title
کد خبر: 170613
00
تهویه هوای محیط‌های بسته در کنترل شیوع کرونا مؤثر است؟

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اهمیت تهویه هوای محیط‌های بسته در کاهش شیوع ویروس کرونا، گفت: در محیط‌های بدون تهویه مناسب، با نفس کشیدن فرد بیمار، افشانه‌های حاوی ویروس کرونا منتشر می‌شود.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر آرزو فلاحی اظهار کرد: ویروس کرونا در محیط‌های بدون تهویه مناسب، ساعت‌ها در هوا می‌مانند و قابل انتشار است.

وی با اشاره به اینکه تهویه مناسب از راه‌های جلوگیری ابتلا به ویروس کرونا است، ادامه داد: با صحبت کردن یک بیمار افشانه‌های حاوی ویروس کرونا سریعتر منتشر می‌شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: سرعت انتشار افشانه‌ها در هنگام بلند صحبت کردن، 50 برابر زمانی است که سکوت می‌کنیم.

دکتر فلاحی با بیان اینکه یک ساعت صحبت با صدای بلند، افشانه‌های حاوی ویروس کافی برای بیمار کردن بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر را منتشر می‌کند.

وی با اشاره به جدیدترین یافته‌های علمی بر طبق انبوهی از مستندات و شواهد بیان کرد: ریزقطرات در چند ثانیه و در فاصله حداکثر 2 متر سقوط می‌کنند، اما افشانه‌های حاوی ویروس مسافت بیش از 2 متر را هم طی می‌کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: ویروس کرونا در محیط سرپوشیده بدون تهویه مناسب ساعت‌ها در هوا معلق می‌ماند و اطرافیان را بیمار می‌کند.

دکتر فلاحی با بیان اینکه انتقال ویروس کرونا در رستوران‌ها و کافه‌ها انفجاری است، اعلام کرد: طبق شواهد علمی، 31 درصد موارد سرایت به علت دورهمی‌های خانوادگی اتفاق افتاده است.

وی به حداقل رساندن حضور افراد در فضای بسته بدون تهویه را در کنترل بیماری کرونا موثر برشمرد و گفت: تأمین هوای سالم و عاری از ویروس با ایجاد تهویه مناسب در منزل و محل کاریکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه ساده‌ترین و مناسب‌ترین راه برای ایجاد تهویه در منازل و محیط‌های کاری، باز نمودن پنجره و درب اتاق‌ها است.

دکتر فلاحی تصریح کرد: از حــضور بیماران در اتــاق انــتظار آزمــایشگاه‌هــا، مــطب‌هــای عــمومی و تخصصی، کلینیک‌هــا، و سـاخـتمان‌هـای پـزشکان، مـراکز تـصویربـرداری پـزشکی و دنـدانـپزشکی بـه جـز شـرایط ضـروری مـمانـعت شـود.

وی با بیان اینکه بانک‌ها، پـاسـاژهـا، بـازارهـا و فـروشـگاه‌هـای زنجیره‌ای مکلف بـه نـصب سیستم‌هـای تـهویه مـناسـب خـواهـند بـود بـه طـوری‌که هـوای آزاد کافی بـه داخـل فـروشـگاه یا پـاسـاژ وارد شـود، افزود: در هـر ورودی درجـه حـرارت و داشـتن مـاسک مشـتریان را کنترل و از ورود مشـتریان مشکوک بـه بیماری یا بدون ماسک جلوگیری شود.

دکتر فلاحی توصیه کرد: همه شهروندان به ویژه خانواده هایی که یکی از اعضایشان به این ویروس مبتلا هستند این امر را جدی گرفته و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله اهتمام جدی در استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در اجتماعات و مجالس، زنجیره انتقال ویروس را قطع نمایند.

 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز