title
کد خبر: 167432
00
گزارش اختصاصی| دلیل نصب نشدن شاد روی گوشی آیفون/ مدارس کشور به چه تعداد مراقب سلامت نیاز دارد؟

مسئول اجرایی شبکه شاد با اشاره به اینکه آموزش مجازی و آموزش ترکیبی جزء لاینفک آموزش در هر شرایطی است، گفت: حدود 480 هزار کلاس آنلاین داریم و 11میلیون و 500 هزار دانش آموز و حدود 650 هزار معلم با شبکه شاد در ارتباطند و به کمک این شبکه کار می کنند.

بهداشت نیوز – مشکات سخاوتی: پس از شیوع کرونا تقریبا تمام کشورهای دنیا به اهمیت و مزایای آموزش مجازی بیش از پیش پی بردند و البته چاره ای هم جز پذیرفتن و انتخاب این نوع آموزش نداشتند زیرا تماس حضوری و کاهش فاصله اجتماعی، یکی از دلایل اصلی شیوع کرونا در جامعه است.

ایران نیز از اواخر سال گذشته یعنی تنها پس از گذشت چندماه از سال تحصیلی 98، به دلیل همه گیری ویروس کرونا، به منظور حفظ سلامت معلمان، اساتید، دانشجویان و دانش آموزان، آموزش های غیر حضوری و کلاس های آنلاین را جایگزین آموزش های حضوری کرد. امسال نیز با توجه به خاموش نشدن شعله ی کرونا، شروع مدارس از اواسط شهریور به جز مواردی محدود و در برخی مناطق تقریبا به طور آنلاین بوده است.

اما هنوز گروهی از دانش آموزان در مناطق محروم هستند که به دلیل نبود زیرساخت های ارتباطی، برای داشتن وسایل ارتباط جمعی از جمله گوشی هوشمند، تبلت و لپ تاپ شدیدا در مضیغه اند و متأسفانه نمی توانند از طریق فضای مجازی آموزش های خود را دنبال کنند!

خبرنگار بهداشت نیوز به منظور اطلاع از نحوه نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی در مدارسی که آموزش حضوری دارند و میزان ابتلای دانش آموزان و معلمان به کرونا و کیفیت آموزش در شبکه شاد با دو تن از مسئولین آموزش و پرورش، دکتر محمد محسن بیگی، مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش و سید حسن الحسینی، مشاور وزیر و مسئول اجرایی شبکه شاد به گفتگو پرداخته که در زیر می خوانید؛

چرا در برخی مدارس پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود؟

دکتر محمد محسن بیگی گفت: با توجه به بازگشایی مدارس از 15 شهریور، به خانواده ها اختیار داده شد که روش آموزش حضوری و یا غیر حضوری را با توجه به تمایل و شرایط خود انتخاب کنند. در حدود 80 درصد دانش آموزان در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ، در همان دو هفته اول، روش غیر حضوری را انتخاب کردند و تراکم دانش آموزی در مدارس به شدت کاهش یافت.

وی اضافه کرد: دستورالعمل های بهداشتی و چک لیست هایی را به مدارسی که آموزش حضوری دارند ارسال کردیم و تیم های نظارتی هم از دانشگاه های علوم پزشکی کل کشور و هم چنین آموزش و پرورش، 50 درصد مدارس را به صورت گزارش شده ارزیابی کردند و بقیه هم به طور  نامحسوس مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

حدود 80 درصد دانش آموزان در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ، در همان دو هفته اول، روش غیر حضوری را انتخاب کردند.

او خاطرنشان کرد: موارد محدودی از عدم رعایت پروتکل ها در مدارس هم بوده و لازم به تذکر بوده اند، که یک بخش آن به همکاری والدین و دانش آموزان بر می گردد و یک بخش به ساختار فیزیکی مدارس مریوط می شده است.

چه تعداد از معلمان و دانش آموزان به کرونا مبتلا شده اند؟

محسن بیگی در خصوص آمار ابتلای دانش آموزان و معلمان هم گفت: گزارشی که به طور مستند و تفکیک شده میزان ابتلای دانش آموزان معلمان را ارائه بدهد نداریم زیرا بخش زیادی از مدارس ما غیر حضوری و مجازی تشکیل می شود و بخش بسیار اندکی در مدارس، آن هم در ساعات محدود حضور می یابند.

وی افزود: البته موارد ابتلا در دانش آموزان و معلمان را داشته ایم و دلیل آن هم صرفا حضور در مدرسه نبوده، چراکه همزمان این دو گروه در سطح جامعه حضور دارند و نمی توان قطعی مشخص کرد که از کدام ناحیه و از کجا مبتلا به ویروس کرونا شده اند. به همین علت امکان اعلام آمار دقیق و قطعی دانش آموزان و معلمان مبتلا از طریق هیچ مرجعی وجود ندارد.

کمبود 10 هزار مراقب سلامت در مدارس

این مسئول وزارت آموزش و پرورش در رابطه با  تعطیلی مدارس در مناطق قرمز هم گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا از حدود دو هفته قبل  به استان ها تفویض اختیار کرده و براساس وضعیت قرمز  در برخی استان ها ، براساس  تصمیم ستاد استانی، مدارس برخی استان ها از جمله استان تهران، استان قم و استان اصفهان کاملا تعطیل شده اند.

او  به کمبود بیش از 10 هزار نفر کمبود مراقب سلامت در مدارس هم اشاره کرد و اظهار داشت:  براساس استانداردها 16 هزار مراقب سلامت نیاز داریم که الان حدود 6 هزار مراقب سلامت داریم. البته از سهمیه استخدامی امسال، 850 نفر سهمیه برای جذب مراقبین سلامت به ما داده شده اما این عدد خیلی کوچک است و اصلا کمبودها را برطرف نمی کند.

مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: مکاتباتی را انجام داده ایم  که با امضای مشترک وزیر بهداشت و وزیر آموزش و پرورش ، بتوانیم مجوزی را از ستاد ملی کرونا  بگیریم که سهمیه ویژه برای جذب مراقبین سلامت در نظر بگیریم و امیدواریم در تصمیمات به نتیجه برسد که به تأمین مراقبین سلامت کمک بزرگی خواهد کرد.

از سهمیه استخدامی امسال، 850 نفر سهمیه برای جذب مراقبین سلامت به ما داده شده اما این عدد خیلی کوچک است و اصلا کمبودها را برطرف نمی کند.

اهمیت آموزش مجازی در شرایط کرونا و پساکرونا

در ادامه گزارش به سراغ سید حسن الحسینی ، مشاور وزیر و مسئول اجرایی شبکه شاد هم رفتیم و او با تأکید بر اینکه آموزش مجازی و آموزش ترکیبی جزء لاینفک آموزش در هر شرایطی است، به بهداشت نیوز گفت: در شرایط کرونایی و خطر، که آموزش های حضوری کارآمدی ندارند، حتما شبکه های مجازی باید به خدمت بیایند و باید در خدمت نظام تعلیم و تربیت باشند.

او ادامه داد: البته در شرایط عادی و پساکرونا هم استفاده از فضای مجازی برای تعلیم و تربیت از برنامه های اصلی آموزش و پرورش خواهد بود. که در آن صورت به عنوان مکمل، به نوعی دستیار آموزشی را به عهده خواهد داشت.

گلایه های والدین از قطع و وصل شدن شبکه شاد

الحسینی تصریح کرد: حدود 480 هزار کلاس آنلاین داریم و 11میلیون و 500 هزار دانش آموز و حدود 650 هزار معلم با شبکه شاد در ارتباطند و به کمک این شبکه کار می کنند.

وی در خصوص قطعی و وصلی اینترنت در شبکه شاد گفت: اینترنت و زیر ساخت ها در اصل به وزارت آموزش و پرورش مربوط نمی شود اما ما به همراه وزارت ارتباطات ، شواری عالی فضای مجازی و همراه اول ، همه با هم در تلاشیم تا زیر ساخت ها، هر چه مناسب تر و کارآمد تر برای کاربرانمان فراهم باشد.

حدود 480 هزار کلاس آنلاین داریم و 11میلیون و 500 هزار دانش آموز و حدود 650 هزار معلم با شبکه شاد در ارتباطند و به کمک این شبکه کار می کنند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در شبکه شاد با  قطع و وصل اینترنت به طور  جدی روبرو نبوده ایم، البته ممکن است در نقاط خاصی به طور مقطعی قطع و وصل در شبکه شاد اتفاق افتاده باشد که کاربران ما در این نقاط می توانند به ما گزارش دهند تا در کمیته فنی ما رسیدگی شود و برطرف شود.

دلیل عدم نصب برنامه شاد در گوشی های آیفون چیست؟

مسئول اجرای شبکه شاد در خصوص مشکلات نصب برنامه شاد روی گوشی های ایفون هم عنوان کرد: برای نصب برنامه شاد روی آیفون نیاز داریم که کاربران حتما IOS  را داشته باشند که به دلایل فنی و  تحریمی  فعلا امکانپذیر نیست. فقط داریم تلاش می کنیم که نسخه وب را به طور کامل داشته باشیم. الان نسخه وب بعضی از فیلترهای ما را دارد و بعضی از فیلترهای ما را ندارد . در کل با کامل شدن نسخه وب، گوشی های آیفون هم با نصب ساده می توانند بهره برداری شده و در مدار بیایند.

کمبود گوشی و تبلت در مناطق محروم

سید حسن الحسینی از کمبود Device ( وسیله دریافت کننده هوشمند برای کاربر است که شامل لب تاپ، انواع موبایل و تبلت) در مناطق محروم هم خبر داد و بهداشت نیوز گفت: چون وظیفه آموزش و پرورش تهیه این ابزار نیست، ما طی جلسات متعدد اعلام نیاز به وزارت صمت داشته ایم امیدواریم این وزارت خانه که تأمین این ابزار کمک آموزشی وظیفه ذاتی اش است، بتوانند آن ها از طریق واردات یا تولید فراهم کنند.

برای نصب برنامه شاد روی آیفون نیاز داریم که کاربران حتما IOS  را داشته باشند که به دلایل فنی و  تحریمی  فعلا امکانپذیر نیست.

به نظر می رسد برگزاری کلاس های آنلاین و تدریس مجازی را به عنوان نوعی آموزش مکمل خصوصا در شرایط اضطراری، در کنار آموزش های حضوری باید پذیرفت البته که این آموزش ها نمی توانند جای اثرات مثبت آموزش های فیس تو فیس و حضوری را بگیرند.

از طرفی نباید فراموش شود که در شرایط اپیدمی ها و بیماری ها ، اگر قرار است برخی مدارس حتی با تعداد دانش آموزان کم و در زمان محدود کلاسی را حضوری برگزار کنند، لازم است به فکر زیرساخت های لازم برای ارتقاء سلامت آن ها باشیم.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز