title
کد خبر: 163844
00
چه خطری معلولان مراکز توانبخشی را تهدید می‌کند؟

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی کشور گفت: هر روز تاخیر در افزایش میزان یارانه، باعث کاهش سطح خدمات به معلولان در مراکز توانبخشی خواهد شد.

به گزارش بهداشت نیوز، سعید سعدآبادی، مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور اظهار کرد: براساس تبصره یک ماده 7 قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، یارانه پرداختی سازمان بهزیستی به مراکز توانبخشی بابت نگهداری از هر فرد معلول باید هر سال با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و نرخ تورم سالانه تعیین شود.

وی افزود:مسؤولان سازمان بهزیستی با همکاری نمایندگان انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه باید نسبت به تعیین یارانه هر سال اقدام کنند.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با اشاره به تاخیر ایجاد شده در تعیین نرخ یارانه اختصاص یافته به افراد دارای معلولیت حاضر در مراکز توانبخشی، اظهارکرد: هر سال در تیر ماه و بعد از برگزاری جلسات مختلف، میزان یارانه در بهزیستی مشخص و برای ارسال به هیأت دولت به وزارت رفاه اعلام می‌شد اما متاسفانه در حال حاضر و با وجود گذشت 6 ماه از سال 99، پس از چند جلسه در رابطه با یارانه با سازمان بهزیستی هنوز بر سر میزان افزایش تفاهمی ایجاد نشده است.

سعدآبادی در خصوص پیشنهادات ارائه شده از سوی انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی در رابطه با میزان افزایش یارانه، تصریح کرد: پیشنهاد ما در انجمن عالی مراکز توانبخشی افزایش 40 درصدی میزان یارانه است. این پیشنهاد نیز با توجه به افزایش 41.2 درصدی نرخ تورم و افزایش 45 درصدی حقوق کارگران و محاسبه قیمت تمام شده مطرح شده است.

وی ادامه داد: مسؤولان سازمان بهزیستی خواستار افزایش 20 درصدی یارانه مراکز هستند و علت آن نیز کمبود اعتبارات مطرح شده است.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور در رابطه با پیشنهاد انجمن مراکز توانبخشی به سازمان بهزیستی در رابطه با میزان افزایش یارانه مراکز، خاطرنشان کرد: در شرایطی که سازمان بهزیستی اعلام کرده که بودجه کافی برای افزایش 40 درصدی مراکز را در اختیار ندارد، پیشنهاد ما این است که مسئولان این سازمان با افزایش 41 درصدی یارانه مراکز در 6 ماهه دوم سال موافقت کنند.

سعدآبادی تاکید کرد: در این صورت سازمان بهزیستی به جای اینکه از ابتدای سال مبلغ 20 درصد به یارانه پرداختی بیافزاید، تنها یارانه مراکز را برای 6 ماهه دوم سال به میزان 41 درصد افزایش می دهد.

وی با اشاره به اذعان رئیس سازمان بهزیستی به هزینه تمام شده 3 میلیون تومانی برای هر فرد معلول در مراکز توانبخشی، گفت: همان طور که رئیس سازمان بهزیستی در مصاحبه‌های اخیر خود اشاره کرده، هزینه نگهداری از هر فرد معلول در مراکز توانبخشی مبلغی معادل 3 میلیون تومان است و اگر بخواهیم بر این اساس افزایش یارانه را در نظر بگیریم، یارانه کنونی باید 200 درصد افزایش پیدا کند.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با تاکید بر افزایش هزینه‌های مراکز، تصریح کرد: در حال حاضر در تمام موضوعات از جمله اجاره بها، حق بیمه و دست مزد کارکنان، مواد خوراکی و مواد غذایی و ... شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.

سعدآبادی افزود: هزینه دارو و درمان مددجویان در مراکز نیز افزایش قابل توجهی داشته و در این شرایط نیاز است هرچه سریع تر سازمان بهزیستی در اقدامی عاجل، رقم افزایش یارانه را به تصویب هیأت وزیران برساند.

وی با اشاره به تبعات عدم افزایش یارانه مراکز، خاطرنشان کرد: هر روز تاخیر در افزایش میزان یارانه، سبب کاهش سطح خدمات به معلولان در مراکز توانبخشی خواهد شد.

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با تاکید بر افزایش هزینه‌های مراکز بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهارکرد: در حال حاضر ویروس کرونا، هزینه‌های مضاعفی به مراکز تحمیل کرده، چرا که مسئولان مراکز توانبخشی باید نسبت به تهیه اقلام بهداشتی برای مددجویان اقدام کنند.

سعدآبادی تصریح کرد: خوشبختانه سازمان بهزیستی کشور تاکنون در 2 مرحله مختلف، هر بار مبلغ 500 هزار تومان بابت خرید اقلام بهداشتی برای هر فرد حاضر در مراکز توانبخشی پرداخت کرده و از این بابت قدردان زحمات مسؤولان این سازمان هستیم.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز