title
کد خبر: 122968
00
با آخرین تکنولوژی ها در تولید لنز چشم آشنا شوید

باید این واقعیت را قبول کنیم که ساختار لنز چشم از یک لایه نازک پلاستیکی یا ژلاتینی فاصله گرفته و در حال حاضر از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت آنها استفاده می شود. حتی امروزه کار به جایی رسیده که متخصصین و پزشکان از لنزهای تماسی به عنوان راهکاری برای رساندن دارو به چشم فرد استفاده می کنند. از طرف دیگر تکنولوژی استفاده شده در این لنزها به حدی پیشرفت کرده که حتی امکان استفاده از لنز به صورت دائمی هم وجود دارد.

 باید این واقعیت را قبول کنیم که ساختار لنز چشم از یک لایه نازک پلاستیکی یا ژلاتینی فاصله گرفته و در حال حاضر از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت آنها استفاده می شود. حتی امروزه کار به جایی رسیده که متخصصین و پزشکان از لنزهای تماسی به عنوان راهکاری برای رساندن دارو به چشم فرد استفاده می کنند. از طرف دیگر تکنولوژی استفاده شده در این لنزها به حدی پیشرفت کرده که حتی امکان استفاده از لنز به صورت دائمی هم وجود دارد.

 حالا با توجه به این توضیحات، ما در این مطلب می‌خواهیم به چند تکنولوژی پیشرفته در تولید لنز چشم اشاره کنیم که تغییرات شگفت انگیزی در تولید آنها به وجود آورده اند و کاربرد لنز ها را تحت تاثیر قرار دادند.

مروری بر لنز چشم

 

لنز چشم یک لایه پلاستیکی یا ژلاتینی خاص است که حالت انعطاف پذیری دارد و به صورت یک کلاه یا روپوش بر روی قرنیه چشم قرار می گیرد. این لنز ها به دو دسته لنز رنگی و لنز طبی تقسیم‌بندی می‌شوند که در چند سال اخیر لنز طبی رنگی هم به آنها اضافه شده است. نسل اولیه لنزهای تماسی برای استفاده در چند ساعت طراحی شده بودند و به دلیل عدم اکسیژن رسانی یا حتی عدم آب رسانی مناسب به سطح چشم چندان مورد تایید پزشکان نبودند. اما در چند سال اخیر تغییراتی در آنها به وجود آمده که یکی از آنها، استفاده از پلیمرهای پلاستیکی مانند هایدروژل و سیکلو هایدروژل است.

جدیدترین تغییرات لنزهای تماسی

 

 

برخی از این لنزهای تماسی راحتی وصف ناپذیری برای فرد ایجاد می کنند، اما متاسفانه میزان اکسیژن رسانی آنها کم است و به همین دلیل به عنوان لنز طبی یکبار مصرف یا لنز رنگی یکبار مصرف به کار گرفته می شوند. جدیدترین نسل لنز چشم بر مبنای ترکیبی از مواد سیلیکونی و پلیمری ساخته شده که امکان عبور اکسیژن از آن ها بسیار بیشتر است. جالب است بدانید که میزان اکسیژن عبوری از این لنز تماسی تا حدود ۱۰ برابر نسبت به نسل قبلی لنزهای تماسی بود و به همین دلیل بسیار راحت هستند و امکان استفاده از آنها در بلند مدت وجود دارد. این همان تکنولوژی است که در ساخت لنز طبی سالانه و لنز طبی ماهانه از آن استفاده می شود.

 یکی دیگر از تغییرات جدید در حوزه لنز چشم و خانواده آنها، امکان استفاده مواد دارویی و مغذی در ساختار لنز است. به عنوان مثال برای کسانی که به علت خشکی چشم قادر به استفاده از لنز نیستند، مکمل هایی مانند روغن ماهی امگا ۳ به ساختار لنز اضافه شده که راحتی و کیفیت لنز را به طور چشمگیری بهبود بخشیده است. این موضوع به آن ها کمک می کند که به راحتی بین ۸ تا ۱۰ ساعت از لنز استفاده کنند و ویتامین روزانه چشم تامین شود. اما از آنجایی که پزشکان به نسبت به عملکرد لنز تماسی به صورت رنگی و طبی نگران بودند، دو تکنولوژی جدید به عنوان سیستم تمیز کننده بر پایه هیدروژن پراکسید به کار گرفته شده که شامل  Clear Care و OcuSoft می‌شوند. این تکنولوژی برای کسانی که آلرژی دارند بهترین خبر ممکن است.

در نهایت امروزه شاهد تولید جدید ترین محلول های لنز مانند Opti-free Pure Moist، RevitaLens OcuTec، و BioTrue هستیم که همه آنها باعث افزایش راحتی و رطوبت دهی مناسب ساختار لنز می شوند. حالا با توجه به توضیحات داده شده شما با چهار گزینه جدید و مناسب در حوزه لنز چشم مواجه هستید:

لنز چشم آزاد کننده دارو

 

 این یکی از جدیدترین تغییرات در ساختار لنز تماسی است. پزشکان بعد از تحقیقات به این نتیجه رسیدند که افزودن دارو به کمک قطره یا هر روش دیگری به چشمم بازدهی چندانی ندارد و تنها ۵ درصد آن جذب می شود. در حقیقت، سیستم ایمنی چشم اجازه ورود مواد خارجی را نمی دهد و به همین دلیل بیشتر مواد دارویی دفع می شود. این در حالی است که این نسل از لنز طبی به صورت یک کلاهک بر روی چشم قرار میگیرد و به مرور زمان مواد دارویی را آزاد می کند. جالب تر اینکه به مرور زمان رنگ لنز تغییر می‌کند و پزشکان متوجه آزادسازی دارو می شوند.

لنز طبی دائمی

لنز طبی دائمی یکی از راهکارهایی بود که تولیدکنندگان و برندهای حوزه لنز چشم برای پوشاندن نقاط ضعف خود به آن پناه بردند. در این لنزها از هیدروژل سیلیکون استفاده شده و به عنوان یکی از آخرین پیشرفت های تکنولوژی در حوزه لنز شناخته می شود. سیلیکون هایدروژل هم در اکسیژن رسانی به سطح قرنیه چشم و هم در رطوبت رسانی به آن عملکرد بسیار خوبی دارد. با این تفاسیر افراد می توانند از لنز طبی و لنز رنگی خود در زمان خواب کوتاه و دوش گرفتن استفاده کنند. اگرچه هنوز هم توصیه ما این است که از لنزهای تماسی به صورت دائمی و به صورت خواب استفاده نشود، اما شرکت های تولید کننده لنز چشم معتقدند که این تکنولوژی مشکل خاصی برای چشم ایجاد نمی‌کند.

لنز تماسی نرم