title
کد خبر: 177972
00
راهی ساده و سریع برای رفع خواب آلودگی در محل کار

خیلی از افراد به دلایل متفاوت در محل کار خود دچار خواب آلودگی های مداوم می شوند این مشکل را می توان با راهکارهای بسیار ساده و موثر از بین برد.

به گزارش بهداشت نیوز ، بعد از ظهر ها ، نمی توانید چشم هایتان را در محل کار باز نگه دارید. بهترین راه برای مقابله با این نوع خواب آلودگی این است که شب به اندازه کافی بخوابید و در نتیجه باعث جلوگیری از خواب آلودگی می شود با این حال، اگر شما هنوز خواب آلوده هستید، می توانید چند تغییر سبک زندگی را برای افزایش کلی انرژی خود و همچنین استفاده از چند ترفند برای افزایش هشیاری ایجاد کنید.
 
حس خواب آلودگی و خستگی در محیط کار اتفاقی شایع برای تمامی ساعات کاری بوده و به ویژه برای افرادی که در ساعات بعد از ظهر و شیفت های شبانه به کار می پردازند، حسی آزاردهنده و متداول است.
 
راههای برطرف کردن حس خواب آلودگی در محل کار
 
قدم اول :تمرین بهداشت خواب خوب
 
کافئین کم مصرف کنید:
کافئین خیلی برای بیدار کردن شما در صبح عالی است.با این حال، می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد.کافئین را در 4 تا 6 ساعت قبل از رفتن به رختخواب نخورید تا شانستان را برای بیدار ماندن در شب ها کاهش دهید.
 
سیگار را ترک کنید:
نیکوتین شما را بیدار نگه می دارد، بنابراین ترک سیگار یک اجبار است اگر می خواهید خواب بهتری داشته باشید.
 
قرص هایتان را چک کنید:
داروهای خاصی می توانند شما را بیدار نگه دارند مانند داروهای ضد افسردگی و آسمی. از پزشک خود بپرسید که آیا قرص شما ممکن است شما را بیدار نگه دارد و یا ممکن است شما بتوانید داروهایی را برای خواب آرامش بخش استفاده کنید.
 
ورزش کنید:
مطالعات نشان می دهد که ورزش باعث خواب بهتر می شود.با این حال، عمل واقعی ورزش کردن شما را بیدار می کند چون کورتیزول را به بدن شما آزاد می کند، بنابراین شما باید زود ورزش کنید تا بهتر بخوابید.
 
یک وعده غذایی بسیار زیاد قبل از خوابیدن نخورید:
برای اینکه به خودتان در خواب کمک کنید، قبل از خوابیدن مقدار زیادی غذا نخورید چون مشکلاتی نظیر سوهاضمه می توانند شما را بیدار نگه دارند. سعی کنید حداقل دو ساعت قبل از خوابیدن، وعده های غذایی بیشتری بخورید.
 
یک برنامه خواب داشته باشید:
بدن شما روتین را دوست دارد. اگر هر شب سر یک زمان مشخصی به رختخواب بروید و در یک زمان از خواب بیدار شوید، بدن شما می داند که چه زمانی باید بخوابد و چه زمانی باید بیدار شود. حتی در تعطیلات آخر هفته هم به برنامه خود بچسبید، و شب ها بیشتر استراحت خواهید داشت.
 
قدم دوم :اصلاحات عادات
 
به اندازه کافی مایعات بخورید:
به یاد داشته باشید که کم آبی می تواند باعث خستگی شما شود، بنابراین به طور مرتب آب بنوشید، به خصوص زمانی که بدن شما به شما می گوید که تشنه هستند.
برای کمک به خودتان به اندازه کافی آب بخورید، به یاد داشته باشید که قهوه، چای و حتی آب میوه به عنوان بخشی از کل شما حساب می شود. برای مزه دار کردن آب خود، نوشیدن آب معمولی را با یک برش پرتقال یا لیمو در آن را امتحان کنید.
نهار خود را بر روی پروتیین ها، سبزیجات و کربو هیدرات ها پیچیده متمرکز کنید. در حالی که ممکن است پس از ناهار کمی شکلات هوس کنید، اما شکر موجود در آن ممکن است باعث سقوط شما برای کاهش بعد از ظهر شود. در عوض، کربوهیدرات های پیچیده ای مانند غلات، سبزیجات و میوه ها را امتحان کنید و با یک پروتئین کم چرب مثل ماهی و مرغ بخورید.
پروتئین هم چنین متصل به تنظیم هشیاری بدن است، بنابراین یک وعده غذایی با پروتئین بالا می تواند به شما کمک کند احساس انرژی بیشتری بکنید و هوشیار باشید. پروتئین در بدن شما به جای مقدار تریپتوفان قند بالا می برد، و تیروزین انرژی بیشتری به شما می دهد. خوردن بیش از حد کربوهیدرات بلافاصله مخالف آن است.
 
موقعیت خود را تغییر دهید:
سعی کنید شانه هایتان را بالا بکشید، بنابراین کل بدن تان صاف تر می شود.خم شدن به جلو می تواند باعث شود که شما احساس راحتی بکنید.گزینه دیگر وضعیتی است که به شما نیاز دارد تا خود را متعادل کنید.
برای مثال، برخی از مردم از صندلی های توپی یوگا برای بهبود تعادل خود استفاده می کنند، اما می توانند به شما کمک کنند که بیدار بمانید.
بیش از حد طولانی در یک کار نمانید. ماندن در یک کار فقط برای ساعت ها در یک زمان می تواند منجر به سوختن انرژی مغز و خواب آلودگی شود. در عوض، اگر دیدید که مغز شما فرسوده شده است، وظایف خود را تغییر دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد که هشیارتر باشید.
 
موثرترین روش ها برای رفع خواب آلودگی در محل کار
 
بدن خود را بکشید. شما در دفتر خود محدود هستید و مهم نیست که چقدر می توانید انجام دهید، اما می توانید کمی نرمش انجام دهید.
برای مثال، دست هایتان را پشت سر خود بکشید و جلوی بدن خود را بکشید.برای چند ثانیه نفس عمیق بکشید، سپس دست خود را رها کنید.این کار را چند بار پشت هم انجام دهید.
سعی کنید باسن خود را نیز بکشید. صندلی خود را به سمت چپ بچرخانید تا پای راستتان پشتتان بماند و آن را صاف کنید.
سعی کنید نیمه بالایی بدن خود را صاف نگاه دارید.این کشش را چند بار تکرار کنید و سپس با پای دیگر آن را انجام دهید.
از روی صندلی خارج شوید. برخی از دفاتر به شما اجازه می دهند در یک میز ایستاده کار کنید که حرکت و هوشیاری را افزایش می دهد. اگر آن شبیه چیزی نیست که می خواهید, سعی کنید زمانی که استراحت می کنید به اطراف حرکت کنید.
بلند شوید و کمی راه بروید تا هوشیاری خود را افزایش دهید.اگر به مدت چند دقیقه در آفتاب قدم بزنید, حتی بهتر خواهید بود, چون سیگنال هایی به بدن شما ارسال می کند تا بیدار شوید.
 
خمیر دندان نعناعی:
دندان هایتان را با خمیر دندان نعناع مسواک بزنید. نعناع یک محرک طبیعی است که باعث می شود هشیار شوید.
 
وظایف خود را تغییر دهید:
می تواند این باشد که از وظایف خود خسته شده اید و به همین دلیل است که خواب آلوده شده اید.پس وظایف خود را تغییر دهید.
به این ترتیب مغز خود را به محرک دیگری معرفی می کنید که به خودتان کمک می کند هشیار باشید و بیدار بمانید.
به جای اینکه خود را مجبور کنید روی پروژه ای کار کنید که با شما هماهنگ نباشد, وقت و انرژی خود را به چیزی متمرکز کنید که احساس می کنید به آن فراخوانده شده اید.
به این ترتیب, می توانید بهتر کار کنید و هوشیار باشید، زیرا مغز شما هم کاری می کند.وقتی احساس خواب آلودگی می کنید, آب سرد می تواند تنها چیزی باشد که نیاز دارید.
درست مثل وسایلی که استفاده می کنیم، گرما می تواند مغزمان را هم تحت بار کاری سنگین افزایش دهد.
 
آب سرد:
شستن صورت با کمی آب سرد می تواند مغز شما را هوشیار کند, حتی ممکن است برای سردردهای جزئی زنده کننده باشد. هر چه آب سردتر باشد، مغز شما بعد از یک پاشیدن آب هشیارتر می شود.از پاشیدن آب سرد می توانید به آب یخ زده متوسل شوید.
جویدن یک تکه یخ مطمئنا مغز شما را هوشیارتر نگه دارد. احساس شدیدی که یخ به شما می دهد برای کمک به مقابله با سرما کافی است. بنابراین منجمد کردن مغز ممکن است تمام چیزی باشد که نیاز به کمک به شما دارد.
مغز شما ممکن است به خاطر کمبود اکسیژن, خسته باشد.اگر دیدید که خمیازه می کشید، اغلب نیاز دارید که ریه های خود را با اکسیژن بیشتری پر کنید.
 
تمرینات تنفسی ساده را امتحان کنید و یا در هوای تازه بیرون دفتر خود قدم بزنید:
تمرین های تنفسی تنها تمریناتی نیستند که می توانند به شما در زنده ماندن کمک کنند. کشش های ساده می توانند خون را در بدن شما جاری کنند و به شما کمک کنند تا بیدار بمانید. اگر دفتر شما یک باشگاه ورزشی دارد, می توانید بروید و عرق کنید تا مطمئن شوید که برای کار آماده هستید.
 
تمرین های مغز هم خوب هستند:
شما می توانید از امتحانات آنلاین برای افزایش فعالیت مغز استفاده کنید. زمانی که مغز شما هوشیار است, برای مدت طولانی بیدار باقی می ماند.
اگر مجبورید یک کار خسته کننده را انجام دهید, ممکن است حتی بدون خستگی احساس خواب آلودگی بکنید. می توانید با تحقیق درباره موضوع به کار خود علاقه مند شوید.
 
حتی اگر تحقیق درباره موضوع آنقدر خسته کننده است که سعی کنید ذهنتان را از حالت خواب آلود خود دور نگه دارید.
حواس پرتی, راز پنهان ماندن برای مدت طولانی است.
موسیقی می تواند آرامش بخش باشد. به آهنگ های آهسته غمگین گوش ندهید. روی برخی از مسیرها یا چند خط اهن سنگین قرار دهید و احساس کنید که انرژی از بدنتان به بدن شما جاری می شود. 

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز