title
کد خبر: 153704
00
نحوه بازگشایی خوابگاه ها تشریح شد

معاون دانشجویی و فرهنکی دانشگاه با اشاره به اسکان ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه پیش از کرونا گفت: پس از بازگشایی دانشگاه صرفا اسکان دانشجویان دارای واحدهای عملی در خوابگاه ها امکان پذیر است.

به گزارش بهداشت نیوز دکتر محمدعلی امام هادی معاون دانشجویی و فرهنکی دانشگاه  در این باره اظهار کرد: با توجه به اعلام معاونت آموزشی دانشگاه در حال حاضر صرفا اسکان دانشجویان دارای واحدهای عملی یعنی انترن ها، رزیدنت ها، ترم های بالای پرستاری، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در خوابگاه های دانشگاه امکان پذیر است.

دکتر محمدعلی امام هادی معاون دانشجویی و فرهنکی دانشگاه در ادامه به تشریح نحوه بازگشایی خوابگاه ها، وضعیت بهداشتی و  تغذیه دانشجویان با رعایت پروتکل های بهداشتی پرداخت.

وی با اشاره به تهدیدها و فرصت های پاندمی کرونا گفت: شیوع کرونا در جامعه فرصتی بود که بستر مناسبی برای گسترش آموزش های مجازی و الکترونیکی فراهم کرد و تهدیدی بود که به طور ناگهانی تمامی مسایل معیشتی، آموزش ، تغذیه و اسکان را تحت شعاع قرار داد.

 

فعال بودن سه خوابگاه دانشجویی دانشگاه پس از شیوع کرونا

دکتر امام هادی با اشاره به فعال بودن سه خوابگاه دانشجویی دانشگاه پس از شیوع کرونا افزود: دانشگاه دارای ۱۵  خوابگاه با ظرفیت تقریبی حدود ۴۰۰۰ دانشجو است که پس از تعطیلی آموزش و عزیمت دانشجویان خوابگاهی به شهرستان خود تمامی آنها ضدعفونی شدند. اما حضور دانشجویان بالینی در عرصه خدمت رسانی در بیمارستان ها عملا منجر به بازنگه داشتن ۳ خوابگاه؛  دو خوابگاه دخترانه و یک خوابگاه پسرانه شد.

به گفته وی عمده دانشجویان ساکن در این خوابگاها انترن،رزیدنت و یا ترم های بالای پرستاری بودند. تعدادی از پرستاران شاغل در ستاد کرونا یا بیمارستان های غیر دانشگاهی نیز در خوابگاههای مذکور اسکان یافته بودند تا خللی در انجام وظیفه آنان وارد نشود.

 

توزیع سبد غذایی و بهداشتی بین دانشجویان ساکن خوابگاه ها

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با اشاره به اسکان حدود ۱۵۰ نفر در ۱۵۰ اتاق سه خوابگاه  مذکور خاطرنشان کرد: از ابتدای ورود این افراد تمامی مسایل رفاهی و بهداشتی و  تغذیه ای آنان را تحت پوشش قرار دادیم. سبدهای غذایی شامل مواد بسته بندی و عمدتا کنسروی به صورت هفتگی در اختیار آنان قرار می گرفت و از سه هفته پیش گوشت و مرغ نیز به این سبد غذایی اضافه شد تا طبخ آنها توسط خود دانشجویان انجام پذیرد.

به گفته وی سبد بهداشتی و حفاظت فردی مشتمل بر دستکش و ماسک و مواد ضدعفونی کننده سطوح و دست نیز به صورت هفتگی در اختیار ساکنان خوابگاه های مذکور قرار می گرفت.

 

اسکان ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه پیش از کرونا

دکتر امام هادی با اشاره به اسکان ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه پیش از شیوع بیماری کرونا گفت: در این ۱۵ خوابگاه  با توجه به متراژ اتاق ها بین ۸-۲ نفر استقرار داشتند که مساحت اتاق های ۸ نفره حدود ۵۰- ۳۰ مترمربع است.

وی با تاکید بر این که اسکان دانشجویان در خوابگاه پس از شیوع کرونا باید با رعایت اصول حفاظتی و بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی صورت پذیرد خاطرنشان کرد در حال حاضر پذیرش تمام ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه امکان پذیر نیست .

 

به گفته دکتر امام هادی براساس شرایط اعلام شده از سوی معاونت آموزشی دانشگاه مبنی بر  فقط حضور دانشجویان دارای واحدهای عملی در دانشگاه (انترن، رزیدنت، ترم بالای پرستاری، کارشناسی ارشد و پی اچ دی ) با توجه به محدود بودن امکانات خوابگاهی و ضرورت رعایت طرح فاصله گذاری و همچنین رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی عملا اسکان سایر دانشجویان میسر نیست.

 

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته استقرار این دانشجویان در خوابگاه ها را با احتساب فاصله گذاری و تخصیص فضای دومترمربع برای هر دانشجو عنوان کرد که در صورت افزایش تعداد دانشجویان تخصیص این فضا امکان ندارد.

 

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در ادامه به امکان مهمانی دانشجویان در شهرستان های خودشان بدون اخذ شهریه، حذف ترم بدون احتساب سنوات و یا اخذ شهریه در مورد دانشجویان شهریه پرداز و حذف هزینه خوابگاه برای دانشجویانی که این مدت را در شهرستان خود می ماند اشاره کرد که برای رفع مشکلات و دغدغه های دانشجویان شهرستانی در نظر گرفته شده است.

 

به گفته وی پس از بازگشایی خوابگاه ها؛ بسته های غذایی کاملا آماده در وعده شام و صبحانه به این دانشجویان ارایه می شود اما وعده ناهار به صورت غذای گرم در دانشکده هایی نظیر پزشکی و پرستاری با رعایت حداکثر اصول بهداشتی و فاصله گذاری و ظرفیت بسیار محدود در سلف های غذاخوری  ارایه خواهد شد.

 

فعالیت سالن های ورزشی با رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی و ظرفیت محدود

دکتر امام هادی  در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت فعالیت سالن های ورزشی تاکید کرد: ورزش در ایجاد روحیه نشاط و شادابی و تقویت سیستم ایمنی دانشجویان تاثیرات مثبتی دارد و در این شرایط انجام فعالیت های بدنی می تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی و نشاط در جوانان شود .

وی افزود: در نظر داریم که سالن ها با ظرفیت محدود و سانس های محدود در برخی از رشته های ورزشی خاص با رعایت حداکثر اصول حفاظتی و بهداشتی فعال شوند. البته  تاکید می کنم که در رشته های خاصی که ارتباط نزدیک بین افراد وجود ندارد نظیر تنیس روی میز و بدمینتون و نه رشته های پرخطر تا باعث تحرک و شادابی دانشجو شود.

وی تاکید کرد که با رعایت کامل نکات بهداشتی بعد و قبل از ورود دانشجویان محیط سالن ها کاملا ضدعفونی خواهد شد تا خطر شیوع بیماری به حداقل برسدو همچنین دانشجویان قبل از ورود حتما از نظر درجه حرارت بدن و علایم بیماری مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.


 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز