title
کد خبر: 163709
00
کرونا و چالش بازگشایی مدارس

بر اساس گزارش کمیته اپیدومیولوژی کرونا، پیش از همه‌گیری کووید-۱۹ از هر پنج مدرسه در جهان، دو مدرسه فاقد امکانات اولیه شسـت‌وشوی دسـت بودند.

به گزارش بهداشت نیوز، در حالیکه در سراسر جهان، مدارس با بازگشایی در دوران همه‌گیری دست وپنجه نرم می‌کنند، گزارش برنامه نظارت مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف(JMP) نشان می‌دهد که ۴۳ درصد از مدارس در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ به وسایل لازم برای شست‌وشوی دست با آب و صابون، که شرط اصلی مقابله با همه گیری کووید -۱۹ است، دسترسی ندارند.
 
مدیر اجرایی یونیسف گفت: "تعطیلی مدارس در جهان از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، چالش بی سابقه‌ای را برای آموزش و رفاه کودکان ایجاد کرده است. ما باید یادگیری کودکان را در اولویت قرار دهیم. این به این معناست که از بازگشایی ایمن مدارس با تامین شرایطی از جمله دسترسی به بهداشت دست، آب آشامیدنی تمیز و بهداشت عمومی، اطمینان حاصل کنیم.
 
براساس این گزارش، حدود ۸۱۸ میلیون کودک در مدارس خود از امکانات اولیه شست‌وشوی دست برخوردار نیستند، که این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید-۱۹ و سایر بیماری‌های قابل انتقال قرار می‌دهد. بیش از یک سوم این کودکان یعنی ۲۹۵ میلیون نفر، از کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند. در کشورهای کمتر پیشرفته، از هر ۱۰ مدرسه، ۷ مدرسه فاقد امکانات اولیه شست‌وشوی دست و نیمی از مدارس فاقد خدمات بهداشتی اولیه و تصفیه آب هستند.
 
این گزارش تأکید می‌کند که دولت‌هایی که به دنبال کنترل شیوع کووید-۱۹ هستند، باید میان اجرای اقدامات حفاظتی مهار کووید- ۱۹ که برای حفظ سلامت جامعه انجام می‌شود و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی مرتبط با این اقدامات حفاظتی، تعادل برقرار کنند.
 
در عین حال شواهد تأثیرات منفی تعطیلی طولانی مدت مدارس بر ایمنی، رفاه و یادگیری کودکان کاملاً مستند است. مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفته است: "دسترسی به بهداشت آب و فاضلاب و خدمات بهداشتی عمومی برای پیشگیری و کنترل موثر عفونت در همه محیط‌ها ضروری است. " این موضوع باید تمرکز اصلی استراتژی‌های بازگشایی ایمن مکان‌های عمومی و فعالیت مدارس در دروان همه‌گیری کووید -۱۹ باشد.
 
همچنین در این گزارش آمده است که از ۸۱۸ میلیون کودکی که فاقد امکانات اولیه شست‌وشوی دست در مدارس خود بودند، ۳۵۵ میلیون نفر به مدارسی رفتند که دارای آب بدون صابون بودند و ۴۶۲ میلیون نفر به مدرسه هایی رفتند که هیچ نوع امکان دسترسی به آب و شست‌وشوی دست ندارند.
 
در ۶۰ کشور در معرض خطر بیشترین بحران بهداشتی و انسانی ناشی از کووید-۱۹؛ از هر چهار کودک، سه کودک از ابتدای شیوع همه‌گیری از خدمات اولیه شست‌وشوی دست محروم بوده‌اند. نیمی از کودکان به آب سالم دسترسی ندارند و بیش از نیمی از آنها از خدمات بهداشتی اولیه محرومند.
 
از هر سه مدرسه، یک مدرسه در سراسر جهان یا امکانات آب آشامیدنی محدود دارند و یا اصلا آب آشامیدنی سالم ندارند و ۶۹۸ میلیون کودک در مدرسه خود از خدمات بهداشتی اولیه برخوردار نبودند.
 
این گزارش چندین اصل لازم برای پیشگیری و کنترل کووید -۱۹ در مدارس را پیشنهاد می‌کند که یکی از آنها ۱۰ اقدام فوری و تکمیل چک‌لیست ایمنی است. این دستورالعمل بر اساس رهنمودهای مربوط به بازگشایی ایمن مدارس توسط یونسکو، یونیسف، WFP و بانک جهانی از طریق مشاوره عملی با مقامات ملی و محلی در مورد چگونگی آماده‌سازی برای بازگشایی ایمن مدرسه و ایمن نگه داشتن کودکان هنگام بازگشت به مدرسه تهیه شده است. این دستورالعمل‌ها شامل چندین پروتکل مربوط به استانداردهای بهداشت آب و فاضلاب، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی، تمیز کردن و ضدعفونی کردن و همچنین دسترسی به آب سالم و ایستگاه‌های شستن دست با صابون و توالت‌های بهداشتی است.

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز