title
کد خبر: 143983
00
همکاری های  شورایعالی انقلاب فرهنگی و  سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره افزایش می‌یابد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره "دکتر محمد حاتمی" رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در دیدار با "دکتر سید سعید رضا عاملی" دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بر گسترش همکاری‌های دو نهاد نظارتی فرابخشی تآکید کرد.

 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره "دکتر محمد حاتمی" رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در دیدار با "دکتر سید سعید رضا عاملی" دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بر گسترش همکاری‌های دو نهاد نظارتی فرابخشی تآکید کرد. در این دیدار ابتدا رئیس سازمان نظام با تبریک انتصاب دکتر عاملی به دبیری شواریعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره یک سازمان فرابخشی است که به عنوان سازمان معیار وظیفه صدور مجوز هر نوع فعالیت روان‌شناسی و مشاوره همچنین نظارت و توانمندی سازی اعضاء را بر عهده دارد. وی افزود: بدلیل وجود سازمان نظام در ده سال گذشته رشته از نظر کمی پیشرفت بسیار زیادی کرده است. در این راستا دانشگاه‌ها بی‌رویه دانشجو پذیرش کرده‌اند؛ که نه در پذیرش و نه در آموزش برنامه ریزی جهت آموزش حرفه‌ای دانشجو یان وجود ندارد و این آسیب بسیار بزرگی است و شورایعالی انقلاب فرهنگی باید در کوتاه زمان فکری برای رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در دانشگاه‌ها بنماید.


دکتر حاتمی تصریح کرد: دوم؛ بحث نظارت است؛ نهادها و سازمان‌های مجری اجازه نظارت تخصصی به سازمان نظام نمی‌دهند و به همین خاطر نرخ آسیب‌های اجتماعی – روانی افزایش یافته است. از همه مهمتر برخی نهادها مجوز فعالیت روان‌شناسی و مشاوره می‌دهند که این امر برخلاف قانون و استانداردهای جهانی است. وی گفت: مسأله "پیشگیری" مهمترین مسأله سلامت‌روان کشور است؛ که متولی ندارد. بالاخره یک نهاد باید متولی پیشگیری در کشور شود. به طور مشخص از شورایعالی انقلاب فرهنگی می‌خواهیم مسأله آموزش در دانشگاه‌ها را جدی گرفته و با همکاری سازمان سند تحول روان‌شناسی و مشاوره در کشور را تدوین نماید. در ادامه دکتر فریبرز درتاج معاون پژوهشی سازمان از شورایعالی انقلاب فرهنگی خواست، راهبردی را اتخاذ نماید تا نهادها و سازمان‌های غیر مسئول به خود اجازه ندهند، تحت عنوان مجوز مرکز یا غیره افراد فاقد صلاحیت کارهای روان‌شناسی و مشاوره انجام دهند. اکنون سازمان بهزیستی، قوه قضائیه، وزارت کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه روان‌شناسی و مشاوره دخالت می‌کنند و مشکلات جدی ایجاد کرده‌اند. وی با بیان اهمیت آموزش پیش از دبستان و دوره ابتدایی گفت: رشته‌ و گرایش "روان‌شناسی مدرسه" باید ایجاد شود. روان‌شناسان و مشاوران باید در مدرسه حضور داشته باشند
در پایان دکتر سید سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بیان کردند؛ خوشحالم روان‌شناسی و مشاوره با تدبیر مجلس شواری اسلامی نظم و قانون گرفته است. خوب است، مانند رشته های روان‌شناسی و مشاوره سایر رشته ها درحوزه علوم رفتاری و اجتماعی سامان دهی شوند.پیشرفت‌گرایی جزء ذات ایرانیان است. گرایش به غرب در بعضی از رشته‌ها بدلیل کم‌کاری‌ها در حوزه‌هایی مثل روان‌شناسی و مشاوره است که سازمان نظام اکنون می‌تواند جبران کند. دکتر عاملی گفت: شورایعالی انقلاب فرهنگی از همکاری با سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره استقبال می‌کند؛ خصوصاً در مسأله پیشگیری، شورای تحول آموزشی کمک می‌کند و در خصوص ضعف آموزشی رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در دانشگاه‌ها خوب است، سازمان گزارشی در این خصوص به شوراء ارائه نماید. قطعاً سازمان نظام باید برای اجرایی کردن سند آموزش و پرورش همکاری بیشتری داشته باشد.
 
روابط عمومی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
اینستاگرام بهداشت نیوز