title
کد خبر: 147075
00
نوروز امسال، سفر بی سفر

سفرهای نوروز برای ایرانیان جزء جدایی‌ناپذیری از این ایام است، هرچند همه ساله شاهد فوت برخی از هموطنان در جاده‌ها بر اثر تصادف هستیم اما امسال با شیوع ویروس کرونا، امکان شیوع این ویروس و مرگ افراد را چند برابر کرده است، واقعیتی تلخ که همچنان جدی گرفته نمی شود.

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از ایرنا، حال و هوای سفرهای نوروز امسال با وجود این میهمان ناخوانده رنگ و بوی دیگری به خود می گیرد چرا که کارشناسان حوزه بهداشت و متخصصان امر به شدت تاکید دارند که مردم باید از هر گونه سفر غیر ضروری اجتناب کنند تا همهگیری این ویروس کاهش یابد این در حالی است که با وجود تبلیغات گسترده در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر رعایت فاصله مناسب بین افراد و همچنین رعایت نکات بهداشتی برخی از هموطنان سفرهای نوروزی خود را از هم اکنون آغاز کرده اند.

 همچنان شاهدیم که هموطنان بسیاری از این سفر ها که علاوه برخطر تصادفات جاده ای، خطر ابتلا به ویروس کرونا هم دارد، استقبال می کنند، استقبالی که با خطر جدی مواجه است و برنامه ریزی و کنترل و شیوع کرونا را از دست مسئولان بهداشت و درمان خارج می کند.

حدود بسیت و چند روز است که از شیوع کرونا این مهمان ناخوانده در  ایران گذشته است تا روز یکشنبه- ۲۵ اسفندماه- ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به این ویروس مبتلا و ۷۲۴ فوت کرده و ۴ هزار و ۷۹۰ نفر بهبود یافته اند و تمام فعالیت های اجتماعی، اقتصادی  و فرهنگی کشور به نوعی جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

کرونا  که برخی آن منحوس می نامند، در بدترین زمان ممکن، آن هم شب عید وارد کشور ما شد،  مردمی که هزاران سال است سنت نیکوی شب عید را  با آداب و سنن و آیین های خاصی گرامی می دارند و بیش از همه  ایام سال شاد هستند، خرید می کنند، خانه تکانی می کنند و به دید بازید هم می روند را خانه نشین کرده است.

گذشته از دیگر آیین های این روزها مانند خرید و خانه تکانی که شاید تحت الشاع تورم و گرانی ها چندان به چشم نمی آید،  مردم نسبت به انجام ندادن آن کنار آمده اند، آیین تازه کردن دیدارها و دید و بازید ها همچنان پررنگ است و جاده ها مملو از خودروهایی که بار سفر را بسته اند.

مسئولان وزارت و بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا دائم از طریق رسانه ها اعلام می کنند که مردم از هر سفر غیر ضروری خودداری کنند و در خانه بمانند، دانشگاه ها و مدارس تعطیل شده است و ادارات با حداقل ظرفیت خود  فعالیت می کنند، اما برخی هنوز انگار ویروس و میزان شیوع آن را جدی نگرفته اند، بار سفر را می بندند و دل به جاده ها می زنند و راهی سفر می شوند، غافل از اینکه ویروس کرونا یکی از سرنشینان خودروی آن ها است و این ویروس را به میهمانی شهر دیگری می برند.

به هرحال امسال در استقبال از بهار و سال ۱۳۹۹ با شرایط خاص مواجه هستیم، در برخورد با شرایط خاص باید توصیه  های مقامات مسئول را جددی گرفت تا با کمترین تلفات بتوانیم از این بحران عبور کنیم.  

اما آنچه مسلم است این است که حتی در شرایط عادی در سال های گذشته نیز آمار سفر نوروز بالا می رفت و شاهد فوت شدن شمار زیادی از هموطنان در سفرهای نوروز بودیم که نیاز بود که برای این سفر های برنامه ریزی های خاصی انجام شود و مردم هم توصیه های ایمنی و مقرارت راهنمایی و رانندگی را جدی بگیرند.

اما به هر حال سفرهای نوروزی خاطره انگیز و آمیخته با بوی بهاراست و برای برخی هموطنان با تصادف های جاده ای همراه است، بخش قابل توجهی از علت این سوانح عامل انسانی، بخشی مشکلات زیرساختی جاده ها و نیز فقدان فرهنگ سفر همراه با برنامه ریزی مناسب است و  مسئولان هم با برگزاری برنامه های خاص مانند  اجرای طرح ترافیک نوروزی در کشور برآن هستند که میزان تلفات جاده ای به حداقل برسانند.

در خانه بمانید

به دنبال شیوع ویروس کرونا، متخصصان بیماری‌های عفونی و مسئولان وزارت بهداشت، مسئولان ستاد مبازره با کرونا و دیگر مسئولان حوزه های اجتماعی اعلام کرده اند که  برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹(کرونا) راه‌های مختلفی وجود دارد که در وضعیت کنونی، امن‌ترین و بهترین راه، حضور در خانه، پرهیز از سفر و خودداری در جمع است.

ایامی متفاوت که در تاریخ ثبت می‌شود

رئیس سازمان نظام پزشکی در پیامی از همه مردم درخواست کرده است تا تردد خود را به حداقل برسانند و از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

محمدرضا ظفرقندی در پیام خود گفت: مردم شریف ایران، با توجه به وضعیت فعلی و درگیری تمام کشور با بیماری کووید ۱۹ ضروری است که ایام آخر سال و تعطیلات عید نوروز با تمام سال‌های دیگر متفاوت باشد، ما با بزرگترین بحران سلامتی ایران در یکصد سال اخیر روبرو هستیم، درخواست من به عنوان یک کارشناس در حوزه سلامت از مردم این است که از حضور در تجمعات خودداری کنید.

وی افزود: اکنون تقریبا تمام کشور ما درگیر بیماری کرونا ویروس جدید(کووید ۱۹) است و عمیقا از مردم می‌خواهم به ۲ دلیل هیچ گونه مسافرت زیارتی و سیاحتی نداشته باشند. دلیل اول این است که خودشان در معرض آلودگی و بیماری قرار نگیرند و دلیل دوم این است که امکانات شهرهای زیارتی و سیاحتی در حال حاضر شاید به سختی برای مردم همان شهر و منطقه و استان کفایت داشته باشد و قطعا افزایش تعداد مراجعان و افراد درگیر باعث بروز آسیب و مشکلات فراوان برای مراکز درمانی آن مناطق خواهد شد.

قطع چرخه انتقال و انتشار ویروس کرونا با در  خانه ماندن

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: پیشگیری از کرونا جدی است و در شرایط کنونی برای قطع چرخه انتقال و انتشار ویروس کرونا در جامعه نخستین و مهم‌ترین کار ماندن در خانه است.

 علی بیرجندی نژاد افزود: نگرانی بیهوده در شرایط فعلی دردی را دوا نمی‌کند و باید ضمن رعایت بهداشت فردی راهکارهای علمی پیشگیری از انتقال چرخه کرونا را دنبال کنیم، خود قرطینه کردن افراد سالم از طریق ماندن در خانه و کاهش و قطع ارتباط با دیگران یکی از راهکارهای پیشگیری از کروناست.

گله وزیر بهداشت از سفرهای مردم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از هموطنان خواست تا در این زمینه با مسئولان همراهی کنند و در عین حال از برخی مردم گله مند و گفت: به رغم اینکه بارها بارها از مردم خواسته ایم که در خانه بمانند و به سفر نروند زیرا ما در اوج و پیک بیماری هستیم اما باز هم می بینیم و گزارش هایی که از وزارت راه و شهرسازی می گیریم نشان می دهد که شماره پلاک هایی که از نقاط آلوده به سفر می روند باز هم قابل توجه است بنابراین مجبور شدیم در ورودی شهرها قرنطینه ها را بیشتر کنیم و جلوی افرادی که از مناطق آلوده می آیند بگیریم و واقعا آنها را قرنطینه می کنیم.

سعید نمکی افزود: خواهش من از مردم این است که از برگزاری مراسم جمعی امتناع کنند. مراسم ختم، عروسی، سالن هایی که در هم تنیده و شلوغ است، مراسم هایی که در مساجد برگزار می شود را به حداقل تراکم برسانند. ستاد اقامه نماز این هفته همراهی کرد. این همکاری این هفته هم ادامه خواهد داشت. این همکاری ها کمک بسیار بزرگی است تا این مساله ای که همه مردم را آزار می دهد را کنترل کنیم.

زنجیره شیوع ویروس کرونا را باید قطع کنیم

رییس جمهوری با یادآوری اینکه در موضوع مبارزه با کرونا تمام دولت و مسئولان درگیر هستند و تلاش می‌کنند، گفت: زنجیره شیوع ویروس کرونا را باید قطع کنیم و تردد چه درون استان‌ها و بین استان‌ها به حداقل برسد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت افزود: امسال در روزهای پایان سال مردم با مسایل و مشکلات جدیدی مواجه هستند که این مشکلات تقریبا در دهه‌های اخیر در تاریخ کشور و بسیاری از کشورها بی سابقه بوده است. مساله ویروس کرونا تقریبا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد و اکثر کشورهای جهان به این ویروس مبتلا شده اند.  
وی با بیان اینکه این ویروس در سبک زندگی، اقتصاد، رفت و آمد و مشاغل بسیاری از مردم تاثیر گذاشته است، گفت:  این ویروس به نوعی به مسافرت و تردد تاثیر دارد و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم.
روحانی گفت: از مردم می خواهم که  این مساله را جدی بگیریم. به این ویروس به سادگی نگاه نکنیم و برای سلامت و خانواده خطرناک در نظر بگیریم. گرچه از لحاظ علمی و پزشکی این ویروس خیلی خطرناک‌تر از ویروس های شبیه آنفولانزا نیست اما به دلیل مساله واگیری سریع و شیوع این بیماری جایگاه خاص خود را پیداکرده است و به همین دلیل در همه کشورهای دنیا تاثیر گذاشته است.

آمار کشته های نوروز ۹۸ در تصادفات جاده ای 

به گزارش سازمان پزشکی قانونی  در ایام نوروز سال ۹۸ (۲۵ اسفند۹۷ تا ۱۵ فروردین۹۸)، ۹۱۵ نفر، در حوادث رانندگی کشته شدند که این تعداد نسبت به ایام مشابه در سال گذشته هزار و ۱۰۹ نفر یعنی ۱۷.۵ درصد کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش در نوروز ۹۸، ۶۹.۴ درصد کشته های حوادث رانندگی مربوط به جاده های برون شهری (۶۳۵ نفر)، ۱۹.۲ درصد در راه های درون شهری (۱۷۶ نفر)، ۵.۴ درصد در جاده های روستایی (۴۹ نفر)، ۱.۲ درصد در راه های اختصاصی و محل تصادف ۴.۸ درصد سایر مسیرها بوده است که بدین ترتیب تعداد متوفیان تصادف در جاده های برون شهری ۱۳.۳ درصد، راه‌های درون شهری ۱۹.۶ درصد و در جاده های روستایی ۴۰.۲ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش بیشترین فوتی های حوادث رانندگی در روزهای ۲۶ اسفند ۶۴ نفر، سوم فروردین۶۳ نفر و ۲۹ اسفند ۶۲ نفر و کمترین فوتی ها در روزهای ششم فروردین۲۲ نفر و نهم فروردین ۲۹ نفر رخ داده است. همچنین مرگ های حوادث رانندگی در نیمه اول ایام نوروز (۲۵ اسفند تا ۵ فروردین) ۵۲۹ نفر بوده که در نیمه دوم این ایام (۶ فروردین تا ۱۵ فروردین) با کاهش ۲۷ درصدی مواجه شده و به ۳۸۶ نفر رسیده است.

در ایام نوروز امسال استان های خراسان رضوی با ۷۲ و سیستان و بلوچستان وکرمان هر کدام با ۷۱ فوتی بیشترین و استان های ایلام با ۳ و چهارمحال و بختیاری با ۹ فوتی کمترین تعداد کشته های ناشی از حوادث رانندگی را داشته اند. بیشترین افزایش فراوانی در مرگ های ناشی از تصادفات مربوط به ایام نوروز امسال نسبت به سال گذشته مربوط به استان های سیستان و بلوچستان با ۱۶ نفر و بوشهر ۱۱ نفر و بیشترین کاهش مربوط به استان های فارس۵۰ نفر و تهران ۲۲ نفر بوده است.

این بررسی نشان می دهد در نوروز سال ۱۳۹۸، ۶۹.۹ درصد از کشته های ناشی ازحوادث رانندگی مرد و ۳۰.۱ درصد زن بودند. از لحاظ تحصیلی ۲۷.۱ درصد بیسواد، ۴۷ درصد دارای تحصیلات کمتر از دیپلم، ۱۵ درصد دیپلمه، ۹.۱ درصد بالاتر از دیپلم و ۱.۸ درصد نامعلوم بوده است.

به گزارش پزشکی قانونی، از لحاظ سنی ۱۲.۶ درصد افراد ۱۰ سال و کمتر، ۶.۷ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۵۴.۴ درصد ۴۹-۱۸ سال و ۲۶.۲ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشتند؛ سن یک دهم درصد افراد نامعلوم بوده است. براساس این گزارش نحوه وقوع تصادف ۴۴.۲ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۷.۷ درصد واژگونی وسیله نقلیه و ۱۸.۷ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر و ۷.۸ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه متوفی به شیء ثابت بوده است.

پزشکی قانونی تاکید کرده است که علت اصلی مرگ در ۴۴.۴ درصد از موارد ضربه به سر و پس از آن شکستگی های متعدد با ۲۸.۴ درصد بوده است و همچنین محل فوت ۵۵.۵ درصد از افراد در محل حادثه، ۷.۲ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۳۵.۶ درصد از افراد در بیمارستان بوده است.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز