title
کد خبر: 155793
00
 آخرین خورشیدگرفتگی قرن آغاز شد

آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران، در روستای پسابندر واقع در استان سیستان و بلوچستان با ۹۸/۲ درصد پوشیدگی، قابل مشاهده است.

به گزارش بهداشت نیوز امسال، تابستان با یک پدیده نجومی زیبا آغاز می‌شود. اول تیرماه ۹۹ سایه ماه بخشی از خورشید در آسمان را می‌پوشاند. زمین، در بامداد نخستین روز تیر با خورشید گرفتگی حلقه آتش در انقلاب تابستانی رو به رو می‌شود.

این نوع گرفتگی با حلقه آتشین خیره کننده آن کامل نبوده، بلکه لبه‌های خورشید در اطراف ماه دیده می‌شود. پدیده نجومی خوشید گرفتگی صبح امروز، آخرین خورشید گرفتگی قرن حاضر هجری خورشیدی است که در کشور ما هم قابل رویت است.
زمان دقیق خورشید گرفتگی در اول تیرماه

خورشید گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که زمین، ماه و خورشید دقیقا در یک راستا قرار بگیرند و سایه ماه بر زمین بیفتد. خورشید گرفتگی صبح امروز حدود ساعت ۸:۵۰ به ساعت ایران آغاز می‌شود و در ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ صبح به اوج خود می‌رسد و حدود ساعت ۱۱:۳۰ به پایان خواهد رسید.

احمد دالکی پدر نجوم آماتوری ایران اظهار کرد: خورشید گرفتگی در سال حتما بین ۲ تا ۵ بار اتفاق می‌افتد. اول و پانزدهم هر ماه امکان گرفتگی خورشید یا ماه وجود دارد، اما هر ماه این اتفاق نمی‌افتد؛ چرا که دایره‌ای که ماه به دور زمین می‌گردد با دایره‌ای که زمین به دور خورشید می‌گردد یک انحراف زاویه‌ای در حدود ۵ درجه دارد.


علی ابراهیمی منجم گفت: در جنوب شرقی ایران شرایط خورشید گرفتگی بسیار خوب است و یک گرفتگی عمیق و جزئی دیده خواهد شد.
با بهترین و کمترین نقطه خورشید گرفتگی در ایران آشنا شوید

او ادامه داد: بهترین نقطه ایران از نظر رویت خورشید گرفتگی، روستای پسابندر در استان سیستان و بلوچستان با مقدار ۹۸/۲ درصد است و کمترین نقطه خورشید گرفتگی هم در روستای مرزی بورالان در استان آذربایجان غربی با میزان ۴۰ درصد است.

ابراهیمی تصریح کرد: ساعت ۹:۰۴ دقیقه در تهران خورشید گرفتگی آغاز می‌شود و اوج آن در ساعت ۱۰:۱۶ دقیقه خواهد بود که مقدار پوشیدگی قطر خورشید حدود ۵۸ و مساحت پوشیدگی ۴۸ درصد خواهد بود. ساکنان این کره خاکی در این مسیر می‌توانند شاهد خورشید گرفتگی حلقوی باشند، اما مناطق اطراف این کمربند شاهد خورشید گرفتگی جزئی خواهند بود.

امیر حسین چیذری مدیر مرکز ستاره شناسی تهران بیان کرد: این کسوف با فیلتر‌های خاصی که روی تلسکوپ‌ها قرار دارد و همچنین با وجود ۲ یا ۳ تلسکوپ و با توجه به میزان جمعیت و با رعایت تعداد افرادی که از لحاظ فاصله اجتماعی شامل ۱۵ تا ۲۰ نفر هستند؛ برای مشاهده این خورشید گرفتگی رصد خواهند شد.


در خورشید هم تغییراتی وجود دارد و طوفان‌هایی دیده می‌شود که بر حسب مورد، فعالیت‌های مختلفی دارد و شناخت آن‌ها از نظر حیات بشر روی این کره حائز اهمیت است، لکه‌هایی که روی آن ایجاد می‌شود با مطالعه خواهید فهمید که چه نتایجی روی زمین می‌گذارند.
در صورت نبود عینک مخصوص از نگاه به خورشید گرفتگی صرف نظر کنید

اگر عینک مخصوص رصد خورشید گرفتگی در دسترس ندارید، به هیچ عنوان به آسمان نگاه نکنید و منتظر تصاویری باشید که از طرف صدا و سیما پخش خواهند شد، اما اگر عینک در دسترستان است، ۱۰ صبح بهترین زمان اوج گرفتگی در ایران برای رصد خورشید گرفتگی خواهد بود.

 اگر مایل هستید یک خورشید گرفتگی کامل را در ایران رصد کنید باید تا ۳۰ اسفند سال ۱۴۱۲ منتظر بمانید.

 خورشید گرفتگی امروز در سطح کشور رویت می‌شود و افراد مکلف می‌توانند از زمان شروع گرفتگی، نماز آیات بخوانند و بنابر احتیاط واجب، باید به اندازه‌ای تاخیر نیندازند که خورشید شروع به بازشدن کند و در این شرایط ، باید نماز را بدون نیت ادا کنند و قضای آ ن را  بخوانند.


منبع: باشگاه خبرنگاران


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز