title
کد خبر: 178480
00
اختصاصی| دو علامت شایع و مهم مبتلایان به کرونا/ پیک جدید کرونا در این استان دیده شده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه میزان استفاده از ماسک در دی ماه نسبت به آذر ماه کاهش پیدا کرده، اظهار کرد: میزان مبتلایان در هفته منتهی به 3 بهمن 196 نفر و در هفته منتهی به 10 بهمن 291 نفر و میزان بستری شدگان نیز از 18 نفر در هفته منتهی به 3 بهمن به 23 نفر در هفته دوم بهمن افزایش پیدا کرده است، پس احتمال خیز دوباره دور از ذهن نیست.

دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان در خصوص  میانگین‌آمار مبتلایان ، بستری شدگان و فوتی های کرونا طی ماه اخیر به خبرنگار بهداشت نیوز گفت: میانگین ابتلای روزانه به کرونا طی ماه اخیر 41.6 نفر در روز، میانگین فوتی ها 0.5  نفر در روز یا هر دو روز یک نفر و میانگین آمار روزانه  بستری قطعی  جدید روزانه  3.9 نفر است.

تب و سردرد؛ شایعترین علائم کرونا

وی افزود: میانگین سنی مبتلایان در گروه سنی میانسالان، 43 سال  و میانگین سنی مبتلایان  در گروه سنی سالمندان، 63 سال بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در رابطه با شایع ترین علائم و نادرترین علائم مبتلایان به کرونا در استان بوشهر اظهار داشت: شایعترین علائم تب با 46.4 درصد و سردرد با 36.4 درصد  و نادرترین علامت بالینی کووید 19 از دست دادن حس چشایی با 13% بوده است.

شواهدی از شروع خیز جدید وجود دارد

خواجه ئیان گفت: شواهد علمی مبنی بر افزایش شدت علائم بیماری وجود ندارد و کاهش میزان بستری ها در بازه زمانی یکماهه این موضوع را تأیید می کند اما همیشه امکان خیز دوباره وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه میزان استفاده از ماسک در دی ماه نسبت به آذر ماه کاهش پیدا کرده، میزان مبتلایان هم در هفته منتهی به 3 بهمن از 196 نفر به 291 نفر در هفته منتهی به 10 بهمن رسیده و بستری شدگان نیز از 18 نفر در هفته منتهی به 3 بهمن به 23 نفر در هفته دوم بهمن افزایش پیدا کرده است، پس احتمال خیز دوباره دور از ذهن نیست.

کاهش 50 درصدی بستری ها پس از اجرای طرح شهید سلیمانی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  در خصوص مقایسه ی وضعیت و درصدد استفاده مردم استان بوشهر از ماسک و میزان رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: در آذر ماه میزان استفاده از ماسک 69% و میزان رعایت پروتکل بهداشتی توسط اماکن و مراکز 82% بود و در دیماه میزان استفاده از ماسک 64% و میزان رعایت پروتکل بهداشتی توسط اماکن و مراکز نیز همچنان 82%بوده است.

خواجه ئیان وضعیت اجرای طرح شهید سلیمانی در استان و میزان اثرگذاری ان در کاهش آمار مربوط به کرونا را مثبت دانست و عنوان کرد: در ابتدای اجرای طرح میانگین بستری روزانه 6.8 نفر بود که این میزان در دی ماه به 3.9 نفر در روز رسیده است که کاهش 50 درصدی را نشان میدهد. همچنین میانگین فوتی هم در آذر ماه از 1.7 نفر در آذر ماه به کمتر 0.5 نفر در روز کاهش پیدا کرده است.

دلایل کاهش شیوع کرونا در استان بوشهر

وی اضافه کرد: پس از اجرای طرح شهید سلیمانی تعداد مبتلایان شناسایی شده از 23 نفر در روز به 41 نفر در روز رسیده که به علت رهگیری و شناسایی و انجام تست سریع همکاران ما در مراکز و پایگاه ها و خانه های  بهداشت  بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در رابطه با دلیل کاهش نسبی شیوع در ماه اخیر و آبی شدن استان به بهداشت نیوز گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی، طرح خانه و محله محورِ در گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا، رهگیری و انجام تست سریع و شناسایی و قرنطینه افراد مثبت  و همراهی مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی، در کاهش آمار و بهتر شدن شرایط  استان مؤثر بوده است.

گفتگو: مشکات سخاوتی


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز