title
کد خبر: 173319
00
کاشت مو به روش fit بهتر است یا fut ؟

صبح از خواب بلند می‌شویم و وقتی در حال شستن صورتمان هستیم، ناگهان متوجه یک تغییر محسوس در ظاهرمان می‌شویم. با دقت که نگاه می‌کنیم متوجه ریزش و کاهش چشمگیر حجم موهایمان می‌شویم. چنین صحنه‌ای برای بیشتر ما حداقل یکبار اتفاق افتاده است.

به گزارش بهداشت نیوز، صبح از خواب بلند می‌شویم و وقتی در حال شستن صورتمان هستیم، ناگهان متوجه یک تغییر محسوس در ظاهرمان می‌شویم. با دقت که نگاه می‌کنیم متوجه ریزش و کاهش چشمگیر حجم موهایمان می‌شویم. چنین صحنه‌ای برای بیشتر ما حداقل یکبار اتفاق افتاده است.
ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که هم مردان و هم زنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. معمولا یکی از بهترین راه‌های حل دائمی این مشکل هم انجام عمل کاشت مو است.
اما اگر تصمیم به انجام این عمل گرفته باشید، احتمالا با روش‌های مختلفی برای انجام این عمل مواجه شدید. از میان روش‌های مختلف، روش FIT و FUT از مهم‌ترین تکنیک‌های کاشت مو به حساب می‌آیند.
اما روش fit بهتر است یا fut ؟ مزایا و معایب هر کدام از این روش‌ها چیست؟ هزینه کاشت مو حدودا چه قدر خواهد بود؟ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟
در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوال‌های بالا را به صورت کامل بررسی کنیم.
 
روش کاشت موی FUT چیست؟
 
FUT، مخفف کلمه  Follicular Unit Strip Surgeryبه معنای عمل جراحی نوار فولیکولی است. این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کاشت مو به حساب می‎‌آید. 
در روش FUT، جراح یک نوار از پشت یا کنار پوست سر شما را برش می‌دهد و فولیکول‌های موی سر (مسیری لوله مانند که ریشه مو در آن قسمت رشد می‌کند) را استخراج می‌کند. 
 
سپس این فولیکول‌ها به قسمت‌های طاس سر پیوند داده می‌شوند. این روش کاشت مو برای افرادی که خط موی آن‌ها در حال عقب افتادگی ناشی از طاسی الگوی مردانه است، می‌تواند نتایج بسیار مناسبی داشته باشد.
بنابراین همانطور که گفته شد، FUT روش کاشت مویی است که به وسیله عمل جراحی انجام می‌گیرد و به اصطلاح روشی تهاجمی است. 
 
روش کاشت موی FIT چیست؟
 
همانطور که در سایت کلینیک صدف توضیح داده شده:« FIT مخفف کلمه Follicular Isolation Technique، به معنای استخراج واحد فولیکولی است. تکنیک‌ انتقال واحد‌های فولیکولی یا FUE که در ایران با نام FIT شناخته می‌شود، یکی از روش‌های مدرن پیوند مو است که می‌تواند نتایجی کاملا طبیعی به همراه داشته باشد. روش‌هایی مانند SUT و Micro FIT نیز بر اساس روش FIT انجام می‌شوند.

در کاشت مو به روش FIT از یک پانچ گرد کوچک برای استخراج واحدهای فولیکولی مو ( هر واحد که گرافت مو نام دارد شامل یک تا چهار مو است ) از یک ناحیه با رشد موهای متراکم به یک منطقه بدون مو استفاده می‌شود.

تفاوت روش FIT و FUT چیست؟
 
به طور کلی می‌توان دو روش FIT و FUT را بسیار نزدیک به هم دانست. تفاوت این دو روش بیشتر در ابزارها و مراحلی است که پزشک برای جداسازی فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. 
علاوه بر آن در روش FIT برای کاشت مو نیازی به بخیه نخواهید داشت. این روش بدون نیاز به عمل تهاجمی و زخم‌های بزرگ در ناحیه سر انجام می‌شود. در مجموع می‌توان گفت که روش FIT روشی جدیدتر است و با ابزارهای مدرن‌تری انجام می‌شود. 
با این حال هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه آن‌ها را بیشتر بررسی می‌کنیم. با ما همراه بمانید. 
مقایسه مزایا و معایب روش‌های FIT و FUT
هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی مزایای آن‌ها می‌پردازیم:
 
مزیت‌های روش FIT
 
مزیت‌های روش FIT شامل موارد زیر است:
جای زخم باقی نمی‌ماند
در این روش برخلاف روش FUT جای زخم به صورت خطی در پشت سر دیده نخواهد شد. در روش FIT واحدهای فولیکولی جداگانه برداشت می‌شود بنابراین فقط جای زخم های ریز به شکل نقطه باقی می‌ماند که به سختی با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند. 
امکان کوتاه نگه داشتن موها وجود دارد
به خاطر اینکه جای زخم در این روش چندان مشخص نیست، افرادی که می‌خواهند مدل موی کوتاه داشته باشند، با انجام کاشت مو به این روش، مشکلی نخواهند داشت. 
برای پیوندهای نسبتا کوچک مناسب است
این روش کاشت مو برای ممکن است برای افراد جوان یا کسانی که فقط به تعداد نسبتاً کمی پیوند در خط مو نیاز دارند، مناسب است. 
معایب روش FIT
مشکل این روش کاشت مو این است که تعداد پیوندهایی که می‌توان برداشت کرد به اندازه و تراکم منطقه اهدا کننده بستگی دارد. بنابراین در بیشتر مواقع تعداد پیوندهایی که می‌توان از طریق این روش انجام داد در مقایسه با روش FUT کمتر خواهد بود. 
مزایای روش FUT
اما روش FUT چه مزایایی دارد؟ در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:
تعداد بیشتر گرافت‌ها
 در این روش کاشت مو گرافت بیشتری نسبت به روش FIT دریافت می‌کنید. اگر هدف اصلی شما دستیابی به حداکثر میزان مو در یک جلسه است، تعداد بیشتر گرافت‌ها در این روش یک مزیت محسوب می‌شود.
زمان کاشت کوتاه‌تر
روش کاشت موی FUT بسته به اندازه ناحیه گیرنده و تعداد پیوندها بین 4 تا 12 ساعت زمان نیاز دارد. این در حالی است که روش FUE در بسیاری از موارد حداقل 10 ساعت زمان می‌برد.
 
معایب کاشت مو به روش FUT
 

در مقایسه با روش FIT، مهم‎‎ترین مشکل این روش خطر اسکار و دوره بهبود طولانی‌تر کاشت مو آن است. در این روش کاشت مو اغلب در محلی که نوار اهدا کننده خارج می‌شود، یک زخم خطی ایجاد خواهد شد. همچنین دوران نقاهت شما در این روش برای مدت طولانی‌تری سختگیرانه‌تر خواهد بود.

علاوه بر آن با توجه به تهاجمی بودن این روش، اگر پزشک متخصص و کلینیک مناسبی را برای انجام عمل کاشت مو با این روش انتخاب نکنید، در صورت انجام عمل به صورت غیربهداشتی و غیراصولی خطر عفونت و مواردی مانند هم آن وجود خواهد داشت.
 
جدول مقایسه روش‌های FUTو FIT
تا اینجا به صورت کلی با این دو روش کاشت مو بیشتر آشنا شدیم. در جدول زیر چند مورد بیشتر را با یکدیگر مقایسه کردیم:
 
 
در نهایت کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT؟
 
جواب کلی که باید به سوال بالا داد این است که روش مناسب برای هر فردی متفاوت است. روش مناسب برای شما روشی است که با کمترین میزان استرس و با توجه به شرایط حال حاضرتان، بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. روش مناسب‌تر برای انجام عمل کاشت مو، تنها با معاینه و تشخیص پزشک متخصص مشخص می‌شود.
شرایط زیر در انتخاب یک روش کاشت مو موثر است:
سن شما
میزان ریزش مو
وضعیت بانک مو و قسمت اهدا کننده
وضعیت جسمی، مالی و نظر شما
 
پزشک متخصص موارد بالا و بسیاری از فاکتورهای لازم دیگر را به کمک شما بررسی می‌کند تا در نهایت بهترین تصمیم برای انجام عمل کاشت مو گرفته شود. 
 
نکاتی درباره کاشت مو به روش‌های FIT و FUT 
 
علاوه بر موارد بالا که در شرایط کاشت موی شما تاثیر می‌گذارند، چند نکته دیگر هم به صورت مشخص درباره این دو روش وجود دارد:
در برخی موارد نادر که پوست سر بسیار ضخیم است یا موها شکننده هستند، روش FUE قابل انجام نیست و تنها از روش FIT می‌توان استفاده کرد. 
با توجه به وضعیت بانک موی شما، در برخی موارد لازم است ترکیبی از هر دو روش برای بدست آوردن تعداد لازم پیوند مورد نیاز استفاده شود. 
روش FUT مجددا قابل انجام است. بعد از انجام عمل کاشت مو به این روش احتمالا می‌توانید کاشت مو را با همین روش یا روش FIT تکرار کنید. این در حالی است که در روش FIT کاشت بیش از 3 هزار گرافت در یک جلسه کمی ریسک دارد و این روش به راحتی قابل تکرار نیست. 
 
سوالاتی برای انتخاب روش کاشت موی مناسب
 
قبل از آنکه روش کاشت موی مناسب را بین دو روش FIT و FUT انتخاب کنید، سوالات زیر را از خود بپرسید:
آیا حاضرید که هزینه بیشتر کاشت مو بدون نیاز به بخیه با روش FIT را بپردازید؟ اگر نه از روش FUT استفاده کنید.
آیا جای زخمی که در روش FUT در پشت سر ایجاد می‌شود، شما را آزار می‌دهد؟ اگر جوابتان مثبت است از روش FIT کمک بگیرید.
می‌خواهید عمل کاشت مو با درد کمتری انجام شود؟ در این صورت حتما از روش FIT استفاده کنید.
تمایل دارید که در یک جلسه کاشت مو بیش از 2500 گرافت مو را دریافت کنید؟ روش FUT مناسب شما است.
احتمال می‌دهید بنا به دلایل مختلف لازم است دوباره سراغ عمل کاشت مو بیایید؟ روش FUT قابلیت انجام دوباره را دارد.
هزینه انجام عمل کاشت مو چه قدر است؟
هزینه انجام عمل کاشت مو بسته به اینکه از چه روشی برای کاشت استفاده می‌شود و تعداد گرافت‌های مورد نیاز شما چه قدر است متفاوت خواهد بود. علاوه بر آن میزان تجربه و تخصص پزشکی که انتخاب می‌کنید، مانند هر عمل دیگری روی هزینه تمام شده تاثیرگذار است. ممکن است بعد از عمل کاشت هم به داروهای خاصی نیاز داشته باشید که این مورد هم به افزایش هزنیه‌ها منجر می‌شود. 
اما به طور کلی می‌توان هزینه انجام عمل کاشت مو را بین 4.5 تا 9 میلیون تومان دانست. 
 
کاشت مو بدون بانک مو
 

ممکن است فرد بانک موی خوبی نداشته باشد. در مقاله کاشت مو بدون بانک مو کلینیک صدف می‌خوانیم: هنگامی که فرد بانک موی مناسبی داشته باشد، کاشت مو به راحتی با با بانک مو قابل انجام است. اما گاهی افرادی هستند که بانک مو ندارند یا بانک موی آن‌­ها بسیار ضعیف است. در این­گونه موارد باید از روش‌­های کاشت مو بدون بانک مو استفاده کرد. به عنوان مثال می‌­توان از موهای ریش و بدن برداشت کرد و به سر پیوند داد. به ­علاوه، امکان استفاده از بانک موی دیگران، تارهای موی مصنوعی و سلول­‌های بنیادی هم وجود دارد.

 
بهترین کلینیک کاشت مو در تهران کدام است؟
 
در شهر تهران، کلینیک‌هایی که با مجوز رسمی وزارت بهداشت کاشت مو با روش‌های مختلف را باکیفیت بالایی انجام می‌دهند، خوشبختانه زیاد است. اما یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین کلینیک‌های کاشت مو در تهران، کلینیک صدف است. 
کلینیک صدف، بزرگترین کلینیک کاشت مو در تهران است. این مجموعه با بیش از 10 سال سابقه کار توانسته رضایت بیش از 98% مراجعین خود را به دست آورد. همچنین کلینیک صدف به 40 هزار نفر خدمت رسانی کرده است. 
در مجموعه صدف فرآیند کاشت مو با رعایت کامل اصول بهداشتی و استفاده از تجهیزات روز دنیا (دستگاه‌ها و روش نوین آمریکایی) انجام می‌شود.
اما از همه این موارد مهم‎‌تر، امکان کاشت مو به صورت اقساط است! با توجه به دغدغه‌های اقتصادی که افراد برای انجام عمل کاشت مو دارند، در مجموعه صدف امکان پرداخت این هزینه به صورت اقساط فراهم شده است. پرداخت شما با استفاده از این امکان، شامل هیچ گونه مبلغ اضافی روی اصل هزینه نخواهد شد. بنابراین شما تنها با پرداخت 50% از هزینه کاشت مو در ابتدا، می‌توانید این عمل را با دغدغه بسیار کمتری انجام دهید و زیبایی و اعتماد به نفس بیشتری را به دست آورید.
 
جمع بندی
 
کاشت مو یکی از روش‌های دائمی برگرداندن موهای از دست رفته است. عملی که می‌تواند احساس سرزندگی و شادابی را در بسیاری از افراد دو چندان کند.
اینکه از روش FUT یا FIT یا هر روش دیگری برای انجام این عمل استفاده شود، اول از همه به شرایط شما از لحاظ وضعیت بانک مو، شرایط مالی و ... برمی‌گردد. علاوه بر آن تنها با مشورت پزشک متخصص و معاینه او می‌توانید روش بهتر را انتخاب کنید. 
در نهایت می‌توان در جواب این سوال که «کاشت مو به روش fit بهتر است یا fut ؟» پرسید که این سوال را چه کسی می‌پرسد؟ جواب این سوال برای هر فردی با فرد متفاوت خواهد بود.
با این حال برای دستیابی به بهترین نتیجه، انتخاب کلینیک و پزشک متخصص مناسب، مهم‌ترین بخش انجام این عمل است.
 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاشت مو می‌توانید از وب سایت کلینیک صدف به نشانی  www.clinicsadaf.com بازدید کنید. همچنین برای مشاوره رایگان درباره کاشت مو می‌توانید از طریق شماره 021-27437 با کارشناسان متخصص این مجموعه در تماس باشید.
 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز