاکید می‌کنند سویه انگلیسی ویروس کرونا خطر همه‌گیری و مرگ‌آوری بیشتری از سه نوع دیگر دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین خصوص می‌گوید: نخستین مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در یک مرد ۷۰ ساله مشهدی که سابقه سفر به انگلیس را داشته مشاهده شده‌ است.

دکتر مهدی قلیان افزود: بر اساس بررسی‌ها از شش مورد شناسایی شده کرونای انگلیسی در مشهد تنها یک نفر با فرد نخست در تماس بوده و بقیه افراد بیمار هیچگونه تماسی با این فرد نداشته‌اند که نشان می‌دهد نوع جهش یافته ویروس کرونا در مشهد و خراسان رضوی در حال گردش است. 

وی ادامه داد: این در حالی است که نمونه های شناسایی شده در مشهد و خراسان رضوی به صورت تصادفی حاصل شده است. 

نکته دیگری که به‌ تازگی توسط متولیان حوزه سلامت خراسان رضوی اطلاع رسانی شده این است که افزایش شمار مراجعان سرپایی با علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا همزمان با ثابت بودن نتایج مثبت آزمایشهای پی.سی.آر معنادار است، یعنی ویروس جهش یافته با کیت های آزمایشگاهی کرونای معمولی شناسایی نمی شود.  

رییس اداره مبارزه با بیماریهای واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت: ظرف هفته‌های اخیر تعداد بیماران سرپایی دارای علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت زیرپوشش این دانشگاه افزایش یافته اما این سیر افزایشی تاثیری در نتایج مثبت آزمایشهای طبی کرونا و تغییر آن نداشته است. 

دکتر زهرا نهبندانی افزود: اکنون فقط نتیجه آزمایش هشت درصد این افراد از نظر ابتلا به کرونا مثبت است که این آمار نسبت به هفته‌های اخیر تغییری نداشته است. 

وی ادامه داد: احتمال تغییرات و جهش در ویروس کرونا یکی از علل افزایش چنین وضعیتی در آمارهای مراجعان سرپایی و نتایج آزمایشهای طبی است.

پزشکان همه گیری و سرایت بسیار ویروس کرونای انگلیسی، کاهش دوره نقاهت به دو روز و ابتلای بیشتر افراد زیر ۲۰ سال را از ویژگیهای کرونای نوع انگلیسی دانسته و همچنان بر رعایت جدی پروتکل های بهداشتی جهت قطع زنجیره انتقال این ویروس تاکید دارند.

علایم کرونای انگلیسی با نوع معمولی تفاوتی ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کرونای انگلیسی از نظر بالینی تفاوتی با نوع گذشته ندارد و نگرانی ها بابت سرایت‌پذیری و قدرت زیاد انتقالاین ویروس جهش ‌یافته است.

دکتر بهروز بنیادی افزود: تب، سرفه و مشکلات تنفسی از علائم این بیماری است و در کودکان علائم گوارشی برجسته‌تر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر چهار ویروس جهش یافته کرونا در جهان شامل ویروس انگلیسی، آفریقای جنوبی، کالیفرنیایی و برزیلی شناسایی شده که خطر همه گیری و مرگ و میر نوع انگلیسی آن بیشتر از همه عنوان شده است.

این پزشک فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان گفت: به علت سرایت‌پذیری زیاد کرونای انگلیسی خطر افزایش تعداد بیماران و میزان مراجعه به مراکز درمانی به طور ناگهانی وجود دارد. 

وی افزود: خطر همه گیری این ویروس در کودکان بیشتر است، بنابراین باید مدارس همچنان به صورت غیر حضوری باشد و از کودکانی که به بیماریهای زمینه‌ای همچون دیابت، آسم، بیماریهای کلیوی، کبدی، قلبی و دستگاه گردش خون مبتلا هستند مراقبت بیشتری صورت گیرد.

دکتر بنیادی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی والدین با دقت بیشتر از گذشته و اجتناب از حضور در دورهمی‌ها و برنامه‌های غیرضروری تاکید کرد.

دوره نقاهت ویروس کرونای انگلیسی ۲ روز است

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: کاهش دوره نقاهت و افزایش سرایت بیماری یکی از ویژگیها و تفاوت‌های کرونای انگلیسی و نوع معمولی آن است. 

دکتر رزیتا خداشاهی افزود: دوره نقاهت ویروس کرونای رایج  ۲ تا ۱۰ روز است در حالی که دوره نقاهت ویروس کرونای انگلیسی ۲۴ تا ۴۸ ساعت است و این موضوع نشان‌دهنده افزایش سرایت و شدت واگیری این ویروس می‌باشد.  

وی ادامه داد: قدرت سرایت ویروس کرونای انگلیسی بسیار زیاد است و بنابراین باید از ۲ ماسک پارچه‌ای و جراحی برای پیشگیری از انتقال ویروس استفاده شود و از سوی دیگر بالا و پایین ماسک برای ممانعت از ورود ویروس  باید ثابت شود. 

این پزشک فوق تخصص رشته عفونی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی افراد زیر ۲۰ سال را بیشتر درگیر می‌کند.

وی افزود: باید توجه داشت که طی سه دوره اوج شیوع کرونا در مشهد و خراسان رضوی ابتلای تمامی گروههای سنی را شاهد بوده‌ایم. 

دکتر خداشاهی ادامه داد: راههای پیشگیری و درمان ویروس جهش یافته هم تفاوتی با گذشته ندارد و فقط باید با جدیت بیشتری اصول بهداشتی رعایت شود.

روش‌های پیشگیری و درمان کرونای انگلیسی با نوع معمولی آن تفاوت ندارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خطر و شدت واگیری ویروس جهش یافته کرونا ۱.۷ برابر ویروس قبلی است و بیشتر افراد خردسال و جوانان را مبتلا می کند. 

دکتر مهدی قلیان اول افزود: تاکنون ۴۰ مورد مشکوک به کرونای انگلیسی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی مورد آزمایش قرار گرفته اند که از این تعداد نتیجه آزمایش ۶ نفر مثبت شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ شهرستان خراسان رضوی که بیشتر آنان پرجمعیت هستند در وضعیت زرد و ۲۱ شهرستان استان در وضعیت آبی از نظر شیوع کرونا قرار دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تعداد بستری شدگان روزانه کرونا در خراسان رضوی طی روز گذشته ۱۳۳ نفر گزارش شده و میانگین تعداد کل بستری شدگان ۴۸۲ نفر بوده است و تعداد فوت شدگان نیز تک رقمی است. 

وی افزود: گرچه وضعیت مشهد و استان خراسان رضوی نسبت به سایر نقاط کشور از نظر شیوع کرونا بهتر است اما باید توجه داشت که این شرایط شکننده است و با توجه به مشاهده نوع انگلیسی این ویروس خطر شیوع و گسترش آن در استان وجود دارد. 

دکتر قلیان ادامه داد: حفظ آرامش و رعایت جدی پروتکلهای بهداشتی از سوی مردم اهمیت بسزایی دارد چرا که راههای پیشگیری و فرآیند درمان و مقابله با ویروس کرونای انگلیسی با کرونای معمولی تفاوتی ندارد.

وی گفت: طبق دستورالعمل هوشمند در ایام تعطیلات نوروز، مسافرت به شهرهای زرد مسافرپذیر شامل مشهد، گیلان، گلستان، بندرعباس، اصفهان و شیراز جز برای خودروهای دارای پلاک های بومی ممنوع است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از سوی دیگر سامانه های صدور بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس در کشور به نرم افزار ماسک متصل هستند و از صدور بلیت برای افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آنها طی ۱۴ روز گذشته مثبت بوده است، خودداری می‌کنند.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۶۱۵ هزار و ۱۸۴ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به ۵۹ هزار و ۸۹۹ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون یک میلیون و  ۳۷۹ هزار و  ۹۲۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

منبع: ایرنا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.